Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

“Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim” hedefleniyor

 

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, TBMM Genel Kurulu’nda 2016 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında bakanlığının bütçesi üzerinden konuşma gerçekleştirdi. Bakanlığın bütçesi görüşülürken, Türkiye Sanayisi ve teknolojik yatırımları hususunda birtakım bilgiler paylaşıldı. 

Bilim ve teknoloji alanında lider bir ülke haline gelmeden, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmanın mantık dışı olduğunu belirten Fikri Işık, “Unutmayalım ki bundan 100 yıl sonra tarih sayfalarında nasıl yer alacağımızı, bugün attığımız adımlar tayin edecektir. Bu açıdan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesini görüşürken aynı zamanda tarihi bir sorumluluğu da yerine getirdiğimize inanıyorum. Zira Bakanlığımızın çalışmaları, sadece bugünü değil yarını da yakından ilgilendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel bir güç olma yolunda atılan adımlar

Daha fazla bilgi üretmenin ve ürettiği bilgiyi ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürecek mekanizmaları kurmanın, Türkiye’nin tarih sahnesinde yeniden zirveye yükselmesi anlamına geldiğini ifade eden Işık, Türkiye’de hem üretim artışı yaşandığını hem de üretimin kalitesi ve niteliğinin yükseldiğini vurguladı. “Yüksek teknolojiye geçiş demek; daha fazla ihracat, daha fazla kar, daha fazla gelir, yatırım ve tasarruf anlamına geliyor. Ülkemizin bilgi tabanlı bir ekonomiye geçişini hızlandırmak, daha nitelikli bir üretim yapısına geçmek, sanayimizin ürettiği katma değeri artırmak ve böylece Türkiye’yi ekonomide küresel bir güç haline getirmek için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz” diyen Fikri Işık, Bakanlığın çalışma ve projeleri hakkında bilgi verdi.

”Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim” hedefleniyor

Çalışmalarını “Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim” anlayışıyla sürdürdüklerinin altını çizen Işık, bu anlayışla hazırladıkları ve 70 önemli eylemden oluşan Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi’nin vizyonunu, “Orta Yüksek ve Yüksek Teknolojili Ürünlerde, AfroAvrasya’nın Tasarım ve Üretim Üssü Olmak” şeklinde belirlediklerini aktardı.

2015 yılında, Sanayi Stratejisi Belgesi’nin yanı sıra 13 farklı strateji belgesini daha uygulamaya aldıklarını, bu strateji belgeleriyle hem mevcut güçlü sektörleri geleceğe hazırladıklarını hem de yeni nesil sektörlerde ivme yakalamayı sağlayacak adımları attıklarını anlatan Işık, “Proaktif bir anlayışla, 2020’li yıllara damga vurması beklenen Endüstri 4.0 süreciyle ilgili hazırlıklara şimdiden başladık” dedi.

Hem ithalat bağımlılığını azaltmak hem de ihracatı artırmak için, yerli üretimi güçlendirmeye yönelik çalışmalara büyük önem verdiklerini söyleyen Işık, bu amaçla yayınladıkları Yerli Malı Tebliği kapsamında, TOBB ve TESK’e bağlı odalar tarafından, bugüne kadar 5 bin 57 adet “Yerli Malı Belgesi” verildiğini bildirdi.

Yerli otomobilde seri üretimine geçeceğiz

Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerli üretimi artırmak için sektörler özelinde yürüttüğümüz projelerin içinde en çok öne çıkan çalışmamız, hiç şüphesiz yerli otomobil projemizdir. Otomotiv sektöründe dünyanın önemli üretim merkezleri arasında yer alan ülkemizin, artık kendine özgü bir marka oluşturması gerektiğine inanıyoruz. Otomotiv yan sanayimizin stratejik ortak konumuna gelmesi için bunu bir gereklilik olarak görüyoruz. Şu ana kadar 4 tane prototip ürettik. 2016 sonuna kadar da 30, 40 araçlık bir test filosu üretip her türlü arazi, iklim ve mevsim şartlarında bu araçlarımızın testini yapacağız. 2020 yılından önce de yerli otomobilin seri üretimine geçeceğiz. Bu projeyle yerli bir marka oluşturmanın da ötesinde, batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemleri gibi otomotiv teknolojilerini geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke haline gelmeyi hedefliyoruz.”

TÜBİTAK’ta bir Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi kurulacak

Otomotiv sektörü için büyük bir ihtiyaç olduğu vurgulanan Otomotiv Test Merkezi’ni Bursa Yenişehir’de kurmak için de çalışmalara devam edileceğini belirten Işık, test merkezinin kurulacağı 4 bin 300 dönüm arazinin tahsis ve kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını söyledi. Test merkezinin ilk aşaması olarak fren test pistinin inşaatına ise 2016 içerisinde başlanacağının altını çizdi. Yerli dizel motor üretmek amacıyla bir Motor Mükemmeliyet Merkezi kurmak için çalışmalara başlandığını söyleyerek TÜBİTAK’ta bir Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi de kuracaklarının bilgisini paylaştı. 

Bakan Fikri Işık; sanayi sitelerinin, organize sanayi bölgelerinin ve endüstri bölgelerinin, sanayinin fiziksel gelişiminin ve planlı sanayileşmenin en önemli unsurları olduğunun altını çizerek, bugüne kadar, 2016 fiyatlarıyla, organize sanayi bölgelerine 3,5 milyar TL, sanayi sitelerine ise 4,8 milyar TL kredi kullandırdıklarını aktardı.

Üç büyük üretim bölgesi oluşturulması planlanıyor

Ülkenin farklı bölgelerinde en az üç yeni büyük üretim bölgesi oluşturmayı planladıklarını ifade eden Işık, “Belli bölgelerde boş parselleri yatırımcılara bedelsiz olarak tahsis ediyor, belirli bir süre üretime geçilmeyen parsellerin ise tahsisini iptal ediyoruz. Bugüne kadar, 3 bin 591 parseli tamamen bedelsiz, bin 300 parseli ise kısmen bedelsiz olarak girişimcilere tahsis ettik. Yatırım yapılmayan ve atıl durumda kalan bin 886 parselin tahsisini iptal ettik” şeklinde konuştu.

Bilişim Vadisi’nde altyapı çalışmaları devam ediyor 

Kurulma çalışmaları süren Bilişim Vadisi hakkında da bilgi veren Bakan Işık, şunları kaydetti: “3 milyon metrekare alanda kurmakta olduğumuz Bilişim Vadisi’nde, altyapı çalışmalarını tamamladığımız 1. Etapta, 55 bin metrekarelik üstyapı inşaatını da Haziran ayında tamamlayacağız. Yüksek teknoloji şirketlerinin buluşacağı Bilişim Vadisi, sadece ülkemizin değil, dünyanın önemli teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olmaya adaydır. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini kendi bünyesinde yapmak isteyen firmalarımıza ise Ar-Ge Merkezi Belgesi veriyoruz. Şu anda kurulu 244 Ar-Ge Merkezi’nde, 25 bin 372 kişilik istihdam sağlandı. Bu merkezlerde 6 bin 440 Ar-Ge projesi tamamlandı. 3 bin 729 patent başvurusu yapıldı ve bin 108 patent alındı. Özellikle orta ölçekli firmalarımızı da düşünerek, Ar-Ge Merkezi kurmak için gerekli personel sayısını 50’den 30’a indirmiştik. Şimdi de Ar-Ge Reform Paketiyle bu sayıyı bazı sektörlerde 15’e düşürme yetkisini aldık.”

TÜRKSAT 6A, 2020’den önce hayata geçecek

Milli yazılım anlayışının bir gereği olarak yerli uçak, helikopter, gemi gibi araçların beyni işlevi gören Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni geliştirdiklerini belirterek, TÜRKSAT 6A’yı da 2020’den önce hayata geçireceklerini söyledi.