Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Üretim Reform Paketi yolda

 

T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: Bu yıl Ar-Ge harcamalarının GSYH oranını yüzde 1,25’in üzerine çıkarmayı hedeflediklerini, 2023’te ise yüzde 3 hedefine mümkün olduğu kadar yaklaşmak için çalışma sürdüreceklerini söyledi.

 

Bakan Fikri Işık, katıldığı bir televizyon programında, gündeme ilişkin soruların yanı sıra Ar-Ge ve inovasyona yönelik soruları da yanıtladı. 

Fikri Işık, birinci nesil reformlarla 800 milyar doların üzerinde bir gayrisafi yurt içi hasılanın oluştuğunu bildirerek,  katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi için Ar-Ge ve inovasyonun ağırlıklı olduğu üretim yapısına geçilmesi için ikinci nesil reformların hayata geçirileceğini dile getirdi.

Ar-Ge Reform Paketi’nin 1 Mart itibariyle yürürlüğe girdiğini hatırlatan Işık, bu yıl Ar-Ge harcamalarının GSYH oranını yüzde 1,25’in üzerine çıkarmayı hedeflediklerini, 2023’te ise yüzde 3 hedefine mümkün olduğu kadar yaklaşmak için çalışmayı sürdüreceklerini söyledi. 

Üretim Reform Paketi geliyor

Üretim Reform Paketi’yle ilgili hazırlıkları tamamlamayı hedeflediklerini de ifade eden Işık, “Yeni üretim çağına, yani 4. Sanayi Devrimi’ne hazırlanacak bir üretim altyapısına geçmeyi istiyoruz. Bu pakette en önemli önceliğimiz: 4. Sanayi Devrimi’ni kaçıran, tribünden izleyen bir ülke olmak değil; aksine 4. Sanayi Devrimi’nin içinde rol alan bir ülke olmaktır” şeklinde konuştu. Paketi şekillendirmek amacıyla geniş katılımlı bir çalıştay gerçekleştirdiklerini, pakete en kısa sürede son halini vererek TBMM gündemine taşımayı istediklerini bildirdi.