Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD üyeleri sadece teknoloji değil, mühendislik birikimi de sunuyor!

Elinizdeki teknoloji güçlü. Onları nasıl daha verimli kullanabileceğinizi düşündünüz mü? TİAD üyeleri, teknoloji üretmenin ve tedarik etmenin yanı sıra mühendislik birikimiyle gerçekleştirdikleri uygulamalarla, Türk sanayicilerinin üretimde verimliliğini artırıyor. TT Magazin, “Teknolojik Çözüm” yazı dizisinde kullanıcı müşterilere ulaşıp TİAD üyelerinin spesifik mühendislik uygulamalarını anlatmaları için fırsat veriyor. Bu çalışmada teknolojinin efektif kullanımı, üretimde verimlilik ve karlılık; birinci ağızdan anlatılıyor. Üstelik okur kitlesine, marka kimliği, kurum kültürü ve temsil edilen teknolojilerin üstünlüğü hakkında; satır aralarında ipuçları veriyor. TİAD üyeleri Akermak, Boehlerit Türkiye ve TİAD’ın onursal üyesi İnfoma, müşterilerinin rekabetçiliğini pekiştiren teknolojik çözümlerini anlattı. 

Uygulamayla, paletlerin ömrü uzayıp zamandan tasarruf ediliyor

Göksel Gönültaş - Boehlerit Türkiye Yarı Mamül ve Aşınma Parçaları Satış Yöneticisi 

Döküm, boru, saç-profil, mermer ve tarım sektörü başta olmak üzere üretime yönelik sektörlerin bir çoğunda kullanılan kumlama makinelerindeki erken aşınma problemlerine Boehlerit Sert Metal üretim teknolojisi ile daha yüksek dayanıklılık sağlanıyor.

Boehlerit Türkiye, askılı kumlama, boru dışı kumlama, saç ve profil kumlama, alüminyum profil kumlama makinelerinde kullanılan dağıtıcı palet, hızlandırıcı, hızlandırıcı kovanı gibi döküm, nihard ve çelik malzemelerden üretilen ürünleri sert metal olarak üretip; ömürlerinde ortalama olarak 24-36 kat iyileştirme sağlanıyor. Bu sayede özellikle çabuk aşınan paletlerin yüksek adetli kullanımları azalıyor; parça değişim ve makine duruş zamanı minimum seviyelere iniyor. Sert metal avantajı ile paletlerin geç aşınmasından dolayı granül tanecikleri sürekli aynı bölgeye granül fırlatıyor, böylece işlem zamanı azalıp makinanın içerisinde granül çarpmalarından dolayı meydana gelen aşınma en az seviyeye indirgeniyor. Sert metal kullanımı, aşınma parçası olarak birçok alanda kullanılıp talep ediliyor. Bir ziyaretimiz sırasında bu parçaların sert metal olabileceğini düşünerek müşterimize öneride bulunduk. Daha sonra deneme projesi yapmaya karar verdik.

Tablodaki verileri de göz önüne aldığımız zaman sürecin ortalama 3-4 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Döküm parçalar 45 günde ömrünü tamamlamaktadır.

“Üretim kayıplarımız azaldı”

Ünal Demirci - Özgüven Döküm Sanayi Firma Sahibi 

Daha önce gerek kumlama süresi olsun gerekse döküm parçaların erken aşınması üretimimizi yavaşlatıyordu. Boehlerit’in uygulamasıyla parça değişim ve makine duruş sürelerimizden doğan üretim kayıplarımız önemli derecede azaldı. Sert metal sayesinde parçaların değişimini uzun süre gündemimizden çıkarttık.

Elbette verimlilik elde ettik. Karbür malzeme kullanımı ile birlikte yukarıda da bahsettiğimiz gibi makinelerde kullanılan yedek parçaların değişimi; operasyon zamanı, duruş zamanlarının azaltılması, elektrik giderleri gibi etkenleri sıralarsak yüzde 680’e yakın (4 yıllık zaman diliminde toplam) verimlilik elde etmiş bulunmaktayız. Bu parçaların sert metal olarak kullanılması sonucunda elde ettiğimiz verim neticesinde, fabrikamızda çok aşınan mikser bıçağı, yolluk bıçakları gibi parçaları da sert metal olarak ürettirmeye karar verdik.

Malzemenin ömrü 30 kat arttı

Sert metalin bu kadar uzun süre çalışacağını düşünmemiştik, kullandığımız parçaların ömrü yaklaşık 30 kat arttı. Boehlerit Sert Metal üretim teknolojisi ve saha uygulamaları bizleri çok memnun etmiştir. Bundan sonra aşınmaya maruz kalan tüm parçalarımızın sert metal olarak değişimi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Boehlerit Türkiye ailesine bize bu değerli ürünü kattıkları için teşekkür ederiz.

Akermak’tan kalıp üreticilerine yönelik  bir mühendislik çalışması: KUPA

Cüneyt Şahin - Akermak Kalıp Elemanları Satış Müdürü

 Kesici takımlar ve standart kalıp elemanları sektöründe 25 yılı aşkın süreçte varlığını sürdüren Akermak Teknik Hırdavat, bir Ar-Ge yazılım programı olan “Kalıp Standart Elemanları Kütüphane programı” olan “KUPA” ile kalıp sektörüne hizmet vermeye devam ediyor.  Kalıp Standart Elemanları Kütüphane Programı (KUPA), kalıp tasarım uzmanlarının CAD çizim programları altında ihtiyaç duyduğu CAD datayı parametrik olarak çağırabildiği bir yazılımdır. Algoritması ve tasarımı tamamen özgün ve hizmete yöneliktir. Kalıp tasarım uzmanları, ticaretini gerçekleştirdiğimiz kalıp standart elemanlarını KUPA program ara yüzünden görerek, dikkat edilmesi gereken noktalara ve 2D kataloğuna interaktif ulaşarak tasarımlarına entegre edebilirler.

Seçtikleri standart elemanları, varsa farklı seçimlerine ilgili menüler vasıtasıyla ulaşabilir; negatif ve pozitif gövdeleri ile ideal çalışma şartlarını tasarıma yansıtabilir. Office programları ve CATIA programı ile direk iletişim kurarak tasarımcılara hızlı ve doğru standart eleman seçimi sağlar. 

KUPA programına eklediğimiz bir diğer özellik ise, firmaların kendi çalışma şartlarına göre yazılımı kişiselleştirebilmeleridir. Yazılımımızın ayarlar menüsünden yapılacak düzenleme ile standart elemanı ilgilendiren renk tanımlamaları ayarlanmış olacak böylece tasarım uzmanı çağırdığı bir standart elemanı, kendilerine tanımlı firma rengi ile ekranına çağırabilecektir. (Örneğin civata boşaltısı negatif gövdesini sarı, pembe ya da herhangi bir renge, bir kereye mahsus ayarlanabilir.) 

Ayrıca, CATIA CAD platformu dışındaki platformlar için ise evrensel 3D data uzantısı olan STP formatlı dataların kullanımı yazılımımızda mümkündür.

İhtiyacı tespit ettik , fikirklerimizi müşteri ile paylaştık , müşteri talep etti ve  KUPA ortaya çıktı;

Akermak olarak, uzun yıllardır kalıp ve tasarım sektöründeki insanlarla birlikteyiz. İş akışı içinde, kalıbın tasarım aşamasında “Nasıl bu aşamalara daha fazla müdahil olabiliriz ve sürece nasıl değer katabiliriz” sorusu, bizi bu konuda bir Ar-Ge projesi için çalışmaya itti. Standart kalıp elemanları kütüphanesi (KUPA) fikrimizi birkaç müşterimizle paylaşıp, çalışmamızı onların yaşadıkları sorunlara ve beklentilerine göre şekillendirdik.  Müşteri talepleri, çalışma yapılmasını hızlandırdı. Çalışma yapılırken, içerideki süreçlerin de iyileştirilmesi için eklentiler düşünüldü. Yılların birikimi ve müşteri taleplerimiz doğrultusunda bir Ar-Ge ekibi oluşturuldu ve KUPA yazılımımız ortaya çıktı. Çalışmamız yaklaşık 1 yıl sürdü. Bu süreçte gerek müşterilerimizle olan bire bir görüşmelerde aldığımız geri dönüşlerin ve bunların nasıl daha kolay ve efektif bir şekilde kullanılabileceğine dair fikirler geliştirildikten sonra, yazılım aşamasında dışardan destek alarak projemizi hayata geçirdik. Öncelikle standart parçaların çizilmesi, sonrasında kriptolanması ve yazılım ile iletişim kurulması sağlandı. Tasarım ofisleri ve firmaların tasarım departmanlarında aktif kullanılır. Bazı satın alma departmanları da çalışmamızı eleman kodlarını görüntülemek ya da listelemek için kullanabilir.

“KUPA” projesini başlatırken, aşağıda sıralanan misyonları yerine getirmesini istedik ve başardık!

- Standartlaşma sayesinde kalıp maliyetlerinde iyileştirme sağlamak.

- İnsan odaklı hataların önüne geçmek. 

- Katma değeri az olan işleri insana değil, programa yaptırmak.

- Başlangıçta Türkiye’de ve giderek yurt dışında standartlaşma sağlamak.

- Zamanı verimli kullanmak ve  bunun sonucundak maliyetten kar etmek.

- Paydaşlarımızın kalıp proje-tasarımlarında açığa çıkacak sorunlarına çözüm üretecek bir  çalışma ortaya koymak...

“KUPA, beklentimizin üzerinde başarı sağladı”

Ali Yönel - Plus Tooling Proje ve Tasarım Müdürü 

Plus Tooling olarak, KUPA programı sayesinde kalıp tasarımı yapılırken, fiziki parçaya veya herhangi bir kataloğa başvurmadan standart kalıp elemanlarının datalarına kolayca ulaşabiliyoruz.

Bizlerdeki tasarımlarımızı hızlandırdı, yanlış kod seçiminden kaynaklı hataları sona erdirdi. Tasarım kontrol safhasında standart elemanların kodlarının doğruluğu ile ilgili bir kontrolü ortadan kaldırdık. Tasarım departmanımız CAD platform ekranında açık olan part dosyası ile sipariş kodunun doğruluğuna emin oldular. Ayrıca, KUPA programında kullanılan kalıp elamanlarının siparişi verilirken, sipariş kodlarını program üzerinden direkt olarak alabilmemizi sağladı ve bu özellik sayesinde satın alma departmanımızın da sürecini kolaylaştırdı. 

Zaman kazandık, verimlilik elde ettik

Yüzdesel değerlendirme ölçülebilen kriterlerden biri olan zaman açısından toplam kazancımız süreçte yüzde 5’dir. Ölçülemeyen tasarım kalitesi ve hata kaynaklı gecikmelerde ise toplam sürecin yüzde 15’ini iyileştirdiğini düşünüyoruz (Toplam süreç: Kalıp imalat süreci). Kalıp imalat sürecinde yüzde 15 verimlilik demek, toplam araç yatırımının 1/3 oranının kalıp ve pres olduğu düşünüldüğünde çok dikkat edilecek bir rakamdır. Ancak sahadaki gerçek durum, bu gözle görülür iyileştirmenin; otomobil imalat sürecinin zorlayıcı koşullarında firmamızın kendisine zaman yaratmasını sağlamıştır. Her yeni modelde otomobil üreticileri yüzde 20’lere varan iyileştirmeyi üreticilerden beklemektedir. Beklentimiz standart parçaların doğru kodları yazılım vasıtası ile CATIA ekranında görüntülenmesine yönelikti. Akermak bunu gerçekleştirmenin yanı sıra, CATIA dışı platformlar için STP formatında iletişim sağlamayı, bazı hesaplamaları eklemeyi, seçilmiş malzemeleri Excel’e dökmeyi ve İngilizce dil desteği ile beklentimizin üzerinde başarı sağlamıştır.

ALTIUM ile çözüm ortağımız, kapsamlı verimlilik sağladı

Yasemin Işık - İnfoma Teknoloji  Kıdemli Proje ve Destek Mühendisi 

TİAD’ın resmi yayın organı TT Magazin olarak başlatmış olduğunuz “Teknolojik Çözüm” yazı dizisine, İnfoma Teknoloji olarak, müşterimiz TENDE Elektronik Yazılım Mühendislik İletişim Makina Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin Elektronik Tasarım ve İmalat Otomasyonu Yazılımı ALTIUM kullanımı ve elde ettiği verimlilik konusuyla katılmaktan mutluluk duyuyoruz.

Endüstride değişim, dönüşüm ve gelişim hız kesmeden devam ediyor

Hayatın akışının daimi bir değişim olduğunu en iyi şekilde tanımlayan ve ilk olarak M.Ö 535-475 yıllarında Herakleitos tarafından kullanılan “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” cümlesinden yola çıkarak, tarihten günümüze tüm alanlarda olduğu gibi; bilim, teknoloji ve endüstri alanlarında da değişim, dönüşüm ve gelişim hız kesmeden devam etmektedir.

Bu gerçeği baz alan İnfoma Teknoloji, “özgün tasarım, özgün imalat” sloganıyla 30 yılı aşan bir süredir kuruluş amacı doğrultusunda, ülkemiz endüstrisine bilhassa bilimsel, teknik ve mühendislik uygulama alanlarında ileri teknolojilere dayalı,  verimlilik arttırıcı katma değerli çözümler sunmaktadır. Çeyrek asrı aşan kesintisiz hizmet ve tecrübesiyle, faaliyet alanına giren EDA, CAD/CAM/CAE ve PLM gibi ileri teknoloji mühendislik uygulama alanlarında ülkemizi birçok ilkle tanıştıran İnfoma Teknoloji, yetiştirdiği uzman kadroları sayesinde başta savunma sanayi olmak üzere, uzay/uçak, otomotiv,  elektronik ve diğer benzer sektörlerde faaliyet gösteren ülkemiz lider sanayi kurum ve kuruluşlarının Ar-Ge ve üretim altyapılarına önemli teknoloji çözümleri kazandırmış ve kazandırmaya devam etmektedir.

Konuyla ilgili en güzel örneklerden biri de özgün tasarım, özgün imalatın yanı sıra inovasyona önem veren “yerli ve milli” teknoloji ürünleri geliştirip, üreten TENDE Elektronik Yazılım Mühendislik İletişim Makina Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. olup, aşağıda elektronik otomasyon teknolojisi kullanımıyla elde ettiği faydalar özetlenmiştir.

ALTIUM, uçtan uca çözümler içeren bir yazılım

Yukarıda da özetle değinildiği üzere, bu kapsamda müşteriye sunulan spesifik teknoloji çözümü bilgisayar destekli EDA (Elektronik Tasarım ve İmalat Otomasyon) ALTIUM teknoloji yazılımıdır. ALTIUM, bilhassa elektronik sistemlerin tasarlanması ve geliştirilmesinde uçtan-uca çözümler ve verimlilik sağlayan bir yazılım teknolojisidir. Bilindiği üzere, tüm elektronik sistemlerin kalbini PCB’ler (Baskılı Devre Kartı) oluşturuyor.

ALTIUM da dünya genelinde PCB konusunda defacto dünya standardı konumuna gelmiş komple bir PCB tasarım sistemidir.

Elektronik sistemler konusunda bilhassa yenilikçi ürün ve teknoloji geliştiren şirketler, bu alanda dünya çapındaki yeni teknolojileri yakından takip ediyor olmalarından dolayı, ALTIUM konusunda da piyasada yaygın bir bilinirlik söz konusudur. 

TENDE de inovatif, yerli ve milli yeni teknolojiler geliştirmeye odaklandığı 2000’li yılların başında bizimle temasa geçerek ALTIUM teknolojisine yatırım yapma niyetlerini belirttiler. Takip eden görüşmeler sonunda yazılımı almaya karar vererek, yeni geliştirdikleri ileri teknoloji ürünlerinde kullanmaya başladılar.

Sistemin verimli kullanılması hızlandırılabilir

ALTIUM yazılımı uzun yıllardır hem Türkiye’de hem de dünyada yaygın kullanılan bir sistem olmasından dolayı, devreye alınması ve verimli kullanılması zaman alan bir sistem olmadığından, TENDE’de verimli kullanılmaya başlaması çok uzun zaman almadı. 

Normal şartlarda, müşterinin sistemi satın almasının akabinde ekibimiz tarafından ihtiyaca göre bir başlangıç seviye eğitimi verilmekte, müşteri bununla çalışmalarını başlatarak tecrübe sahibi olmakta ve ardından duruma göre birkaç ay sonra ileri seviye eğitim ile uzmanlığın geliştirilmesi ve sistemin verimli kullanılması hızlandırılmaktadır. Yine ihtiyaca ve duruma göre, müşteri gerek duyarsa, uzman ekibimizi projelerine dahil ederek, bazı daha kompleks projelere  destek de sağlanmaktadır.

Günün teknolojik ihtiyaçlarının karşılanması, bilgisayar desteği olmadan imkansız… 

Günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek elektronik devrelerin tasarlanabilmesinin bilgisayar yardımı olmadan yapılması, hemen hemen imkansız bir mühendislik çalışmasıdır.

Örneklemek gerekirse geçmişte lambalı çalışan radyo veya televizyon gibi cihazların tasarımı bir şekilde elde yapılabilirken, günümüzde sadece küçük bir cep telefonu veya saat içerisine giren ses, görüntü vb. tüm telefon ve televizyon fonksiyonları ancak bu küçük cihazların içerisindeki son derece karmaşık elektronik devrelerin tasarlanabilmesi ve bu küçük hacimlere yerleştirilebilmeleri ile mümkün olabilmektedir.

İşte bu karmaşık tasarımlar ise ancak ALTIUM gibi konunun uzmanı yazılım teknolojiler ile mümkün olabilmektedir. İçerdiği son derece gelişmiş özellikler sayesinde ALTIUM bugün en gelişmiş tıbbi cihazlardan başlayarak, tüm savunma sanayi gelişmiş teknolojilerine, telekommünikasyon, uzay/uçak, otomobil, enerji gibi ileri teknolojinin gerekli olduğu her alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

“En büyük katkısı hız oldu”

Ferhat Yıldız - TENDE Elektronik Kurucusu

Öncelikle hem Ar-Ge hem üretim süreçleri için ALTIUM’un bize en büyük katkısı, hız oldu. Üretim ve Ar-Ge süreçleri; yaşayan, canlı sistemlerdir ve kendi içerisinde bir dinamizme sahiptir. Sürekli olarak teknoloji değişir, talepler günden güne artar, daha uygun maliyetli tasarımlar yapmak için yeni yol ve yöntemler bulunması gerekir. ALTIUM, tüm bunlar karşısında bize değişiklik yapma ve geliştirme esnekliği sağlıyor. Sektörün ileri gelen firmalarına ait kütüphaneleri içerisinde barındırıyor ve tek tıkla yeni malzeme kullanımına, seçimine imkan veriyor. 

Hatalı tasarım, üretim zorluğu vb. durumlarda alternatiflerin sanal ortamda düzenlenmesine olanak vererek bu can sıkıcı süreçlerin kolaylıkla atlatılmasını sağlıyor. Yine 3 boyutlu çıktılar sağlayarak mekanik tasarım ile uyum; kontrol edilebiliyor, mekanik tasarım değişiklikleri optimum güvenlik ve stabilite sağlamak üzere düzenlenebiliyor.

Zaman ve maliyet açısından verimlilik sağlıyor, hatayı minimize ediyor

Verimlilik konusunda yüzdesel bir tanımlama yapmamız mümkün değil. Fakat verimliliği yine tasarım ve değişiklik süreci üzerinden değerlendirebiliriz. Tüm değişikliklerin yapılabilmesi, hatalı bağlantı oranının minimize edilmesi, yapılacak nihai ürünün daha az sayıda deneme ile yapılması zaman ve maliyet açısından fayda sağlıyor. Yaptıklarınızın sonuçlarını görmek için fazla beklemenize veya daha fazla adette numune yapmanıza gerek kalmıyor.

Uygulama sayesinde anında ve hızlı çözümler

Uygulama beklentilerimizi günden güne yükseltmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ve gelişen uygulama sayesinde anında ve hızlı çözümler bulabiliyor hızla sonuca ulaşıyoruz. Ayrıca dinamik sistemi sayesinde sürekli olarak genişleyen bir kütüphaneye sahip olması ile de var olan en güncel gelişmeleri yakalayabiliyoruz.