Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Türk savunma sanayi devleri, SAHA Expo 2020’de sanal ortamda güç gösterisi yapacak

Türkiye’nin en büyük savunma sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, uluslararası fuarı SAHA EXPO 2020’yi resmen başlattı. Bu yıl ilk kez internet üzerinden gerçekleşecek fuarda, 300’den fazla savunma sanayi şirketinin 400’den fazla ürünü, sanal ortamda sergilenmeye başladı.

SAHA EXPO, Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği son noktanın göz önüne serilmesi; geliştirilen teknolojilerin, dünyanın dört bir yanına duyurulmasını sağlamak adına bir fırsat. SAHA EXPO 2020, 9 Kasım 2020 itibariyle başladı. 

SAHA EXPO, geçtiğimiz yıllarda da düzenlenen bir etkinlikti ancak bu yıl bir ilk yaşandı. Fuar, hem herkese açık hem de sanal olarak gerçekleşiyor. Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi kurumlarından ASELSAN’ın iştiraklerinden olan BİTES, geliştirdiği “XperEXPO” isimli yazılımla bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkıda bulundu. 

SAHA EXPO, dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarı oldu

SAHA EXPO organizatörleri, bu etkinliğin dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarı olduğunu belirtti. Ayrıca bu fuar, beş ay sürecek. 9 Nisan 2021 tarihinde sonlanacak etkinlik kapsamında; aralarında TUSAŞ, FNSS, Baykar ve Roketsan’ın da bulunduğu 300’den fazla şirket, yeni teknolojilerini video konferanslarla duyuracak.

Edinilen bilgilere göre SAHA EXPO 2020’de 400’den fazla savunma sanayi ürünü sergilenecek. Katılımcılar, Akıncı ve TB2 gibi SİHA’ların yanı sıra; ATAK gibi araçları gözlemleme imkanı bulacaklar. Ayrıca TEI tarafından üretilen TJ300 ve PG50 isimli motorlar da bu etkinlik kapsamında ilk kez gösterilecek.

SAHA EXPO 2020 kapsamında ilk kez görücüye çıkacak olan ürünler sadece motorlarla sınırlı değil... Türkiye’nin önde gelen ateşli silah üreticilerinden Sarsılmaz da yeni silahları “SAR 762 MT” ve “SAR 127 MT”yi ilk kez, bu fuar kapsamında sergileyecek.