Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

“Üretiyorsanız, üretimi otomatize etmelisiniz!”

Pandemi süreciyle otomasyon ve kontrol üniteleri, önemini daha net şekilde ortaya koymaya başladı. CNC’leri yöneten ve “üretimdeki yardımcı oyuncu” olarak nitelenen kontrol ve otomasyon sektörünü temsilen; Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, firmasındaki gelişmeleri paylaştı. 

Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit

Pandemi, üretimde otomasyon ve Endüstri 4.0’ın artık bir beklenti değil zorunluluk olduğunu gözler önüne serdi. Robot, otomasyon ve kontrol ünitesi teknolojilerini temsil eden FANUC, sorumluluğunun arttığını hissediyor mu?

Kovid-19 sürecinin en zorlu döneminin sona erdiği, yeni normal standartlara alışmaya başladığımız bu günlerde,  fabrika otomasyonuna ve robotik üretime olan taleplerin arttığını ve yatırım süreçlerinin değerlendirildiğini görüyoruz. Ülke olarak “Her kriz bir fırsat yaratır” mottosunun birebir karşılık bulduğu bir dönemecin içerisindeyiz. Aslında burada “fırsat” yerine “farkındalık” kavramını kullanmak daha yerinde olacaktır. Bizim açımızdan bakıldığında, “avantajlı konumdayız” diyebiliriz. FANUC olarak 1993’ten beri Türkiye pazarındayız ve hep şunu söylüyoruz: “Küresel rekabetin son derece acımasız olduğu piyasada eğer üretim yapabiliyorsan üretimini otomatize etmelisin.” Bizim rolümüz, fabrikaların üretim sürecinde insan - robot ilişkisinin önemini, farklılığını ve verimini anlatmak. Stratejimiz sadece var olan bir ürünü satmak değil, ürettiğimiz çözümleri karşı tarafın en efektif şekilde uygulamasını sağlamak...  Kısacası misyonumuzu salt ürün satışı ile sınırlamıyor, üreticilere katma değerli çözümleri sunmayı da ana hedeflerden biri olarak görüyoruz. Virüs süreci çoğu üretici firmaya otomasyona geçmesi gerektiğini empoze etti, firmalar ikna olmuş durumda. Dolayısıyla bu olağanüstü süreç bittikten sonra bizim için market eskisinden çok daha açık olacak, öngörümüz bu yönde.

Marka olarak Türkiye’de yeni bir yatırımınız var mı?

FANUC Global, Avrupa’daki konumunu daha da güçlendirmek üzere çalışmalarına devam ediyor ve Türkiye’deki yatırımlarına büyük önem veriyor. Örneğin FANUC’un Avrupa’daki ikinci tamir merkezi 2020 yılı içerinde Türkiye’de açıldı. Bu yatırım ile Türkiye’nin önemi FANUC açısından çok net vurgulandı. Türkiye’deki robot ve makine alanındaki müşterilerine FANUC, direkt tamir ve yenileme hizmetini de ekleyerek servis hizmetlerini geliştirmiş durumda. Yine FANUC Global, Avrupa hedefleri doğrultusunda ülkemizde merkez ofis inşa etmek üzere yatırımlarına başladı.  Arsa alımı gerçekleşen ve bu sene içerisinde temelini atacağımız yeni akıllı binaya en geç 2022 yılında geçmeyi hedefliyoruz.  FANUC’un Türkiye’deki partnerleri ve çözüm sağlayıcılarının da ürünlerini sergileyebileceği teknolojik bir showroom alanı, öğrencilerin ürünlere rahatça erişip yeni projeler gerçekleştirebilecekleri çalışma alanları, teknolojik eğitim salonları ve seminer organizasyonları için bir konferans salonu içeren yeşil bina konsepti planlanlıyoruz.

FANUC’un “Gelecek Şimdi” projesi, pandemi nedeniyle yarım kaldı. Ne zaman tamamlanacak?

“Bugünün yetenekli gençlerini, geleceğin teknolojisiyle yarının iş modellerine hazırlıyoruz” mottosu ile “Gelecek Şimdi” adını verdiğimiz sosyal sorumluluk projemizin adımlarını atmaya başlamıştık; çünkü kendimize sektörümüzün en önemli problemi ne diye sormuş ve bu soruya cevaben nitelikli, genç, eğitimli personel eksikliği sonucunu çıkartmıştık. Bu eksikliğin nasıl giderilebileceği noktasında ise üniversite eğitimlerinin teoriden çok pratik eğitim ile desteklenmesinin son derece önemli olduğunun bir kez daha farkına varmıştık. Fikir aşamasında projemizin öğrenciye, sanayi kuruluşlarına ve ülkemize gerçek anlamda katma değer sağlamasına ve Endüstri 4.0’ın sahasını reel olarak desteklemesine özen göstermiştik. Fakat planlamalarımız dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’la ötelendi.  Normal şartlarda yaz dönemini stajlarının yapılacağı dönem olarak planlamıştık. Şu aşamada -yani yeni normal standartlara alışmaya çalıştığımız bugünlerde- projemize katılmaya hak kazanan öğrencilerimizin sağlığını riske atmamak üzere, okulların ve partner firmaların durumlarını da göz önüne alarak, konuyu yeni eğitim-öğretim yılında gündeme getirmeyi ve kaldığımız yerden devam etmeyi hedefliyoruz.