Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD üyelerinden ADMOG’a destek yağıyor

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından, mesleki eğitimin desteklenmesi amacıyla 5 yıldır “Al Değerlendir Meslek Okullarını Güçlendir (ADMOG)” adı altında sosyal sorumluluk projesi yürütülmektedir. Bu projeye 2 yıldan bu yana TİAD da destek olmaktadır. 

Proje ile bu zamana kadar 81 ildeki 215 meslek lisesine 5 bin 224 makina ve ekipman bağışı yapılmış ve 124 bin 850 öğrencinin uygulamalı eğitim kalitesinin artması sağlanmıştır.

Bu yıl yürütülecek destek çalışması kapsamında meslek okullarının, belirlenmiş olan birtakım makina ve ekipmanlara ihtiyacı bulunmaktadır. TİAD üyeleri de belirlenen ekipmanlar (yeni veya kullanılmış) ve firmalarda atıl durumda bulunan ve eğitim materyali olarak kullanılabilecek diğer ekipmanlar konusunda TAYSAD’ın ADMOG projesine destek oldu. 

TAYSAD Üye İlişkileri ve Stratejik Planlama Uzmanı Pınar Yurdakul, TAYSAD Bilgi İşlem Uzmanı Burak Odabaş,  ADMOG Proje Eş Liderleri Çağatay Dündar ve Özge Özen Kural; TİAD’ı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, TİAD Genel Sekreteri Pınar Çeltikci ve Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş ile görüştü. 

TAYSAD Heyeti, beş yıldır sürdürdükleri ADMOG projesi kapsamında geçen yıl en büyük desteği veren TİAD üyelerinden bu yıl da destek beklediklerini belirtti. Ayrıca her yıl geliştirmeye çalıştıkları projenin 2018 ile ilgili hedefleri ile ilgili bilgi paylaştı ve TİAD’ın projeye yönelik görüş ve önerilerini aldı. 

Genel Sekreter Pınar Çeltikci, TİAD’ın; endüstriyel STK’lar ile verimli işbirliğinin sürdürülmesi ve teknik eğitime destek olmak amacıyla, ADMOG ve muadili projelerin dernek olarak daima takipçisi ve destekçisi olacağını belirtti. Tüm sektörlerin, meslek okullarını güçlendirmek adına elini taşın altına koyması gerektiğini vurgularken “TİAD olarak üzerimize düşen görevi yapacağız” dedi. 

Proje kapsamında değerlendirmek üzere belirlenen materyaller: 

Makina

C eksenli CNC torna tezgahı, CNC işleme merkezi, darbeli matkap ve şarjlı matkap… 

Ekipman

Mengene, torna katerleri ve insert uçlar, işleme merkezi takım tutucuları, freze uçları, matkap ve kılavuzlar, üniversal elmas uçlar, anahtar takımı, alyan takımı, kumpas, mikrometre, mihengir, komparatör saati ve ayağı, havya, multimetre, CAD/CAM yazılımları, CNC simülatör yazılımları, 3D yazıcı ve filamentleri…