Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Türkiye sanayisine kazandıran yarışma: MAKTEK Altın Pergel

TİAD ve TEZMAKSAN Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması, Bahçeşehir Üniversitesi, Lenovo, Yenasoft, Renishaw, SolidWorks’un destekleriyle, mesleki ve teknik eğitim okulu mensubu öğrencileri tasarlamaya ve üretmeye teşvik eden MAKTEK Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması düzenlendi. Öğrenciler, mentorlarına danışarak; hem eğlenerek hem öğrenerek kendi takım tezgahlarını tasarlayıp üretecek.

Bir sanayi ülkesi olmanın yolu mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesinden ve insan kaynağını doğru kullanmaktan geçer. Mesleki ve teknik eğitim okullarıyla gerçekleşen projelerle, eğitim sisteminin, teknik okulların problemlerine çözüm bulunacak ve gelecekte, eğitimini aldığı işi yapmayı planlayan öğrencilere destek olunmalıdır. MAKTEK Altın Pergel Yarışması, işte bu misyonla ortaya çıktı. 

TİAD’ın başlattığı “MAKTEK 1. Altın Pergel CNC Takım Tezgahları Tasarım Yarışması” ile meslek lisesi öğrencileri Türkiye’nin yeni CNC tezgahlarını tasarlayacak. 22 Ocak’ta başvuruların alınmaya başlandığı yarışmanın sonuçları MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’da açıklanacak. 

Yarışmanın amaçları: 

• Geleceğin yeteneklerini tespit etmek ve sanayinin gelişimi için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına kazandırmak, 

• Yetenekli gençlerin çalışmalarını sergilemelerine ve imalatın gelişmişliğini ve dinamizmini anlamalarına yardımcı olmak,

• Öğrencilerin yerel mühendislik ve teknoloji geliştirme firmaları ile bağlantı kurmalarını sağlamak,

• STK – Okul ve Sanayi işbirliğini ve bağlantısını güçlendirmek,

• Makine imalatı ve yenilikçi teknoloji adımlarının atılmasına öncülük etmek,

• Takım tezgahları sektöründe yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini desteklemek,

• Türkiye’de ürün geliştirme, Ar-Ge ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,

• Günümüzün gerçeği ve yükselen trendi olan Endüstri 4.0 uygulamaları açısından, gelişmiş ülkeleri yakalamak için katma değeri yüksek, 

   özgün ürün tasarımı ve sonraki aşamalarında üretimine öncülük etmek,

• Türkiye’nin ithalata bağımlı olduğu yüksek teknolojili takım tezgahlarının ve ihtiyaç duyulan ekipmanlarının ülkemizde üretilmesi için tasarım altyapısı sağlamak,

• 2023 için belirlenen ihracat hedefini yakalamak için çalışmalar yürütmek, 

Başvurular alınmaya başlandı

Yarışmaya katılan öğrenciler yarışma kapsamında ekonomik CNC kontrollü 2 eksen torna tezgahı tasarlayacak.  Türkiye’deki meslek liselerinde yer alan 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerine açık olan yarışma için başvurular alınmaya başlandı. Değerlendirilecek projeler, okulların sunumu ile TÜYAP Fuar Merkezinde komite tarafından değerlendirmeye alınacak. Yapılacak ön elemeden sonra 10 okul finale kalacak. Finale kalan 10 okuldan 3 ekip dereceye girecek. Sonuçlar ise MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde açıklanarak ödülleri verilecek. Dereceye giren ekipler para ödülü ile burs imkanına sahip olacak.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden yüzde 100 burs

Dereceye giren ekipler para ödülü ve burs imkanına sahip olacak. Birinci ekip RENISHAW özel ödülü 20 Bin TL, ikinci ekip TİAD özel ödülü 

15 Bin TL ve üçüncü ekip Tezmaksan Akademi özel ödülü olan 10 Bin TL’ye sahip olacak. Yarışmanın sponsorlarından

Bahçeşehir Üniversitesi ilk 3’e kalan okullar içerisinden seçilecek 1 öğrenciye 4 sene boyunca yüzde 100 burslu okuma imkanı sağlayacak.

Ön elemeyi geçen ve yarışmaya hak kazanan 10 okula ise Lenovo marka 10 adet work station bilgisayar hediye edilecek. 

Ayrıca Altınpergel yarışmasına katılan her takıma SOLIDWORKS Mekanik ve Elektrik tasarım , Analiz , Teknik iletişim ve Görselleştirme yazılımları olan SOLIDWORK CAD , Electrical, Simulation, Plastics, MBD, Composer ve Visualize ürünlerini sağlayacaktır. Öte yandan  İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa haricindeki illerde bulunan takımlara YENASOFT tarafından  mentörlük desteği  verilecek.

Yarışmanın kazananı Türkiye Sanayisi olacak

“Teknik meslek liselerinde okuyan öğrencilerimize gelecekte çalışacakları sahayı sevdirmeyi ve üretimden heyecan duymalarını sağlamayı amaçladık. Bu yarışma ile öğrenciler, teoride öğrendiklerini pratikte uygulayacak ve üretimin hazzına tanık olacak. Elbette gençlerimiz, bu yarışma ile karşılaşacakları zorlukların yanı sıra bir torna üretiminin imkansız olmadığının da bilincine varacak.”

 

Vizyon sahibi kurumlar, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. 

Pınar Çeltikci / TİAD Genel Sekreteri 

Sosyal sorumluluk projeleri neden önemlidir? 

Bizce “sosyal sorumluluk” özel sektörün ve STK’ların en büyük görevi. Sadece ekonomik fayda sağlamak için çalışmak yerine topluma faydalı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek de insana manevi bir mutluluk sağlar. Yaptığınız işe inancınız artar ve bu da çok çalışmak için motivasyondur. Ama sadece proje yapmak değil, yapılan projeyi takip etmek ve sürdürebilirliği sağlamak daha önemlidir… Arkası gelmeyen onlarca proje yapmak yerine hedefine ulaşan bir proje yapmak çok daha etkilidir. 

Sektörün eğitim sorunundan bahsedebilir misiniz? 

Eğitim, sadece sektörümüzün değil ülkemizin en büyük problemi ve aslında sorunların çözüm noktasının da ilk basamağı... Şu an restorasyon çalışmasına başlasak, eğitimle ilgili geri dönüşlerin 10-20 yılda alınacağını düşünürsek bu konuda bir an önce yol almamız gerekmektedir. Gençlerin; sanayiden uzaklaştırılmaması, bilakis sanayinin özendirilmesi şarttır. “Okumazsan seni sanayiye veririm” telkini ortadan kalkmalıdır. “Okuyan ve donanımlı gençlerin sanayide yeri yok” algısı, ülkemiz endüstrisini olumsuz etkiliyor. Gençlerimize gelecek planları yaparken sadece maddi kazanımlar peşinde koşmalarını değil; büyük resme bakıp ülke menfaatlerini fark etmeleri konusunda yol göstermeye çalışıyoruz. Bunu başarırsak günün sonunda kazanan yine onlar olacaktır. 

Sanayi-okul işbirliği, bu hususta önem arz ediyor…

Sanayi ve okul işbirliğinin iki taraflı olması gerekiyor. Sanayici okullara el vermeli, okullar da sanayiciye kapısını açmalı… İki taraf da birbiriyle iletişim kurup ihtiyaçlarını anlatmalı ve ihtiyaca yönelik çözümler geliştirilmelidir. Teknolojinin gündemi çok çabuk değişiyor. Meslek eğitimi veren öğretmelerin sanayideki değişimi takip etmesi, kendi bilgi dağarcığını güncelleyip öğrencilerine aktarması elzemdir. 

MAKTEK Altın Pergel yarışması ile etkili bir sosyal sorumluluk projesine imza attınız. Bu proje nasıl ortaya çıktı?

İşimiz gereği sürekli yurtdışında bulunuyoruz ve uluslararası derneklerle iletişim halindeyiz. Öğrencileri motive eden ve onları sanayiye kazandıran yarışmaların, Avrupa ülkelerinde fazla ve başarılı olduğunu gördük. Organize ettiğimiz MAKTEK gibi nitelikli bir fuarımız varken bizim de böyle bir yarışma yapıp fuarımızı bir eğitim sosyal sorumluluk projesi ile taçlandırmamız gerekiyordu. Sonrasında MAKTEK Altın Pergel Yarışma sonuçlarının, öğrenciler açısından faydalı olacağını görünce ne kadar hayırlı bir projeye kalkıştığımızı gördük. 

MAKTEK Altın Pergel’i hazırlama süreci nasıl geçiyor? 

Yurtdışında bu konuda tecrübeli STK’lar ile görüş alışverişi yaptık. Onların tecrübelerini dinledik. Uluslararası bazı yarışmaların temsilcileriyle görüştük. Detaylı bilgi edindik ve elbette ki sektördeki sanayicilerle görüşüp sektörde neye ihtiyaç duyduklarını saptadık. Yarışmanın temeli bu şekilde oluştu.

Sanayicinin MAKTEK Altın Pergel Yarışması’na ilgisi nasıl?

Gayet olumlu… Beklediğimizden de yüksek ilgi ile karşılaştık. Özellikle jüri üyelerinin belirlenmesi sırasında, gönüllülük esas alındığı ve sanayicimiz de yoğun olduğu için projemize bu kadar hızlı geri dönüş yapacaklarını hiç düşünmemiştik. Görüştüğümüz sanayiciler çok heyecanlandı ve ellerinden gelen desteği MAKTEK Altın Pergel için maddi manevi paylaştı. Bu da TİAD’ın başarısıdır…

Proje için kiminle çalıştınız?

Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği ile ortaklaşa bir çalışma yürüttük. Özel sektörün içinden doğmuş bir eğitim üssü ve sektörü temsil eden geniş kapsamlı bir STK olarak; eğitim konusunda birbirimizi tamamlayan bir çalışmaya imza attık. Aynı zamanda bu yarışmanın MAKTEK Avrasya Fuarı’nda gerçekleşecek olması da çok doğru bir zamanlama. Geçtiğimiz MAKTEK Avrasya’da ana temamız endüstri 4.0’dı. Bu yıl da yerli imalatın konuşulduğu bir fuarda, gençlerle yerli imalata yönelik bir çalışmaya imza atacağız.

MAKTEK Altın Pergel Yarışması’nın amacını özetler misiniz?

Yarışmanın amacı: Türkiye’de mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık yaratmak… Tasarım, bizim ülke olarak geride olduğumuz bir konu... Aslında MAKTEK Altın Pergel ile öğrencileri tasarıma teşvik etmeye çalışıyoruz.  Gençlere gelecekte çalışacakları sahayı sevdiriyoruz. Gelecekte çalışacakları sahanın temsilcileri ile network imkanı sağlayacaklar. Aynı zamanda öğrenciler, yarışmaya hazırlanırken kendisine sunulan mentörlerine soru sorma imkanına sahip olarak eksiklerini tamamlayacak. 

Yarışma ile yerli üretimin konuşulduğu bir dönemde, takım tezgahları imalatında ihtiyaç duyduğumuz konulara yönelik dernek olarak bir adım atmayı sağlıyoruz ve gençlere de bunu özendiriyoruz. Üretimin zor, emek isteyen ama gözlerinde büyüttükleri kadar imkansız olmadığını anlatmaya ve belki de hayallerini, hayallerindeki teknolojiyi üretmeyi teşvik ediyoruz. Aslında biz de öğrencilerin gelecekteki mesleklerine yönelik beklentilerini öğrenme şansına erişip her iki taraf için orta noktada buluşma imkanı yakalıyoruz. Gençleri sektöre kazandırmak için ne yapmamız gerektiğini bizim de öğrenmemiz gerekiyor. Yarışmanın sonucundaki ödüller sadece küçük bir motivasyon… Biz onların kazanacağı ve sanayiciler olarak onlarla kazanacağımız katma değerle ilgileniyoruz.

“MAKTEK Altın Pergel için maddi gücümüzü değil yüreğimizi ortaya koyduk”

Berna Şıkel / Tezmaksan Akademi Eğitim Üssü Derneği Bşk. Yrd.

MAKTEK Altın Pergel ülkemiz için, güçlü Türkiye için gönülden çıktığımız bir yol… Amaç kazanmak değil, kenetlenmek. Daha da güçlenmek… Bilgi akışını sağlamak, öğrenmek, öğretmek; kendimize ve sonra da ülkemize neler yapabileceğimizi göstermek…

Bu projeye tıpkı Tezmaksan Akademi gibi sadece maddi gücünü değil yüreğini ortaya koyan değerli sponsorlarımızın; finale kalan 10 okula ücretsiz olarak vereceği iş istasyonu, üç boyutlu katı modelleme programı ve eğitimi, ama en önemlisi altı ay boyunca sürecek mentorluk desteği olacak. Okulların bu imkanlardan faydalanmalarını canı gönülden istiyoruz. Ayrıca yarışmanın olmazsa olmazı değerli öğretmenlerimizin, liderliği ile oluşturacakları yarışma gruplarını doğru yönlendirmeleri de çok önemli. Tüm okulları heyecanla bu yarışmaya bekliyoruz.

“Öğrencilerimiz tasarlayan ve üreten bireyler olsun diye: MAKTEK Altın Pergel”

Sinan Fidanlıgül / Renishaw Genel Müdürü

Öncelikle derneğimiz TİAD’ı, MAKTEK Altın Pergel Yarışmasını düzenlediği için kutluyorum. Yarışma destekçilerinden birisi olmamızın en büyük sebebi firmamızın tarihçesi ve de yönetim anlayışıdır. Renishaw, yarım asra yakın geçmişi boyunca aralıksız her yıl, Ar-Ge faaliyetlerine yıllık satışının ortalama yüzde 14-18’ini aktararak birçok devrim niteliğinde yeni ürünü dünyaya kazandırıyor. İşte bu yenilikçi firma kültürü, kurucumuz Bay McMurtry gibi teknik okullardan mezun veya bu okullara devam eden öğrencileri destekleyerek ve de firma bünyesinde görevlendirerek sürdürülebilmiş. Kurumumuz inovasyonun, ancak ve ancak insana yapılan yatırımların neticesinde sürdürülebilir olabileceğinin bilincindedir. Bu sebepledir ki, bu yarışmaya sevinerek müdahil olduk ve de yarışmayı desteklemekteki amacımız: Öğrencilerimizin “tasarlayan ve üretebilen bireyler” olmasına yardımcı olmaktır.

Yarışma sektörümüzde bir ilk… İlk olmasından ötürü amacına ulaşıp ulaşmayacağına emin değilim; ancak organizasyon komitesi fikrin ortaya atılmasından itibaren büyük emek harcayarak yarışmayı bu aşamaya kadar getirdi. Hep beraber devamını da başarıyla yürüteceğimize olan inancımız tam... Yarışmanın amaçlarından birisi olan “Sivil Toplum Kuruluşu-Okul-Sanayi işbirliğini ve bağlantısını güçlendirmek” Türkiye’nin teknik eğitim sisteminde kanayan yarası… Sanayileşmiş ülkelerin birçoğu bu konuda bizden daha başarılılar. Bu ülkelerdeki teknik öğrenciler sanayide uzun süre staj yapıp, çalışma hayatına hazır bir şekilde mezun olmaktalar. Yarışmamız öğrencilerin sanayiye yakın olmadığı bu yapıda biz sanayicileri öğrencilere yaklaştıracak. Öğrencilerle beraberce çalışma fırsatı bulacağız, onlara fikrin ve fikri yaratmanın değerini anlatacağız. Bu değeri anlayan öğrencileri de ödüllendirebilme fırsatını yakalayacağız.

Öğrencilerimizden şartnameye uygun özelliklerde bir CNC torna tasarlamalarını bekliyoruz. Bu hiç de hafife alınmayacak zorlukta ancak takım olarak hareketle ulaşılabilecek bir hedef. Öğrencilerimizin öğretmenleri yönetiminde takım çalışması ile bu hedefe ulaşmaları gerekecek. Tasarımlarını tamamlayıp bize sunduklarında, sonucu ne olursa olsun, büyük ihtimalle hayatlarında ilk kez bu kadar kapsamlı bir projede çalışmış olacaklar. Aslında projeyi teslim eden her öğrenci yarışmanın amacına ulaşmış olacak. Bu sebeple şimdiden tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum ve de hepsine başarılar diliyorum.

“Öğrenciler, çalışmalarını profesyonel bir platformda yapmalı”

Lenovo İş Geliştirme Müdürü Orkun Şenkal 

MAKTEK Avrasya Fuarı’nı ilgiyle takip ediyoruz. Bu yarışmayla ilgili detaylı bilgiyi, Solidworks Kanal Müdürü Burak Kuralkan ile görüşmemizle elde ettik. TİAD’la görüştükten sonra teknik eğitime ve üretime destek olmak adına yarışmaya müdahil olduk. Yarışmanın birçok kanal üzerinden katılımcılara iletilecek olması, hatırı sayılır firmaların da yarışmaya müdahil olup tasarım ve üretim konularındaki destekleriyle amacına ulaşacağına inanıyoruz. Gençlerimizin uzmanlaşarak, nitelik kazanarak ileride meslek sahibi olmalarını amaçlıyoruz. Üretim, tasarım alanlarında başarılı olmaları ve çalışmalarını profesyonel bir platformda yapabilmeleri için iş istasyonu kullanmalarını sağlayarak katkıda bulunmak istiyoruz.

“Tasarım yarışmaları gençlerin ufkunu açıyor”

SOLIDWORKS Türkiye Satış Müdürü Burak Kuralkan

Dassault Systèmes SOLIDWORKS olarak meslek liseli öğrencilere yönelik düzenlenen MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’na sponsor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Dördüncü Sanayi Devrimi kapsamında bugün var olan pek çok meslek ve tasarım gelecekteki yerine yepyeni meslek ve tasarım gruplarına bırakacaktır. Bu bağlamda tasarım yarışmalarının gençlerimizin ufkunu açacağına ve dostça rekabetin öğrencilerimiz açısından motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz. Dassault Systèmes SOLIDWORKS olarak gençlerimizin en iyi şekilde teknik donanıma sahip olması adına yapılan çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye’de bir ilk olacak bu yarışma sayesinde CNC takım tezgahları alanında önemli noktada adımlar atılacaktır. Bu yarışmanın temel konusunun üretime yönelik tasarım olması ise yarışmayı bizler açısından daha değerli kılmaktadır.