Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD üyelerİnden Moskova çıkarması

Fuarın açılış töreninde, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Vasily Osmakov, “Rus takım tezgahları endüstrisi için Metalloobrabotka Fuarı çok önemli. Fuar, makine üretimine ilişkin devlet politikası uygulamalarının en yeni ürünlerin görüldüğü, Rusya ihracatının gelişimi konusunda yabancı ortaklarla ağ oluşturduğu yerdir” dedikten sonra, fuarın organizatörü Expocentre ve Rusya Takım Tezgahı Üreticileri Birliği’ne (Stankoinstrument) teşekkür etti.

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergey Katyrin, ülke ekonomisi için takım tezgahı endüstrisinin önemini dikkate alarak Metalloobrabotka’nın, tüm sektör temsilcileri tarafından yakından gözlemlenen ve önde gelen ticaret fuarlarından biri olduğunu söyledi. “Fuar, katılımcılara en iyi uygulamaları ve başarılı örnekleri gösterme fırsatlarını yaratıyor. Rusya makine sanayi ile global makine üreticilerinin bir araya gelmesini sağlıyor” sözlerini kaydetti.

Expocentre Genel Müdürü Sergey Bednov, 20’nci fuarını kutlayan Metalloobrabotka’nın dünyanın en büyük fuarlarından biri olduğunu söyledi. Fuarın, Fuar Endüstrisi Küresel Birliği (UFI) ve Rusya Fuarlar Birliği onaylı logoları taşıdığının ve dev organizasyona, Avrupa Takım Tezgahları Endüstrileri Birliği (CECIMO) ve ilgili ülke derneklerinin kilit global makine üreticilerinin katılım sağladığının altını çizdi. 

Bednov’un paylaştığı bilgilere göre fuar, 42.000 metrekarelik net alanda 590 Rus takım tezgahı firması da dahil olmak üzere 33 ülkeden 1.186 şirketi bir araya getirdi. Metalloobrabotka 2019’a “Kaynak ve ilgili teknolojiler” ve “Robotik ve üretim otomasyonu” gibi yeni bölümler ilave edildi. Bednov, “Eklemeli üretim, endüstriyel 3D yazıcılar” bölümü oldukça gelişti. 

Rusya Takım Tezgahı Üreticileri Birliği (Stankoinstrument) Başkanı Georgy Samodurov, “Fuar, yıllar geçtikçe büyümeye devam ediyor. 30’dan fazla önemli endüstri alanını içeren fuar, endüstrinin mevcut durumunu değerlendirmeye ve gelişimini izlemeye olanak sağlıyor. Fuar bu yıl 42.000 metrekare kurulu net stant alanında 33 ülkeden 1.186 katılımcıyı ağırlıyor” sözlerini kaydetti. Samodurov, meslektaşlarına ve ortaklarına teşekkür ettikten sonra 60. Yıldönümünü kutlayan Expocentre’ı tebrik etti.

Fuar kapsamında birçok seminer ve konferans düzenlendi

Metalloobrabotka 2019’un “Bilim, Mesleki Eğitim ve Üretim Bölümü” önemli ölçüde büyüdü. Bu yıl 17 Rus üniversitesi katılım sağladı. Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi ve Stankin Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi, sadece yeni gelişmelerini sergilemekle kalmadı, aynı zamanda zengin bir destekleyici seminer programı düzenledi. Stankin Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrenci ekipleri tarafından; dijital, insansız üretim için geliştirilen, “AxiOMA Kontrol ve Universal CNC Sistemi, 3D Gravür ve Freze Makinesi” prototipleri sergilendi.

Üniversite ayrıca bir dizi seminer ve konferans düzenledi. 9’uncu Uluslararası Malzeme İşleme Teknolojisi, Robotik ve Endüstri 4.0 Forumu’nda, “Makine İmalatında Dijital Yenilikler” üzerine bir panel düzenledi. Ayrıca, “Otomasyon ve Bilişim Konferansı”, “Dijital Ekonomi: Teknoloji, Yönetim, İnsan Kaynakları Konferansı” ve “Endüstriyel Üretimde Katmanlı İmalat Konferansı” gerçekleşti.

“Uluslararası Sanayi Dernekleri Gecesi” düzenlendi

Fuarda yer alan Uluslararası Sanayi Dernekleri için, Moskova Dünya Ticaret Merkezi ev sahipliğinde Gala Yemeği ve Ödül Töreni düzenlendi. Metalloobrabotka 2019 Fuarı’na katılım sağlayan AMT (ABD), Institute Belorgstankinprom (Belarus), CMTBA (Çin), JMTBA (Japonya), MTA (İngiltere), MIB (Türkiye), SST (Çek Cumhuriyeti), SWISSMEM (İsviçre), TAMI (Tayvan), TİAD (Türkiye), TMBA (Tayvan), UCIMU (İtalya), VDW (Almanya) ve WFS (Saksonya Federal Devleti, Almanya) kurumlarının temsilcilerine Expocentre Genel Müdürü Sergey Bednov ve Rusya Takım Tezgahı Üreticileri Birliği (Stankoinstrument) Başkanı Georgy Samodurov tarafından plaket takdimi yapıldı. Etkinlikte ve fuar boyunca “Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği”ni (TİAD) temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş yer aldı. Sergey Bednov ve Georgy Samodurov, Metalloobrabotka gibi ağır endüstrilerin büyük ölçekli fuarlarında gerçekleştirilen etkin işbirliği için yabancı ortaklara teşekkür etti. 

Türk Makineleri Büyük İlgi Gördü

Metalloobrabotka’da Türkiye 18 firma ve 2 dernek tarafından temsil edildi. Firmalar Türk Makinesi kalitesini öne çıkarttı. 

Katılımcı Olan Türk Firmaları