Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Türk ve Tayvanlı iş insanları Taiwan Business Day’de işbirliği olanaklarını masaya yatırdı

Tayvan ve Türkiye yeşil enerji, akıllı makine, akıllı medikal ve helal sektörlerinde işbirliği fırsatları için buluştu. Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen TaIwan Business Day, 12 Kasım 2019 tarihinde FaIrmont Quasar İstanbul’da gerçekleştirildi. Tayvan Dış Ticaret Bürosu (MOEA), Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA), Tayvan Yeşil Ticaret Proje Ofisi ve Tayvan Mükemmeliyet kuruluşu tarafından gerçekleştirilen Taiwan Business Day kapsamındaki Akıllı Makine, Akıllı Medikal ile Yeşil Enerji Semineri gibi etkinlikler ve birebir şirket eşleştirme toplantıları aracılığıyla iş insanlarına yenilikçi yatırımlar, devlet teşvikleri ve işbirliği olanakları hakkında bilgi alışverişinde bulunma olanağı sunuldu.

Tayvan Dış Ticaret Bürosu (MOEA), Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA), Tayvan Yeşil Ticaret Proje Ofisi ve Tayvan Mükemmeliyet kuruluşu tarafından düzenlenen Taiwan Business Day (Tayvan İş Günü), 12 Kasım 2019 tarihinde Fairmont Quasar İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen organizasyon kapsamındaki seminerlerde Türk ve Tayvanlı iş insanları akıllı makine, yeşil enerji, akıllı medikal  alanlarındaki yenilikçi yatırımlar, devlet teşvikleri ve işbirliği olanaklarını değerlendirdi.

TAITRA’nın Türkiye ziyareti kapsamında, ikili ticaretin ve işbirliklerinin güçlendirilmesi amacıyla Anadolu Holding, Zorlu Holding, Tofaş, Otokar ve TEİAŞ gibi Türkiye’nin önde gelen endüstri  gruplarına ziyaretler düzenlendi. Zorlu Holding ve Zorlu Enerji ile gelecek dönemde hayata geçirilecek projelerle ilgili işbirliği fırsatları değerlendirildi ve makine ve enerji tasarrufu ve atık yönetimi projeleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. TAITRA temsilcileri ile Anadolu Holding’in bir araya geldiği görüşmede makine, yeşil enerji ve akıllı medikal sektörlerinde Tayvan ile gelecek projelerde işbirliklerinin artırılmasına ve otomotiv ve içecek sektörlerinde ortaklıkların güçlendirilmesine vurgu yapıldı. Bununla birlikte makine, medikal, yeşil enerji ve helal ürünler olmak üzere dört sektörde B2B görüşmeler gerçekleştirildi.

Yaser Cheng

Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyon Ankara Temsilcisi

Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik ilişki çok güçlü 

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, gerçekleştirdiği konuşmada “Tayvan takım tezgahları Türkiye’nin üretim gücü için oldukça önemli noktada bulunmaktadır. Türkiye, 2018 yılında Tayvan’dan 179 Milyon Amerikan Doları değerinde takım tezgahı satın almıştır. Bu değer Türkiye’nin toplam takım tezgahı ithalatının yüzde 18’ine denk gelmektedir. 2019 yılının 3’üncü çeyreği sonunda Türkiye’nin takım tezgahı ithalatının yüzde 16’sı Tayvan’dan gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de takım tezgahlarının en fazla kullanıldığı ve olmazsa olmaz olduğu sektörlerin başında otomotiv ve yan sanayisi gelmektedir. Otomotiv sektöründe 2018 yılında 27 Milyar Amerikan Doları değerinde ihracat gerçekleştirildi. Bu ihracat değerinin üçte birlik kısmı, diğer bir deyişle 9 Milyar Amerikan Doları değerindeki üretim takım tezgahlarının kullanımı ile yapıldı. 2019’un ilk üç çeyreğinde otomotiv sektöründe yapılan ihracat 19 Milyar Amerikan Doları oldu” sözlerini kaydettikten sonra “Türkiye’nin üretim gücünü sağlayan takım tezgahlarında Tayvan, Türkiye için stratejik ve güçlü bir partner. Bu alandaki çalışmalarımızın ve işbirliğimizin güçlenerek devam etmesini diliyoruz” dedi. 


TİAD Başkanı: “Tayvan’la işbirliğimizin güçlenerek devam etmesini diliyoruz”Taiwan Business Day; TAITRA Başkanı Walter M.S. Yeh, Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyon Ankara Temsilcisi Yaser Cheng, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş’ın açılış konuşmalarıyla başladı. TAITRA Başkanı Walter M.S. Yeh açılışta yaptığı konuşmada Tayvan ve Türkiye arasındaki yıllara dayanan güçlü ekonomik ve ticari bağlara dikkat çekti. Walter M.S. Yeh sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, Tayvan’ın Orta Doğu’daki en büyük ihracat pazarı ve 2018 yılında Tayvan’ın Türkiye’ye ihracatı 1,37 milyar dolara ulaştı. İkili ticaret ilişkilerimizin bu denli güçlü olmasında endüstrilerimizin birbirini tamamlayıcı nitelikte olmasının payı büyük. Tayvan Türkiye’nin imalat makineleri ve parçalarında en büyük ikinci, güneş enerjisi sektöründe ise en büyük üçüncü ithalat kaynağı. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizin, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yeni teknolojilerin imkanlarından daha fazla yararlanmamıza ve yeni fırsat alanlarının yaratılmasına destek olacağına inanıyorum.”

Tayvan sanayisinin odak noktası: Akıllı makineler

Organizasyon kapsamında düzenlenen “Akıllı Makine” seminerinde söz alan markalar arasında Da Jie Electricity Machinery, Palmary Machinery, Sigma CNC Machinery ve Kao Ming Machinery’nin yanı sıra dünyanın en büyük beş pres makinesi üreticisinden biri olan Chin Fong Machinery ile akıllı çözümler ve kuruma özel ürünler geliştirip üreten Tayvan’ın lider markası YCM CNC de yer aldı.  Yeşil Enerji Semineri’nde;  yeşil enerjide dünyanın ikinci en büyük, Tayvan’ın ise en büyük PV üreticisi olan, dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli motosikleti için enerji depolama çözümleri sunan United Renewable Energy ile Union Storage Energy ve J.S. Power gibi firmalar yer aldı. Akıllı Medikal Semineri’nde ise Tayvan sanayi sektörünün en büyük ödülü sayılan Tayvan Mükemmeliyet Kuruluşu ödülünün sahibi olan AmCadBiomed Corp. ile EPED Inc., sektördeki yenilikçi ürünlerle ilgili bilgi verdi.  

Walter M.S. Yeh

TAITRA Başkanı