Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Türkiye’ye yapılan yabancı sermayeli yatırımlar ve takım tezgahı üreticileri için potansiyel pazarlar

Raporu Hazırlayan: Samet Burçin Aydoğmuş / TİAD Genel Sekreter Yardımcısı

TÜRKİYE’YE YAPILAN YABANCI SERMEYELİ YATIRIMLAR

Son 12 aylık dönemde Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı sermayeli yatırımlara bakıldığında en büyük yatırımların Mercedes Truck, LM Wind Power (Lunderskov Møbelfabrik) ve Mitsubishi Electric firmaları tarafından yapıldığı görülmektedir. 

LM Wind Power dünya üzerindeki ondördüncü rüzgar enerjisi fabrikasını İzmir’deki Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa etmektedir. 2017 yılının ortalarında faaliyete geçmesi planlanan yatırımın başlangıcında 450 kişiye istihdam sağlanacaktır. 

Amerika merkezli Caterpillar, Ford, General Electric, Honeywell, John Deere firmaları da Türkiye’de fabrika kurarak yatırım yapmışlardır. Gerçekleşen bu yatırımların da etkisiyle Türkiye ticari araç ve otobüs üretiminde Avrupa’da birinci, televizyon üretiminde ise ikinci sırada yer almaktadır.

ORTA VE DOĞU AVRUPA’NIN TAKIM TEZGAHLARI 

SEKTÖRÜNDEKİ DURUMU

İthalattaki durum

Kullanımın en fazla olduğu Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya ve Türkiye’nin ele alındığı Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki takım tezgahı tüketim durumuna bakıldığında, en büyük payı Rusya (%39) ve Türkiye (%23) almaktadır. Bu 9 ülkenin toplam takım tezgahları ithalatı ise 2015 yılında 5,53 Milyar Dolar olmuştur. 

Üretimdeki Durum

Orta ve doğu Avrupa’da yapılan takım tezgahları üretiminde, üretimin en fazla olduğu Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya ve Türkiye göz önüne alındığında en büyük pay %30 ile Türkiye’ye aittir. Bu 9 ülkenin toplam takım tezgahları üretimi 2015 yılında 2,33 Milyar Dolar olmuştur. 

Meksika

Latin Amerika ülkelerinin takım tezgahlarında 2021 yılına kadar hedef tüketim durumuna bakıldığında Meksika önde gelmektedir. Takım tezgahları tüketiminde Latin Amerika ülkeleri arasında en büyük payı yaklaşık 3 milyar USD ile Meksika almaktadır. Meksika’nın takım tezgahları ithalatı yaptığı ülkelere bakıldığında da en büyük payı ABD ve Japonya almaktadır. 

Otomotivde Ford, Toyota, Honda; havacılık ve uçak üretiminde Gulfstream, Bombardier, Safran; elektrikli ev aletlerinde Samsung, LG, Electrolux; elektrik/elektronikte Mitsubishi, Siemens, Samsung ve medikal alanında BD, Arrow, Medline gibi dünyanın önde gelen birçok markası Meksika’da üretim yapmaktadır.

Brezilya

Latin Amerika ülkelerinin ikinci büyük takım tezgahı kullanıcısı olan Brezilya özellikle pres, abkant ve panç tezgahlarını ithal etmektedir. 2015 yılındaki yaklaşık 600 milyon dolarlık takım tezgahları ithalatının 250 milyon dolarlık kısmını presler, lazer tezgahları ve sac işleme makineleri oluşturmuştur. En çok ithalat yapılan ülkeler Almanya, Japonya ve Çin’dir.

Hindistan

Hindistan’da 26 Ocak – 1 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Hindistan Takım Tezgahları Fuarı (IMTEX 2017) sırasında, TİAD olarak Yönetim Kurulu Üyesi olduğumuz Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği (CELIMO) ile eş zamanlı olarak Amerikan Üretim Teknolojileri Derneği (AMT) tarafından ticaret heyeti organizasyonu yapılacaktır.

Hindistan’da doğrudan yabancı sermayeli yatırım alan öncü sektörlere bakıldığında otomotiv ve yan sanayisi, savunma, havacılık, medikal, elektrik/elektronik, yenilenebilir ve termal enerji, demiryolu, maden arama ve beyaz eşya gelmektedir. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda takım tezgahı ve sac işleme makinelerine yapılacak olan yatırımlarda ciddi artış olacağı tahmin edilmektedir. 

Hindistan’ın yıllık yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ithalat yaptığı göz önüne alındığında, özellikle yerli üreticilerimiz için ciddi bir pazar olacaktır. Hindistan ekonomisinin IMF tahminlerine göre 2018’e kadar yıllık ortalama %7,6 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Çin

Çin sürekli olarak büyüyen ekonomisi ve doğrudan aldığı yabancı yatırımlar nedeniyle her daim hedef pazar statüsünü devam ettirmektedir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde General Motors, Ford, Mercedes ve Volkswagen var olan fabrikalarına yaklaşık 20 milyar dolarlık ilave yatırımlar yapacaktır. Yatırım yapılan sektörlerde otomotiv, havacılık, demiryolu, medikal ve robot sektörleri öne çıkmaktadır.

Takım tezgahları ithalatında Çin’in özellikle Chongqing, Hubei ve Shaanxi bölgeleri öne çıkmaktadır. Sadece bu üç bölge 2015 yılında toplam 1,2 milyar dolarlık takım tezgahı ithalatı yapmıştır.

 

Haber sayfa görseli için tıklayınız.