Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Türkiye ve Tayvan’ın sektör partnerliği, imza töreni ile taçlandı

 

Bugüne kadar MAKTEK Avrasya ve Taipei İmalat Teknolojileri Fuarı (MTDuo) arasında Türkiye-Tayvan arasındaki ticari partnerliği geliştirmek amacıyla gerçekleşen Memorandum of Understanding (MOU) imza töreni, bu yıl ilk olarak MAKTEK Avrasya 2018 ve TIMTOS 2019 arasında gerçekleşti. 

MOU imza törenine TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, TAMI Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı David Chuang, TAITRA Yönetim Kurulu Başkanı Walter Yeh ve Tayvan Türk Ticaret Ofisi Temsilcisi İsmet Erikan katıldı.

İki ülke, fuarlarda birbirine destek olacak

Gerçekleşen anlaşma ile takım tezgahları ve makine sektörünün her iki ülkedeki ana fuarlar olan MAKTEK Avrasya ve TIMTOS, üç kurumun imzasıyla partner olarak konumlandırıldı. Bu anlaşmaya göre her iki ülke, bu fuarlara katılım, ziyaret ve tanıtım anlamında birbirine destek olacak.  Dernek temsilcilerinin gerçekleştirdiği konuşmalarda her ülkenin ticari ilişkilerini ve ortak stratejik sektörlerinin gelişimi adına anlamlı mesajlar verildi. 

Ticari partnerlik sektörü ve ekonomiyi güçlendirecek

Walter Yeh, David Chuang ve Hakan Aydoğdu gerçekleştirdiği konuşmalarda, büyüyen iki ülkenin ticari partnerliğinin, takım tezgahları ve makine sektöründe olumlu olarak yaratacağı ivmeden bahsetti. Bu anlamda yaratılacak işbirliğinin her iki ülke arasındaki coğrafi uzaklıktan ve bürokratik sıkıntılardan doğacak sorunların önüne geçebileceğini belirttiler. TAMI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı David Chuang, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu ile çok eskiye dayanan dostluklarını hatırlatarak, törene katılan misafirlerin yüzünü güldürdü.

İki ülkenin ticaret yapmamak için bahanesi yok

İsmet Erikan gerçekleştirdiği konuşmada, 2017 yılının ilk iki ayında Türkiye’nin Tayvan’dan ithalatının yüzde 4 arttığını ama daha önemlisi ihracatında da yüzde 20 artış yaşandığını ifade etti. Bugüne kadar Türkiye’nin Tayvan ile ithalat ağırlıklı çalıştığını ancak bugünden sonra ihracata ağırlık vermemiz gerektiğini ve Türkiye makine imalatçılarının buna hazır olduğunu belirtti. Coğrafi uzaklık ve aktarmalı uçuşlar sebebiyle ticari zorlukların Türk Hava Yolları ile yapılan çalışmalar sonucunda sağlanan direkt uçuşlarla ortadan kalktığını; havaalanında vize alım kolaylığı ve vize ücretinin kaldırılması ile Türk işadamlarının Tayvan’la ticaret yapmak için bahanesinin kalmadığını belirtti. TIMTOS 2019’da Türk pavilyonunun da fuara katılımcı olması gerektiğinin ve bu misyonun da TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu’ya ait olduğunun altını çizdi. 

Konuşmaların ardından hediye taktim törenine geçildi.