Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Türkiye Takım Tezgahları sektörü temsilcileri SIMTOS 2016 Fuarı’nda

35 ülkeden 1.130 firmanın katılım sağladığı SIMTOS 2016 Fuarı’nı 98 bin 364 kişi ziyaret etti. Yurtdışından KOMMA’nın organizasyonuyla gelen 600 kişilik alım heyeti 1.000’i aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Fuarda, 2014 yılına kıyasla yüzde 11,4’lük bir büyüme sağlandı.

SIMTOS 2016 Üretim Teknolojileri ve Takım Tezgahları Fuarı, 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentindeki KINTEX Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Fuarın Açılış Seremonisi 13 Nisan 2016’da gerçekleşti. Açılış seremonisinde Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Joo Hyunghwan ve Güney Kore Takım Tezgahları Üreticileri Derneği (KOMMA) Yönetim Kurulu Başkanı Jong-Hyeon Shon konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda takım tezgahlarında enerji verimliliğine dikkat çekildi. SIMTOS 2016 Fuarı ile ilgili olarak KOMMA tarafından hazırlanan tanıtım videosu sunuldu. Konuşmaların ardından fuar alanı gezildi. Gezi akabinde öğle yemeğine geçildi. Öğle yemeği öncesinde KOMMA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cho Sang Yong ve Güney Kore İtalya Büyükelçisi Marco della Seta konuşma yaptı. 

TİAD’ın imalatçı üyelerinden; Akyapak Makine Sanayi Limited Şirketi, Baykal Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Ermaksan Makine Sanayi Limited Şirketi, Şahinler Metal Makine Endüstri Anonim Şirketi firmaları fuarda Türkiye’de üretip tüm dünyaya sattıkları kalitesi kanıtlanmış ürünlerini sergilediler.

 

   

Ak Makina Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Barış Polimer Sanayi İthalat İhracat Endüstri ve Ticaret Limited Şirketi, Demiral Makine İnşaat ve Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi, DMS CNC Makina Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Efmak Dış Ticaret Limited Şirketi, Ege Teknik CNC Makine Limited Şirketi, Güney Mühendislik, Mega Elektronik ve Talaşlı İmalat Makineleri Anonim Şirketi, MCM Makina Sanayi İç ve Dış Ticaret, Onur Teknik Limited Şirketi, Taegutec Kesici Takımlar Anonim Şirketi, Tezmaksan Makine Anonim Şirketi, Unitec Makine San. Tic. Anonim Şirketi, Yıldırım Makine Sanayi Limited Şirketi, Ümit Makina Sanayi Ticaret Limited Şirketi yetkililerinin oluşturduğu 30 kişilik heyet Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TİAD) organizasyonu ile fuara katılım sağladı ve Koreli firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. SIMTOS 2016 Fuarı’nda TİAD’ı; Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş temsil etti. TİAD standında ziyaretçilere; Türkiye Takım Tezgahları sektörü, TİAD’ın faaliyetleri ve MAKTEK Avrasya 2016 Takım Tezgahları, Metal-Sac İşleme Makinaları, Tutucular-Kesici Takımlar, Kalite Kontrol-Ölçüm Sistemleri, CAD/CAM, PLM Yazılımları ve Üretim Teknolojileri Fuarı hakkında bilgi verildi. Stantta, MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı broşürleri, TT Magazin Dergisi ve 2015 yılı Türkiye Takım Tezgahları Sektörü Özet Raporu ziyaretçilere sunuldu. Ayrıca, Türk takım tezgahları sektörünün ticaret hacmini artırmak ve üye firmalarının gelişimini sağlamak için TİAD yetkilileri tarafından ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirildi.

Fuarın ikinci gününde ülke dernekleri ve özel davetliler için VIP Resepsiyon düzenlendi. “VIP Reception” organizasyonunda KOMMA Başkanı Jong-Hyeon Shon konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından gerçekleştirilen yerel müzik ve dans gösterileri ile katılımcılar oldukça keyifli zaman geçirdi.

Fuarın üçüncü gününde KOMMA tarafından Koreli üreticiler ile uluslararası alıcıları bir araya getirmek için “Overseas Network” etkinliği düzenledi. Etkinliğe birçok alıcı firma ile fuar katılımcısı olan firmalar katıldı ve işbirliği görüşmeleri gerçekleştirildi. Etkinlik sırasında Güney Kore İtalya Büyükelçisi Marco della Seta bir konuşma gerçekleştirdi. Seta konuşmasında, SIMTOS Fuarı için gerçekleştirilen organizasyondan ve Güney Kore takım tezgahları sektörünün kalitesinden çok etkilendiklerini; fuarın kendileri için kültürel, mesleki ve kişisel gelişim açısından zengin bir deneyim olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından, müzik grubu gösterileri ile etkinlik sona erdi.

Fuarın teması: Endüstri 4.0

SIMTOS 2016’nın ana teması Endüstri 4.0 ve Akıllı Makinelerdi. Endüstri 4.0 ile ilgili farkındalığın artırılması için bu konuda çalışma yapan Siemens, Rockwell Automation, EPlan gibi firmalar özel olarak oluşturulmuş olan bir alanda uygulamalarını sergiledi ve seminerler verdi. 

TMTS 2016 ve JIMTOF 2016 Fuarları basın toplantıları SIMTOS’ta gerçekleşti

Tayvan Takım Tezgahları Üreticileri Derneği (TMBA) tarafından 23-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan TMTS 2016 Fuarı’nın tanıtımı ve basın toplantısı 15 Nisan 2016 günü gerçekleşti. Toplantıda Tayvan takım tezgahları sektörü ve TMTS Fuarı hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Benzer şekilde 17-22 Kasım 2016 tarihleri arasında Japonya’da gerçekleşecek olan JIMTOF 2016 Fuarı ile ilgili basın toplantısı 16 Nisan 2016 günü gerçekleştirildi. Toplantıda fuar ve ziyaretçi organizasyonları ile ilgili detaylı bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.