Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Üretimin sağlığı için Planlı Bakım

Makina arızalarının yüzde 70’i bakımsızlıktan kaynaklanıyor. Rekabetin artması ile zaman, maliyet ve verimlilik kavramları boyut değiştirdi. Üreticinin kaybedecek bir dakikası bile yok. Hele ki beklenmedik durmalara hiç tahammülü yok. Planlı bakım ile üretici, arızanın önüne geçebilir ve beklenmedik duruşları engelleyebilir. Saat gibi işleyen bir üretim için planlı bakım hayati önem taşıyor. TT Magazin olarak “sanayici kazansın, sektör kazansın” diye planlı bakımın önemini dile getirdiğimiz röportajlar için bu kez Mega Elektronik’in kapısını çaldık. Mega Elektronik Teknik Müdürü Alpaslan Erdoğan planlı bakımın nasıl olduğuna ve önemine ilişkin sorularımızı yanıtladı. 

Alpaslan Erdoğan - Mega Elektronik / Teknik Müdür

 

Planlı bakım uygulamasının sektörümüz için zorunluluğu hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

İşletmelerde zamansız çıkan arızalarda onarım esnasında zaman kaybı çok fazla olmaktadır. Makinenizin en çok ihtiyaç duyduğunuz bir anda problem çıkarması

istenmeyen bir durumdur. Oysa ki üretime planlı ara verildiği zamanlarda bakım yapıldığı takdirde, üretimde aksaklıklar yaşanmayacaktır.  Bakımsızlıktan ortaya çıkan bir arıza, makinanın diğer parçalarının da zarar görmesi ile çok daha maliyetli ve duruş zamanını uzatan başka arızalara sebep olabilmektedir. 

Makinelerde arızalanma oranının yüzde 70’i bakımsızlıktan kaynaklanıyor, buna yönelik neler paylaşabilirsiniz?

Makinaları canlı organizmalardan çok farklı düşünmemek gerekir. Makinalar da kendilerine biçilen ömürleri boyunca performans kaybına uğramadan çalışmak için sürekli olarak kontrol ve bakım, düzenli olarak sarf malzeme tedariği ve değişimi gerektirirler. Bu aksatıldığında arıza kaçınılmaz olur ve mecburi onarıma veya plansız bakıma almak durumunda kalırız. Arızanın önüne geçilmesinin veya en aza indirgenmesinin tek yolu düzenli olarak kontrol ve bakımının yapılması, öngörülen parça değişim işlerinin zamanı geldiğinde tamamlanmasıdır.

Planlı bakım konusunda nasıl bir fizibilite yapıyorsunuz? Sizin firma olarak bu konudaki izlenimleriniz-gözlemleriniz neler?

Planlı bakım konusunda her müşterimizle ayrı ayrı görüşüp kendi sektörlerinin ihtiyaçlarına yönelik plan yapıyoruz. Böylece kendileri ve makineleri için en uygun olan zamanda bakıma gidiyor, her makina için gerekli sarf malzeme ve diğer yedek parça değişim zamanlarını kendi şartlarına göre belirliyoruz.

Doğru planlı bakım nasıl gerçekleşir? 

Bir fabrikada bakım konusu ilk anlamda makine operatörünün günlük olarak yapacağı kontroller ile başlar. Öncelikle bu konuda makine kullanıcısının bizim tarafımızdan gerekli eğitimleri almış olması gerekmektedir. Biz her makine kurulumunda ilgili tezgahın kullanıcısına üretici firmanın belirlediği genel uyarı ve bakım talimatları konusunda bilgiler aktarırız.

Doğru planlı bakım konusunda incelediğimiz birçok parametre var, her makinenin kullanıldığı sektör, çalışma yoğunluğu, kullanım şekli ve dolayısıyla yıpranma payı farklı olduğu için makinenin çalışma şartlarına göre oluşturulan genel veya özel olarak hazırlanmış planlı bakım tablosuna uyacak şekilde bakım ve parça değişimi yaparız.

MEGA olarak bakım hizmetlerini hakkıyla yapabilmek için gerek servis cihazları gerekse teknik servis elemanlarımız için devamlı yatırım yapmakta, teknik imkanlarımız ile birlikte bilgi ve becerimizi artırıcı çalışmalara devam etmekteyiz.  Personel noktasında devamlılık konusunda ise sanıyorum sektörün en az personel değiştiren firmasıyız. Servis işi sadece bir eğitim işi değil, tecrübe ve cihazları tanıma işidir. Servis ekibimizin çoğu neredeyse on yıllardır bizimle çalışan arkadaşlarımız. Bakım ve servis hizmetini en iyi şekilde verebilmek için tecrübeli ve makinalarımızı çok iyi tanıyan personelimizin yanı sıra granit bloklar, vibrasyon ve ısı kontrol cihazları, ATC kontrol aparatları, Renishaw lazer ölçüm cihazı ve ballbar gibi ekipmanlarla müşterilerimizin talebine göre makinalarımızı neredeyse ilk günkü haline getiriyoruz.

Planlı bakım yaptırmak, firmalara ne gibi avantajlar sağlar?

Faydaları ilk bakışta göründüğünden daha fazladır. En başta bakıma ayıracağınız bütçeyi bir yıl öncesinden öngörme imkanınız olur. Sonrasında planlı bakım yaptıran firma, plansız duruşun önüne geçmiş olur. Bu da size üretimde aksama yaşamadığınız için tüm imalat, lojistik ve finansal konulardaki planlarınızı yakalama başarısı verir.

Firma olarak ne kadar süredir planlı bakım yapıyor ve yaptırıyorsunuz?

Bu konuda 2010 yılında hizmet verdiğimiz makina adedinin artmasıyla birlikte hem servis yükümüzün azalması hem de müşterilerimizin makinalarını daha verimli kullanması amacıyla planlı bakım konusunda müşterilerimizi teşvik etmeye başladık. Bu bakımların faydasını gören müşterilerimiz artık her yıl yaptırıyorlar.

Planlı bakımın imalat sürecine etkilerinden söz edebilir misiniz?

Planlı bakımı aksatılmadan yapılan tüm makineler, istenilen ölçü ve hassasiyeti diğerlerine göre daha uzun süre sağlamaya devam edebildiği için üretim hattında daha uzun süre kalır ve işletmeler için toplam makine yatırımı maliyetlerini aşağıya çeker. Ayrıca üretilen malın kalitesinin bozulmadan aynı kalitede devam etmesini ve uzun yıllar üretim akışının aksamadan devamını sağlar.

Planlı Bakımın önemine dikkat çekmek için firmalara neler önerirsiniz?

Üretim hattında kullandığımız makinelerimiz, günlük hayatımızda kullandığımız ve vazgeçemediğimiz araçlarımız gibidir. Nasıl araçlarımıza kendimiz ve ailemizin güvenliği ve konforu için gerektiği özeni gösteriyorsak, işletmemizdeki üretimin devamını sağlayan makinelerimize de gerektiği özeni gösterelim. Her on bin kilometrede nasıl araçlarımıza bakım yaptırıyorsak, makinalarımıza da konusunda uzman, mesleki yeterlilik belgesine sahip uzmanlarca bakım yaptıralım.