Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD üyeleri sadece teknoloji değil, mühendislik birikimi de sunuyor!

Sanayiye dair bildiklerinizi unutun! Çağ yeni bir çağ ve teknoloji hızlı değişiyor. Teknoloji, siz sanayicileri de kendi doğasına uyum sağlamaya davet ediyor. Artık üreten veya satan değil, eldeki teknolojik imkanları doğru kullanan, çözüm üreten, mühendislik birikimini verimliliği artırmaya yönelik sunan kazanacak! TİAD üyeleri de sadece teknoloji üretip satmıyor, birtakım mühendislik uygulamalarıyla sahip olduğunuz teknolojilerde maliyeti azaltan, hız kazandıran, kalite güvencesi sunan, üretimde insan elini minimize eden ve karlılığı artıran teknolojik çözüm projelerini Türkiye sanayisiyle paylaşıyor. Üstelik TİAD üyelerinin gerçekleştirdiği projelerin kullanıcısı da bu dosyada söz sahibi. Yeni nesil teknolojik uygulamaları birinci ağızdan dinlemek isteyenleri buraya alalım. 

“Equator ile Akcan Dişli’nin üretim kabiliyetini artırdık”

Kaan Alioğlu - Renishaw Bölge Satış Müdürü 

Equator, Renishaw’un imalat ortamında sıcaklık değişimlerinden etkilenmeden parça kontrolü yapan bir CNC programlanabilir mastar sistemidir. Bu sistem 200mm/sn tarama hızına sahip olduğu için CNC tezgahlardan çıkan parçaların kritik unsurlarını yüzde 100’e yakın sıklıkta ölçüm imkanı sağlayabiliyor. Sahip olduğu teknoloji ile geleneksel mastarların aksine sadece boyutsal değil, CMM’ler ile ölçebileceğiniz eş merkezlilik, düzlemsellik, diklik gibi tüm geometrik unsurları da kontrol etmenize imkan veriyor. 

Mastar yatırımlarından kurtarıp laboratuvar yoğunluğunu azaltıyor 

Equator CNC programlanabilir bir sistem olduğundan sadece bir parçanın kontrolünü sağlayan, tek seferlik bir mastar değil, ömürlük bir akıllı mastardır, bu sebeple üreticilerin yeni projelerindeki mastar/ölçüm kalemini ortadan kaldıran bir sistemdir. Bu sistem sayesinde hem imalat ortamındaki operatör gerektiren mastar yatırımlarından kurtuluyorsunuz, hem de kalite laboratuvarının yoğunluğunu oldukça azaltıyorsunuz.

Darboğaza çözüm için önerdik 

Akcan Dişli günümüz teknolojilerini en üst düzeyde kullanan, bu sayede dünyanın çeşitli ülkelerinde önemli markalara ihracat yapabilen, vizyon sahibi bir firma ve halihazırda, CNC tezgahlarında parça ve takım sıfırlama/ölçme sistemlerimizi ve CMM’ler üzerindeki ölçüm sistemlerimizi kullanmaktadır. 

Düzenli müşteri memnuniyeti ziyaretlerimizde, yeni çıkan teknolojiler üzerine sürekli bilgilendirmeler yapmaktaydık. Equator akıllı mastar sisteminden de bir ziyaretimizde detaylı bir şekilde bahsetmiştik ve kalite laboratuvarındaki darboğaza çözüm olacağını belirtmiştik. Tabii ki bu sistemin satın alınması, ya halihazırdaki bir mevcut projeye entegrasyon ile ya da yeni alınan bir projenin içine dahil edilmesi ile gerçekleşeceği için biraz zaman aldı. Firmanın teknolojiye olan yatkınlığı sayesinde, dünyaca ünlü bir marka için hazırlanan projenin bir parçası olarak Equator Akcan Dişli’de aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. 

Kısa sürede kurulum

Bu uygulamada, CNC programlanabilir olma yeteneğinden dolayı, Equator’da birden fazla parça devreye alındı. Bu ölçümler içerisinde hem boyutsal hem de geometrik unsurlar bulunmaktadır. Devreye alınacak parça sayısı ve unsur sayısına göre devreye alınma süresi değişmektedir. Tahmini olarak, Equator’un kurulması ve teorik eğitimlerinin verilmesi 10 gün kadar sürmektedir. 

İnsansız çalışabilme yeteneğine sahip 

Equator’u farklı kılan özelliği imalat ortamında 0-50°C derece aralığında çalışabilmesidir. Cihaza bu özelliği katan yetenek, karşılaştırma mantığı ile ölçüm yapmasıdır. Equator robot entegrasyonu yapılabilen ve otomasyon hücrelerinin içerisinde insansız çalışabilme yeteneğine sahip bir cihazdır. CNC tezgahlarla haberleşerek, otomatik takım telafileri verebilmesi firmalara üretim otomasyonu anlamında çok büyük kabiliyetler sağlamaktadır. 

Bu yeteneklerinden dolayı, günümüzde endüstri 4.0 ve otomasyon uygulamaları yaygınlaşınca Equator’a olan talep de oldukça arttı. Bizim edindiğimiz tecrübe, ölçüm kontrolü olmaksızın kurulacak otomasyon hatlarının, tam bir otomasyon sağlamayacağı yönünde, bu sebeple tüm bilinçli entegratör ve son kullanıcılara Equator’u otomasyon hatlarının standart bir öğesi olarak sistemlerine dahil etmelerini öneriyoruz.

“Equator’un kazanımları, beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı”

Aykut Cankeleş - Akcan Dişli Genel Müdürü 

Mastar yatırımlarından kurtulduk

Prosesimiz, kontrol planı gereği sıkça hem CMM hem de kontrol mastarlarına ihtiyaç duyuyordu. Bu uygulama sayesinde çok sayıda ve pahalı olan mastar yatırımlarından kurtulduk. Aynı zamanda CMM odasında mümkün olmayan yüzde 100 kontrol imkanına kavuştuk. Anında tespit ve müdahale ettiğimiz prosesimizin yeterliliği de yükseldi.

Bir CMM daha almak zorunda kalacaktık

Proje başından beri Equator kullanmıyor olsaydık kontrol mastarı işçiliğimiz artacaktı. Bazı ölçümler için CMM’in yoğunluğunu artıracak, belki yeni bir CMM daha almak zorunda kalacaktık. 

%15-20 verim artışı

Ölçüm sonuçlarını beklerken makineyi durdurmak gerektiği zamanlar verimsizlik olacaktı. Bunların verimliliğimize etkisinin toplamda %15-20 arasında olacağını tahmin ediyorum.

Beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı.

Uygulamadan önce beklentimiz 24 saat çalışacak hattımızda müşterimizin belirlediği kontrol planlarına uymak, SPC kayıtları almak ve prosesi kararlı kılarak israfları yok etmekti. Ayrıca bunları en hızlı şekilde ve uygun maliyette yapmaktı. Renishaw’ın Equator sistemini çok araştırdık. Benzer uygulama yapmış kullanıcı tecrübelerini dinledik. Yatırım sonrasında da kendi deneyimlerimizle verdiğimiz kararın doğruluğundan emin olduk. Bu sistem beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Yeni bir projede benzer ihtiyaçlarımız olursa yine Equator kullanmak isteriz.

“Kapasitematik ile üreticinin aklı üretim ortamında kalmıyor, anında takip yapabiliyor” 

Özer Cem Kelahmet - Tezmaksan İnovasyon ve İleri Teknoloji Direktörü 

Tezmaksan Makina Ar-Ge ekibinin geliştirdiği yazılım programı Kapasitematik ile işletme sahipleri internet olan her ortamdan makinelerini takip edebiliyor.  Kapasitematik’in üretime yönelik cevap bulduğu sorular var: Makina verimli çalışıyor mu?

Ne zaman arıza verdi? Operatör tarafından doğru program kullanılıyor mu?

Kapasitematik ile bu soruların cevabını tablet, cep telefonu ve internet olan her alanda anında bulmak mümkün. Kısacası, Kapasitematik ile üretimden sorumlu kişilerin aklı üretim ortamında kalmıyor.  Bu sayede işletmeler hem zamandan hem maliyetten ciddi tasarruf ediyor, geliş-tirmesi gereken konularla yüzleşiyor ve iş kaybının önüne geçiyor. Endüstri 4.0 dahilinde düşünülebilecek bu proje ile uzaktan erişim yaparak makinelerin anahtar öneme sahip verileri bir merkezde toplanıyor ve bu veriler rapora dönüştürülüyor. Uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi olan ‘Kapasitematik’ sayesinde CNC kullanı-cıları ve işletmeler, mevcut makinelerini ölçebiliyor ve tarihsel trend analizlerini görebiliyor. Normal şartlarda bir işletme için hem maliyet hem de zaman açısından sorun olabilecek bu tür bir çalışmayı Kapasitematik ile tek bir tuşla tamamlamak ve takip etmek mümkün. 

İşin teknik kısmından bahsetmek gerekirse Kapasitematik programı, “Real Time” olarak ma-kine verilerinin yorumlandığı ve “edge analitik” olarak analizlerin network seviyesinde yapıl-dığı ve algoritma yapısı olarak micro servis mimarisi ile “lora network” kullanımının destek-lendiği bir program. Kendi ana uygulamalarımızın dışında müşterilemizden gelen geribildi-rimler doğrultusunda eklentilere devam ediyoruz. Test sürecinden geçirdikten sonra prog-ramı kuruyor ve denemeleri gerçekleştiriyoruz. 

Pimsun projesinde, uygulama sürecinde makinelerin networksel altyapı süreçlerinden sonra gelen istekler ile firma verilerine özel geliştirme ortamı sağlandı ve yaklaşık  20 işgününde tamamlandı. Bu uygulama, makine verilerinin uzaktan da erişilmesi ve yorumlanması üzeri-ne tasarlandı ve bu veriler üzerinden verimlilik analizleri ile Pimsun’un üretim ortamında makinelerin en doğru şekilde kullanılmasını, raporlanmasını ve imalatta geliştirilmesi gere-ken konuların sinyallerinin alınmasını hedefliyor.

PİMSUN Makine: “TEZMAKSAN projesi Kapasitematik, geliştirmemiz gereken yönleri rapor halinde sunuyor”

Burak Egeli - PİMSUN Makine Yönetim Kurulu Başkanı 

Kapasitematik, kurulduğundan itibaren kapasite dağıtımında hangi makinelerin boş kaldığını gözlemleyerek doluluk oranları konusunda en iyi şekilde yönlendirme sağladı ve yüzde 20 verim artışı kaydettik. Kapasitematik’in verimliliği artırmasından çok daha fazla önemli olan faydası ise eksikliklerimizi ve geliştirmemiz gereken yönlerimizi bize bir rapor halinde sunmasıdır. Kapasitematik sayesinde tezgah doluluk oranlarımızı, operatör verimliliklerimizi ve anlık üretim sayımızı görebildiğimiz için kaçınılmaz bir yatırım fırsatı olarak gördük. Bizler veri analizine çok önem veriyor ve her gün kendimizi daha fazla geliştirmeye çalışıyoruz.

Çözüm ortağımız Tezmaksan

Kapasitematik’in izlenebilir gerçekçi veriyi bizlere sunması çok değerli. Tabii bunda bizim kullandığımız makine parkurumuzun tamamının CNC olması ve çok fazla kalemde ürünün veri analizlerinin yapılmasının da payı büyük. Benim naçizane önerim, çok yüksek adetlerde üretim yapan firmaların dışında da ve mekanik tezgahlarda da bu uygulamanın kullanılabilir olması. Biz Kapasitematik uygulamasını satın alacağımız zaman hep birlikte bir yol haritası çizdik, eksikliklerimizi belirledik ve ortak akıl ile programı sistemimize dahil ettik. Dolayısıyla Tezmaksan‘ı çözüm ortağımız olarak görüyoruz. 

Kapasitematik neler yapar

Endüstri 4.0 uygulaması olarak düşünülebilecek bu proje ile uzaktan erişim yaparak makinaların anahtar öneme sahip verileri bir merkezde toplanıyor ve bu veriler rapora dönüştürülüyor.

Planlı-Plansız Duruş Takibi

Makinanızın ne zaman durduğunu, bu duruşun planlı mı yoksa plansız mı olduğunu, detay raporda size sunar.

Üretim Takibi

Makinaların ürettiği parçaları takip edebilir. Bu sayede verimlilik oranlarını raporlar.

Verimlilik Takibi

CNC makinalardan çalışma hızı, üretim adetleri ve operasyon süreleri gibi bilgileri anlık olarak okur ve verimlilik hesabını yapar.

Anlık olarak ekranların görüldüğü ve detaylarının olduğu Mobile Aplikasyon

Kullanıcı Dostu ve Firma ihtiyaçlarının doğrudan sağlayan Firma bilgilerini Anlık durum ekranları ile gösterildiği Mobile uygulama ile her yerden kontrol.

Çift Yönlü API ERP-Kapasitematik 

--- Kapasitematik-ERP

Erp, MRP bağlatınları ve çift yönlü API ile; Kapasitematik’den ERP’ye ERP’den Kapasitematik’e anlık veri akışı ile iş emirleri ile planlamaların kontrol edilmesi.

ERP-MRP Entegrasyonları

Kendi içerisinde olan Micro ERP ile ERP Yönetimi Olmayan firmalarda ERP hizmetinin sağlanması ve Kapasitematik üretim verileri ile doğrudan erişim.

Operatör Ekranları

Operatöre özel ve dinamik bir şekilde makinelerin kullanıcı seçildiği operatör ekranları ile anlık üretim verileri ve makinelere özel OEE analitiklerinin gösterimi.

Anlık Durum Ekranları

Makine varlıklarınızı yönetin ve gerçek zamanlı ekipman durumunu ve koşullarını görüntüleyin.