Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TT Magazin’i onlar hayata geçirdi, Onlar büyüttü! Son söz, TİAD eski başkanlarında…

TİAD’ın kurumsal gücüne güç katan önemli bir kurum kültürü var: Başkanlara, dönemleri bitse bile, emeklilik yok! TİAD’ın tüm eski başkanları, birer danışman olarak derneğe destek olmaya devam eder. Her biri kendi uzmanlıkları, yetenekleri doğrultusunda derneğin kurumsallaşmasında büyük roller oynadı. Türkiye sanayisindeki yolculuğumuzun başarıyla devam etmesinde onlardan aldığımız görüş, öğüt ve icazetin rolü tartışılmaz. Bugünlerde 100’üncü sayısını kutladığımız TT Magazin de eski başkanlarımızın değerli fikirleri, vizyon ve öngörülerinin sonucudur. Sadece TİAD’ı kurmak, kurumsallaştırmak, iktisadi işletmelerle sektörü desteklemekle kalmadılar: “Her şeyden önce kendimizi, sorunlarımızı, çözümlerimizi, teknolojilerimizi; kısacası ‘bizi’ anlatmak için bu yayını hayata geçirmeliyiz”  diyerek ellerini taşın altına koydular. Yabancısı oldukları yayıncılık konusunda çetin bir mücadele verdiler. Belki de kendileri hayata getirip büyüttükleri için, TT Magazin’e en büyük bağlılığı ve hassasiyeti hala onlar gösterir.  Elbette mutluluğumuza ortak olmaları, duydukları gururu paylaşmaları ve bu macerayı anlatmak üzere son sözü onlara bıraktık. 

 

Mustafa Aydoğdu: “Uluslararası sektörel  yayıncılığa yön ve ilham verecek” 

Mustafa Aydoğdu / TİAD Kurucu Başkanı

 

TİAD’ın kurucu başkanısınız.  1992 yılında derneğin kuruluş döneminde TT Magazin’e yönelik ihtiyaçları gözlemleme fırsatınız oldu mu? 

Elbette “tanıtım” ihtiyacı kendini gösteriyordu ancak TİAD’ı kurduğumuz zaman bambaşka kaygılarımız ve gayelerimiz mevcuttu ve henüz ilk kuruluş aşamasında tanıtımı düşünme şansımız yoktu. TT Magazin, Hayrettin Kağnıcı’nın katkılarıyla hayata geçti. 

Bu fikir size geldiğinde ne tepki verdiniz? 

Firmalar, sektörel yayınlarla tanıtım çalışması gerçekleştiriyordu ve içinde bulunduğumuz şartlarda tanıtım ihtiyacı da büyüktü. Güvenilir, belirttiği baskı ve dağıtım adetlerini taahhüt eden bir dergiye çok ihtiyaç vardı. Üstelik bu sektörü temsil edecek en iyi yapıyı kurmaya çalıştık ve bunu yaparken de kendimizi ifade ediş biçimimiz çok önemliydi. Sektör olarak, TİAD olarak anlatacak çok şeyimiz vardı. Haliyle ihtiyaç büyüktü ve TİAD yönetimi bana “bir dergi çıkaracağız” diye geldiklerinde çok heyecanlandım ve sevindim. Çünkü TİAD, TT Magazin ile önemli bir boşluğu dolduracaktı. 

TT Magazin’in ilk çıktığı günleri hatırlıyorsunuz… 

Çok büyük bir emek istedi. Emek verildi! Yayın hayatına yeni adım atmasına rağmen etki alanı çok büyüktü. Derneğin kurumsallaşması rolüne hazırlandı ve zamanla yaptı bunu. Sektörümüzün sorunlarını anlattık. Fikirlerimizi tartıştık. Firmalarımızın tanıtımını üstlendi. Kamuyla bağlantılarımızı güçlendirdi. Üstüne düşen her vazifeyi bir bir yerine getirdi TT Magazin. 

100’üncü sayıdayız. Yayın hayatında 17 yılı geride bıraktık. Gelişimini nasıl gözlemlediniz? 

TT Magazin’in gelişimi bir çocuğun doğup büyümesi, emeklemesi ve koşması gibi. Ve şu an tam olarak koşuyor. Hedefleri doğru, amaçları doğru, içeriği doğru, tasarımı doğru, gittiği adresler doğru. Zaman zaman hataları, noksanları olabilir ve bunlar gayet doğaldır.  Bir sanayicimizi ziyaret ettiğimde “Mustafacığım, dergideki tanıtımın bana çok güzel geri dönüşleri oldu” cümlesini duyduğumda gururlanmıştım. 

Pek çok zorluk ile başlayan bu yayının bugünlere geleceğini tahmin ediyor muydunuz? 

Tabii ki başta “olur mu” diye düşündüm. O zamanki şartlara göre başarmak zordu, ancak hem sizin gibi profesyoneller işin içindeydihem yönetim hem de üyeler destekledi. Zamanla sektörün göz bebeği oldu ve her kesim bu yayını sahiplendi. Elbette “iyinin daha da iyi olması için” mücadeleyi elden bırakmamak lazım. 

Derneğin bilinirliği arttı mı dergiden sonra?

Yayın sahibi olan kuruluşlar kendilerini ifade etmek için daha özgür bir ortama sahip oluyorlar. Biz TT Magazin ile sektörümüzün başarılarını, ihtiyaçlarını konuşacak; sektörümüze dikkat çekecek bir yayın hedeflemiştik. Özellikle kamuya, ilgili bakanlıklara ulaştırdığımız dergimiz sayesinde pek çok olumlu dönüş aldık ve sektöre ilgilendiren sorunlarla ilgili karar vericilere kendimizi daha net anlattık. TT Magazin bir anlamda  bizim vitrinimizdi. Çok etkisini gördük.

TT Magazin’i başarılı kılan ne oldu?

Doğru içerik doğru tasarım ve doğru dağıtım... Prestijde hepsinin etkisi var ancak bu yayın ticari bir amaç için kurulmadı. Bu yayın bir sektörün kendini ifade etme aracı olarak kuruldu. Çok da güzel işlere vesile oldu. Bir de arkasında TİAD gibi ciddi bir kurum var. Derneğin “gönüllülük esasları” TT Magazin’de de geçerliliğini korudu ve dergi yıllar içinde dernek yayını olmanın ötesinde, sektörel bir yayın olarak güçlendi; sektörün nabzını tutmaya başladı.

TT Magazin uzun yıllar mali açıdan zorluk çekti ancak şimdilerde değil… 

STK’ların amacı kâr elde edip para biriktirmek olmamalı. Amaç: temsil edilen sektöre ve üyelere fayda sağlamaktır. Bir STK’nın dergisi de bunu gözetmeli ki TT Magazin bunu başarıyor. Mali açıdan zorlansa da sektöre ve derneğe çok büyük katkı sağladı. Üstelik şimdilerde üstlendiği tanıtımları görünce kendi ayakları üstünde durduğunu fark etmek zor değil. Dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarından davet aldığını, fuarlara gittiğini, prestijli firmaların basın ve müşteri yolculuklarına gittiğini; TT Magazin’in içeriklerinden takip ettikçe “maşallah” diyorum. TT Magazin hep yollarda ve daha da güzeli, doğru yolda… Kesinlikle elinin ulaşabileceği her yere gitmeye devam etmeli. Bu şekilde hem kendini hem ülkemiz sanayisini anlatma fırsatını elinde tutuyor. 

TT Magazin’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Geleceğinin daha da parlak olduğundan fazlasıyla eminim. Farkını artıracak. Ve zamanla uluslararası sektörel basına da yön ve ilham verecek. Çünkü bunu başarmak için ihtiyaç duyduğu her şeye muktedir.

 

H. Bülent Yılmazer: “TT Magazin varlığımızın, kurumsallığımızın ve gelişmemizin simgesi”

H. Bülent Yılmazer / TİAD 11 ve 12. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

TT Magazin hayata geçtiğinde siz de yönetimdeydiniz. Siz de derginin kurulması ve tutulması için mücadele ettiniz. TT Magazin’i doğuran ihtiyaçları sizden de dinleyebilir miyiz? 

TT Magazin’in hayata geçmesinin baş nedenleri o dönemde yayınlanan sektör dergilerinin gerek tiraj gerekse de nitelikli okuyucuya ulaştırılma noktasında bizleri tatmin etmemesi ve içeriklerinin de yeterli bulunmaması idi.

Kararın alınma aşamalarını paylaşabilir misiniz? 

Yukarda saydığım nedenler sebebiyle yönetim kurulunda yaptığımız görüşmeler sonucunda en gerçek çözümün böyle bir dergiyi kendimizin yayınlaması olduğu görüşüne vardık. Bir takım çekincelerimiz de vardı ama kurumsallık adına da böyle bir işe soyunmamızın en doğru seçim olduğuna karar verdik.

TT Magazin’i kurulduğu günden bu yana nasıl gözlemlediniz? Gelişim ve değişimini nasıl takip ettiniz?

TT Magazin kurulduğu günden bu yana yüz aklarımızdan biri. Şöyle söyleyebilirim: Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sektörel yayınları ile rahatlıkla boy ölçüşür şu anda.

Bugünkü TT Magazin, kurulduğu dönemin ihtiyaçlarını karşılar nitelikte mi? 

Sadece kurulduğu günün ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, bugünün ihtiyaçlarına da cevap verir ve gelecek için hedef koyar.

Sizin açınızdan TT Magazin’in Türkiye sanayisindeki yeri nedir? 

Bugün 1 milyar doları aşan bir ticaret hacmi olan takım tezgahları sektörünün yegane yayın organıdır. Keşke muadilimiz sivil toplum kuruluşlarının da böyle bir yayını olsaydı…

100. Sayımıza ulaştık. Bu özel sayıda vermek istediğiniz mesaj nedir? 

Daha nice 100’üncü sayılara diyorum… Sektörümüzün gelişimine ve büyümesine paralel olarak TT Magazin de çok daha ileri noktalara varacaktır. Buna inancım tam! 

“İyi ki hayata geçirmişiz” diyor musunuz? Bu dergi sizin için ne ifade ediyor?

“Elbette” diyorum. Her şeyden önce sivil toplum kuruluşu olarak varlığımızın, kurumsallığımızın ve sektörel gelişimimizin bir simgesi TT Magazin. TİAD,  nasıl hepimizin gayretleri ve çalışmaları ile buralara geldiyse, TT Magazin de öyle geldi. İyi ki hayata geçirmişiz, çok yaşasın…

 

Cüneyt Okçu: “TİAD’ın hedeflere ulaşmasındaki en büyük misyonu TT Magazin yüklendi”

Cüneyt Okçu / TİAD 13 ve 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

İlk sayının heyecanını anlatabilir misiniz? 

Şu anda hala elimde tuttuğum ilk sayıya Max Holland’ın “Takım tezgahları, bütün diğer makinaların imalatını sağlayan bir ana makinadır. İmal edilen her şey; ya bir takım tezgahı ya da yine bir takım tezgahı ile imal edilmiş bir makina vasıtası ile imal edilmektedir” cümlesiyle giriş yapmıştık. İşte böyle stratejik bir sektörü temsil ediyoruz. Her sektörü kucaklıyoruz. Her bir dergiyi doğru adrese ulaştırma gayreti içindeydik. Çünkü buna çok ihtiyaç vardı. Artık kendimizi, sektörümüzü, sorunları ve çözüm önerilerimizi, derneğimizi anlatabilirdik. Avrupa’daki muadil STK’lara, bilhassa CELIMO üyelerine gösterebileceğimiz bir yayınımız vardı, ne büyük gururdu dönemimiz için! 

İlk sayısında sancılarını bizzat yaşadığınız bu dergi şimdi 17 yaşında. Bu haberi sizinle paylaştığımızda ne hissettiniz? 

Gözümün önünden 17 yıl geçti. Bugünden gençtik tabii, çok da heyecanlıydık. Sadece dergi için değil ülkemiz için de heyecanlıydık. Sektör büyüyordu, hissediyorduk. Derneğin bu büyümeye acilen ayak uydurması gerekiyordu. Enerji sarf ediyorduk ancak mutlu çalışıyorduk. TT Magazin konusunda da “Yayıncılık bizim işimiz değil, biz işimize bakalım” deme lüksümüz yoktu. TİAD öz çocuğumuz gibi, herkesin emeği var, herkes pay sahibi. Kurumun en iyi şekilde ilerlemesi gerekiyor. Rakip olurken paydaş ve dost olduğumuzu unutmadan çalışmak… Derneğimizde olduğu gibi dergimizde de inşa etmek istediğimiz buydu. Tuttu da bence. 

17 yıl önceki yayıncılık girişiminizin tüm stresine, zorluklarına ve yorgunluğa değecek duruma geldi mi TT Magazin? 

Hayrettin Kağnıcı’nın müthiş vizyonu ve mücadelemizle hayata geçen TT Magazin, ilk günden bu yana gelişerek, yenilenerek yoluna devam etti. Dönüp baktığımda sektörümüz adına “iyi ki yapmışız” diyorum. Dergimiz ile hem derneğin kurumsallaşma süreci hızlandı hem de kamuoyu yarattık. TİAD’ın hedeflere ulaşmasındaki en büyük misyonu TT Magazin yüklendi: Kamuoyu yaratma ve tanıtım… Avrupa’da bilinirliğimiz arttı ve kamuda da ciddiye alındık. 17 yıldır sektörümüzün tanıtımına hizmet etmenin yanı sıra teknolojideki gelişimi ve değişimi de yazılı ve basılı bir tanık olarak gözler önüne seriyor. “Tutulur mu?” endişesiyle yola çıksak da görev bilinciyle adım attığımız TT Magazin’in 100’üncü sayıya ulaşması gurur verdi. Yayın hayatındaki başarısını katlayacağına inanıyorum. 

 

Hayrettin Kağnıcı: “TT Magazin, sektörümüz için PR’ın temelidir”

Hayrettin Kağnıcı / TİAD 15. ve 16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

İlk 1 yılının nasıl geçtiğini hep merak ederiz. 17 yıl öncesinin medya alışkanlıkları bugünkü gibi değildi. TT Magazin sektörde nasıl karşılandı? 

Yönetim, ilk 1 yılda dergi finansını, reklam vererek destekledi. Aynı zamanda üye firmalarımız derginin ulaşmasını istedikleri adresleri paylaştı. Müthiş bir dağıtım listesi oluşturduk. Dergiyi her ziyaret ettiğimiz firmada masada görmek arzusundaydık. Bizzat yaptığım ziyaretlerde derginin tanıtımına da zaman ayırdım ve yanımda mutlaka dergi götürürdüm. Kısa sürede TİAD ve TT Magazin özdeşleşti. Zamanla rakipler de edindi. Böylece derginin etki alanının günden güne arttığını gözlemledik. Birinci yılında kimliği oturdu, markalaşma konusunda ilerledi, ayaklarının üstüne bastı. Yenidoğandan çocuğa dönüşmesini izlemek gibiydi. Rüştünü ispatladı. Ve gururla belirtebilirim ki: TT Magazin’in kurulduğu dönemde gözde olan tüm sektörel yayınların önüne geçti! 

TT Magazin, onu hayata geçirmenize sebep olan hedefleri tutturdu mu?

Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dergi aracılığıyla duyurduk. Çözüm önerilerimizi paylaştık. Bilinirliğimiz arttı, sorunlarımız ilgili kamu kurumlarınca daha ciddi karşılandı. Çünkü dergi aracılığı ile kurumsal kimlikle yaklaşma fırsatını yakaladık. Muadilimiz STK ve kurumlarla ilişkilerimizde köprü oluşturdu. Sosyal yapımız gelişti. TT Magazin bizim için PR’ın temeliydi. Tanıtım aracımızdı.

Gelişimine bakarak “İyi ki yaptık” diyor musunuz zaman zaman?   

Bin defa…  TT Magazin olmasaydı TİAD bugünkü kadar popüler bir kurum olmayabilirdi ve gelişemeyebilirdi. Söz uçar yazı kalır. Medyanın etkisini ve gücünü tartışamayacağımız bir dönemdeyiz. 

 

Dr. Müh. Erdal Gamsız: “TT Magazin sektörümüzün Şampiyonlar Ligi’nin takımı”

Dr. Müh. Erdal Gamsız / TİAD 17 ve 18. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

TT Magazin, bir zamanlar başkanlığını üstlendiğiniz ve hala aktif olarak çalıştığınız TİAD’ın resmi yayın organı. Başkanlığınız süresince dergiyi nasıl gözlemlediniz? 

TT Magazin, derneğimizin ve sektörümüzün ilk elden ve tarafsız sesi olması niyetiyle ortaya çıktı. Tanınmaya ihtiyacı olan stratejik sektörümüzün sorunlarını dile getirip çözüm önerileri paylaşmayı ve sanayici iş insanları ile firmalar arasında sinerji oluşturmayı amaçlıyordu. Ancak sektörün yapısına uyarak değişmeli, güncellenmeliydi. TİAD Yönetim Kurulu Başkanlığımın bilhassa son döneminde dergi çok büyük değişimlere tanık oldu. Bu dönüşüme TİAD Yönetim Kurulu olarak yön verdik ve öncülük ettik. Ayrıca TT Magazin’in tutku ile çalışan ekibinden de gelen önerileri dikkate aldık ve değişimi hep birlikte gerçekleştirdik. En büyük ihtiyaçlarımızdan biri derginin dijitalleşmesiydi. O dönemde hala basılı dergi kültürü varken bu düşüncem biraz ütopik karşılanmış olabilir ama iyi ki o dönemde bir dijital alt yapı hazırlamışız. Ve yine başkanlık dönemimde zorlu bir yılda MAKTEK Avrasya markamızın ilk fuarını gerçekleştirdik. Bu dönemde de dergi, fuarda aktif rol oynayarak görünürlüğünü artırdı ve fuar uluslararası nitelikte olduğu için dergi de yabancılar tarafından izlendi. TT Magazin, bugün halen sektörün bir numarası!

Derginin basın yayın ekibi profesyonel iş hayatından ancak sektörün ve sanayinin dışından geldiler. Sektöre yönelik kültürel, teknik ve terminolojik birikimleri yoktu. Onlara takım tezgahları sektörüne yönelik oryantasyonu derneğin başkanı olarak siz yaptınız. Neden? 

Çünkü dernek, gönül işidir. Gönüllülük esas alınır. Sektörde kalifiye personel bulmak zorken mühendis olan gazeteciyi veya görsel tasarımcısını nereden bulacaksınız? 

Burada benim için de en büyük avantaj: Karşımda işini bir an önce yapabilmek için sektöre hızlıca adapte olmak adına yardım isteyen işine ve dergiye tutkulu bir ekip olmasıydı. Takım tezgahlarının, ekipmanlarının, metrolojinin, mühendislik yazılımlarının, bu sektörün dünyadaki durumunu; ülkemizin dünyadaki yerini anlattığım uzun bir gün geçirdim TT Magazin’le. Geri kalanını da sahada hızlı bir şekilde öğrendiler. Biz sanayici iş insanlarıyız, zamanımızın kıymeti ifade edilemez ama mühendis olmak da sonuç odaklı olmak ve çözüm üretmeyi gerektirir. Öğretmeyi sevdiğim ve akademiye değer verdiğim için TT Magazin ekibinin oryantasyonuna katkıda bulunmaktan mutlu oldum.  TT Magazin, sektörümüzün sesi. Belirli kalite standartlarını yakalaması için gerekli çalışma ve destekleri memnuniyetle verdim ve vermeye de devam ediyorum. Çünkü bu sektör, TT Magazin gibi kaliteli hizmetleri fazlasıyla hak ediyor. Bizler de bu sektörün birer parçasıyız ve sektörün seviyesini gerek ulusal gerekse uluslararası arenada en üstlere çıkarmak hepimizin görevidir. 

Gelişmesine katkıda bulundunuz, ancak asıl sıçrama yapmasını sağlayan: Dergiyi sanayileri gelişmiş ülkelere basın yolculuklarına göndermeniz oldu. Hangi öngörülerle derginin öncü fuarları ziyaret etmesini; Tayvan’a, Kore’ye, İtalya’ya ve Almanya’ya gitmesini ve oralarda Türk markalarının ve üretim tesislerinin tanıtımının yapılmasını sağladınız?  

Bu bir ulusal dergiydi ve sadece yurt içinde kaldıkça belli bir kapasiteyi aşamazdı. Uluslararası platformlara açılması şarttı. Dergiye sanayi ülkelerinden davet geldikçe gidilmesi hususuna olumlu yaklaştım. Böylece TT Magazin kendine has bir bakış açısı, değerlendirme-kıyaslama şansı ve kültür edindi.

Bu kültürel sermayeyi de şu anda fazlasıyla kullanıyor.

Hangi işi yaparsanız yapın kültürel sermaye şart, hele ki sanayi gibi ciddi bir sektörde! TT Magazin sayısız kez Tayvan, Kore, Rusya, Hong Kong, İsrail, Almanya, Avusturya, İtalya seyahatleriyle müthiş bir bilgi birikimi elde etti. Temsil ettiği markaları yakından tanıdı, network imkanı elde etti ve üretime dünya çapında tanık oldu. Bu açılım ile TT Magazin, adeta “Şampiyonlar Liginde” boy gösterdi. Pandemi sonrasında da bu yolculukları devam edecek ve bizler de keyifle okuyacağız. 

Bugün sağlam ve tecrübeli dijital alt yapısı sayesinde sektöre en kaliteli teknolojik bilgileri ve sektörel haberleri, sosyal medya dahil tüm dijital platformlarda başarılı bir şekilde paylaşmaya devam ediyor.  

TT Magazin’i sizin için özel kılan nedir? 

TT Magazin sıradan bir dergi değil, sektörümüzün sesi ve nefesi… İçindeki haber önemli ama misyonu daha da önemli. Bu yayın bizi, sizi, sanayiyi anlatmak için var. Sanayiden yolu geçen herkesin mutlaka takip etmesi gerektiğine inanıyorum. 

Başkanlığınız bitti ancak dergiyle hala ilgileniyorsunuz, dergiyle ilgili sizden bir şey temenni edildiğinde akan sular duruyor… Bunun sebebi nedir? Aidiyet mi, taktir mi? 

Bir kere emek verdiğiniz bir şeye göreviniz bitince sırtınızı dönemezsiniz. TİAD, öyle bir kurum ki yönetimdeki göreviniz bitse bile dernekte gönüllü olarak çalışmaya devam ediyor ve bunu da keyifle yapıyorsunuz. TİAD’ın gözbebeği ve her geçen gün gelişen TT Magazin’e de büyük-küçük demeden destek olmak; gelişimini, başarısını izlemek kadar gurur verici. 

Ayrıca, TT Magazin’den elde ettiğim tecrübeyle şimdi yıllar önce TT Magazin’i dijitalleştirdiğimiz gibi CELIMO’yu da dijitalleştiriyoruz. Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği (CELIMO) Başkanı olarak ilk ele aldığım konulardan birisi; CELIMO’nun sesini tüm dünyaya daha fazla duyurmak ve bunun için de dijital pazarlama ve yayınlara ağırlık vermek oldu. Bundan sonra CELIMO’nun tüm faaliyetleri, hazırladığı tüm raporlar vb. derneğimiz TİAD‘ın da tecrübesi ve desteği ile CELIMO’nun sosyal medya platformlarında yayınlanacak. 

 

Hakan Aydoğdu: “TT Magazin’in itibarı zirvededir”

Hakan Aydoğdu / TİAD 19 ve 20. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

TT Magazin’in kuruluşuna ve gelişimine tanık oldunuz. Derginin serüveni 17 yıllık… Siz bu süreci nasıl gözlemlediniz? Nasıl başladı ve ilerledi? 

TT Magazin’in temelleri 2004 yılında Cüneyt Okçu’nun TİAD Başkanlığı dönemindeki yönetim olarak, artık sektörün bir yayına ihtiyacı olduğu fikriyle atılmıştı. Sektörde tecrübeli bir arkadaşla yola koyulmuştuk. Sonraki yönetimlerde dergi hep bir adım daha gelişti. TT Magazin’in kar amacı gütmeden, üyelerinin menfaati doğrultusunda çalıştığından, gerçekten belirtilen rakamlarda basılıp dağıtılan bir dergi olduğundan sektöre de bir standart getirdiğine inanıyorum. Şu an ulusal ajansların itibar gösterdiği, bakanlıkların takip ettiği, sektörün sözcüsü konumundadır.

Dergi yayın hayatına geçerken üstlendiği hedefler nelerdi? Geldiği nokta nasıl? Hedeflerini gerçekleştiriyor mu? Üstlendiği misyonu nasıl sürdürüyor?

Derginin hedeflerini hem sektörümüzü ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, problemlerini tartışmak, çözüm önerileri geliştirmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak her söylemi tartışmaya açan bağımsız bir medya olması şeklinde konumlandırdık. Sadece sektör haberlerinin dergisi değil; sektörün öncüsü, sözcüsü olması, ekosistemdeki paydaşlarıyla sinerji yaratması ve en önemlisi de sürdürülebilir bir dil kullanması hedeflerimize ulaştığımızın göstergesi. 

Yönetiminiz süresince dergide günceli yakalamak adına pek çok yenilik gerçekleştirdiniz. Şimdi de Basın-Yayın Komite Üyesi olarak dergi için mesai harcıyorsunuz… Tüm bu çaba ne için? 

Dernek yönetimi, gönülden yapılan ve yeni yönetimlerin kurumu geliştirerek devam etmesi gereken bir iştir. Derginin kuruluşunda ve dernekte, 17 yıldır görev almam bir şekilde kurumsal hafıza da oluşturdu. Dolayısıyla yeni yönetime doğru karar almaları açısından, Basın-Yayın Komitesi’nde geçmiş tecrübelerimi paylaşarak karar süreçlerinde fayda sağlamaya çalışıyorum. Takım tezgahları fazlası veren beş ülke var sadece… Takım tezgahları yatırımlarında, (ithalat dahil) gelişmiş ülkelerde teşvik edilir. Bizim de görevimiz ülkenin yatırımlarında, önünün türlü sebeplerle kesilmesini engellemek ve Türkiye’yi üreten ülke yapmak… Bu amacın da PR başlangıcı kendi dergimizle olur. Bu yüzden sesimiz olan TT Magazin’in devamlılığı çok önemli.

Derginin en büyük başarısı ne oldu? TT Magazin’le ilgili sizi gururlandıran konular neler oldu?

Uluslararası ajans ve dergilerin de itibar göstermesi, ayrıca TT Magazin ekibinin işe sıkı sıkı sarılıyor olması benim için hep gurur kaynağı olmuştur. Yurt dışı etkinliklerinde ülkemizden sadece TT Magazin’in davet edilmesi de çok kıymetli.

100. sayıya ulaşmak bu dergide emeği geçen bir yönetici ve okur olarak size neler hissettirdi? 

Doğru strateji ve kurgu ile sürdürülebilir iş modeli kurmak, sürekli gelişime sebep oluyor. Her geçen sayı, gelişimi üstüne daha da ekleyerek ilerliyor. Derginin dijital dönüşümündeki çabaları da keyifle izliyorum. Kar amacı gütmeyen bir dergi başlangıcından geldiğimiz nokta şudur: Üyelerimiz ilan sözleşmelerini yenileme dönemlerinde adeta birbiriyle yarışıyor.

Hatta çoğu zaman üyelerimize ilan alanı bulmakta zorlanıyoruz. Fiyat konuşan üyemiz yok denecek kadar az, çünkü biliyorlar ki verdiklerinin karşılığının fazlasını alıyorlar. 100’üncü sayı ile TT Magazin’in itibarı zirvededir ve gelişimini keyifle izliyoruz.

TT Magazin sizce gelecekte neler yapacak? Neleri başaracak? Öngörülerinizi alabilir miyiz? 

Dijitale dönüşüm olurken basılı yayının da ölmeyeceğini düşünenlerdenim. Dijitale geçtiğimizde bize gerekli olan içeriğin tamamı TT Magazin tarafından karşılanacaktır. Sektörün sesini duyurmada diğer basın yayın kuruluşlarının itibar edeceği en önemli kaynak olacaktır. TT Magazin gündem belirlerken, çözüm önerileri ile de bir sektör kanaat sözcüsü olmaya devam edecek.