Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD üyeleri, hamle ile dışa bağımlılığı azaltmak için üretecek!

Sanayide yerli ve millileşme sesleri git gide yükseliyor. Bu heyecan, gurur ve ağır sorumluluğun içinde TİAD üyelerinin faaliyetleri de önemli yer tutuyor. Üyelerimiz Akım Metal, Dirinler ve Durmazlar; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında desteğe layık görüldü. Türkiye’yi sanayi ülkesi yapma, ağır sanayi hamlesine temel atma, dışa bağımlılığı azaltma misyonuyla üreten dernek üyelerimiz Akım Metal ve Durmazlar Makina, alacakları teşvikle üretecekleri teknolojiler hakkında bilgi verip haklı gururlarını paylaştı. 

 

“Destek ile yerli ve millileşme için büyük bir mesuliyetin altına girdiğimizin farkındayız”

Ali Fazıl Böyet 

Akım Metal Genel Müdür Yardımcısı 

Hamle teşviklerinin amacının, devletin kendi imkanlarıyla dış ticaret açığını kapatmaya yönelik projesi olan firmaların finansal ve ticari yönden yanında olduğunu göstermek ve örnek projeler arasında en gerçekçi, en katma değerli olanı seçmek olduğunu biliyoruz. 

Akım Metal olarak iki projemizi prosedürlere uygun halde sunduk. Her ikisi de onaylandı. Ülkemiz, orta ve ileri teknoloji geliştirmekte yıllar kaybetti. Biz de Akım Metal olarak bu yola baş koyduk. Bize gelen bu fırsatı iyi değerlendirerek vakit kaybetmeden, projelerimizi ilerletmeyi ve başarıyla yürütmeyi hedefliyoruz. Edindiğimiz teşvikle, markamız SMB’nin mevcut ürünlerini geliştirerek seri üretime geçeceğiz. Aynı zamanda servo motor üretimini de gerçekleştireceğiz.  Her iki üretim için iki yeni fabrika binası, makina teçhizatı ve yaklaşık 500 kişilik ek istihdam oluşturmayı planlıyoruz.

   

Her iki projenin ürünleri tamamen Ar-Ge ürünü olduklarından firmamızın marka değerini geliştirerek yan sanayi konumunun yanı sıra kendi ürünlerini üreten ana sanayii firmasına dönüşümünün dönüm noktasını teşkil edecektir. Akım Metal olarak İSO İkinci 500 En Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 24’üncü sırada yer alan firmamızın, artık global ölçekte ses getiren bir firma olmasını da planlıyoruz. Bu kapsamda 2011 yılında kurduğumuz Ar-Ge merkezimizde tasarladığımız inovatif orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürün ve hizmetlerimizle, küresel pazardaki rekabette daha da güçlü hale geleceğimize inanıyoruz.

“Servo Motor ve Sürücüsü” projemizde en çok kullanılan motor ve sürücülerinden başlamak üzere stratejik hedeflerimiz dahilinde bulunan bütün servo motor ve sürücülerinin yerli ve milli olarak tasarlanması ve üretilmesi hedeflenmektedir. Bu üretim kapasitesi ile iç piyasamızın ciddi bir kısmını karşılamakla beraber ihracata da yönelerek cari açığın azaltılmasına önemli bir katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca hareket kontrol teknolojileri kapsamında farklı ürün gruplarıyla entegre olarak çalışabilecek yeni teknolojiler geliştirilebilecektir.

Seçilmiş 10 proje arasından yer bulmak bizim açımızdan gurur verici. Şimdiye kadar firmamız hep öz kaynaklarıyla bulunduğu noktaya geldi. Markalaşma yönünden ve finansal açıdan devletin maddi manevi desteğini, bilhassa en yetkili ağızdan açıklanarak almak, bizim için büyük bir gurur kaynağı. Aynı zamanda büyük bir mesuliyetin altına girdiğimizin de farkındayız. Ancak başarmamamız için hiçbir sebep yok ve bu destekle birlikte ekip olarak inanılmaz bir motivasyon edindik. Organizasyonumuzu hızlı bir şekilde düzenleyerek, Hamle başvurumuzdaki şartları günümüz şartlarına göre kontrol edip güncelleyerek Mart 2021’e kadar projelerimizi başlatmış olmayı hedefliyoruz. Sorumluluğumuzu layığıyla gerçekleştirmeyi diliyoruz. Her şey sanayimiz için, ülkemiz için…

--------------------------

İleri Lazer Sistemleri” programıyla her türlü lazer teknolojisini millileştirip dışa bağımlılığı azaltacağız”

Durmazlar Makina’dan hamleye ilişkin kurumsal açıklama:

Bu projede yer almaktan ve Türkiye’nin yerli sanayisinin gelişimine katkı sağlamaktan dolayı mutluyuz. Teknoloji üreten bir firma olarak tasarımından yazılımına ve üretimine kadar yüzde 100 Türk mühendislerle hayata geçirdiğimiz Ar-Ge projeleriyle yerli teknoloji üretimine katkı sağlamak bize gurur veriyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında DURMAZLAR “ultra hızlı lazerler ve tek modlu lazer” üretimi yapacak. Ultra hızlı lazerler piko saniyede darbeler üreten ve bu sayede malzeme üzerinde termal hasar, çatlak veya eriyik malzeme oluşmasını engelleyen lazerlerdir. Bu lazerler, sürekli dalga lazerlerine kıyasla düşük ortalama güçte olmasına karşın, anlık ürettikleri güç seviyeleri megavatlara kadar çıkmaktadır. Bunun yanı sıra farklı malzemelerin işlenmesi de ultra-hızlı lazerlerle mümkündür. Özellikle otomotiv, tıp ve havacılıkta kullanılan bu tip lazerlerin yerlileştirilmesi Türkiye için büyük önem taşıyor. Tek modlu lazerler ise iyileştirilmiş mekanik özelliklere sahip yoğun metal parçaların üretimi için gerekmektedir. Eklemeli imalat teknolojisinin yanı sıra tek modlu lazerler, uzaktan kesme, kaynak, ısıl işlem, mikro-delme ve hassas malzeme işleme imkanı da sunar. 

Durmazlar Makine olarak Türkiye’nin ihtiyaç duyabileceği her türlü lazer teknolojisini millileştirmek ve yurtdışı bağımlılığı azaltmak Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programında sunduğumuz “İleri Lazer Sistemleri” programıyla mümkün olacaktır.

Durmazlar Makine, Brilase Fiber Lazer ürün gamıyla fiyat ve performans olarak yurt dışı muadillerine göre bir avantaj yaratmıştır. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’yle bu avantajı bir sonraki seviyeye çıkartarak tek modlu lazerlerde en az üçte bir, ultra-hızlı lazerlerde ise neredeyse yarı yarıya tasarruf sağlayacaktır. Tek modlu lazerler malzeme işleme pazarında belirli kalınlıklara kadar kesme ve kaynak işlemlerinin olduğu her yerde kullanılabilmektedir. Özellikle eklemeli imalat teknolojisinin gelişmesiyle bu tip lazerlere duyulan ihtiyaç daha da artmıştır. Ağır sanayi, otomotiv, havacılık, beyaz eşya üretimi gibi birçok pazarda bu tip lazerler kullanılmaktadır. Ultra-hızlı lazerler de otomotiv, havacılık ve özellikle tıp alanlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İnsan vücudundaki damarlara takılan ve daralmaları önleyen kardiyo-vasküler stentler yine bu tip lazerler sayesinde üretilebilmektedir. 

En büyük fark: Bu tip yüksek teknoloji barındıran lazerlerin Türk fizikçiler ve mühendisler tarafından geliştirilecek ve üretilecek olmasıdır. Bunun yanı sıra maliyet ve performans avantajı yaratacak tasarımlarımız mevcuttur. Ürünlerimiz hayata geçtiğinde, herkesin bunu yakından görme fırsatı olacaktır.