Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD, geleceğin nitelikli teknik elemanlarını yetiştirecek protokole imza attı

 

Avrupa Birliği Eski Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın yanı sıra Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Yeniyol, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, TİAD Kurucu ve Onursal Başkanı Mustafa Aydoğdu’nun katılımıyla “Sektör ve Okul İşbirliği Protokolü İmza Töreni” gerçekleşti. 

Okullar ve sektör arasındaki işbirliğini artırarak Türkiye’nin nitelikli teknik eğitim ve teknik eleman probleminin önüne geçmeyi amaçlayan faaliyetlerde bulunmak üzere oluşturulan platformun imza törenine katılım yoğundu. 

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından açılış konuşmasını Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Yeniyol gerçekleştirdi. Yeniyol, konuşmasında mesleki eğitimde öğretmen ve öğrenci altyapısını geliştirmek ve iş dünyası ile okulları birbiriyle etkileşime geçirmeyi misyon edindiklerini bildirdi. İstihdam artışında eğitimin en önemli unsur olduğunu belirten Yeniyol, araştırma ve inovasyonun eğitimle mümkün olacağının altını çizdi. Ayrıca okul-sektör işbirliğinin  “ahilik” geleneğimizin bir parça olduğunu da vurguladı. 

Sinevizyon gösterisinin ardından TİAD Yönetim Kurulu Kurucu ve Onursal Başkanı ve TEZMAKSAN Makina A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu, “Bu protokol ile başlatılacak çalışmalar aslında sektörümüzün bayramıdır” sözleriyle konuşmasına başladı. Aydoğdu, “Eğitim insanlıkla birlikte başladı. Tarih boyunca ustasız çırak, çıraksız usta yeryüzünde var olmadı. İnsanı, tüm canlılardan ayıran salt içgüdüleriyle değil; kendisini doğada hakim kılan üst benliğiyle yaşaması ve aldığı eğitimle yaşamını şekillendirmesidir. Bilgiye ulaşmanın ve uzmanlaşmanın yolu çetindir. Ülkemizi gelişmiş ülkelerle kıyasladığımız zaman en büyük problemlerimizin eğitim eksikliği ve nitelikli teknik eleman sıkıntısından kaynaklandığını görüyoruz. Bakanlığımızın himayesinde başlatılan Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmalarını özel sektör temsilcileri olarak destekliyor ve sürdürülebilir olması açısından çok anlamlı buluyoruz. Bizler el ele verdikçe nitelikli teknik eleman sorununun da kısa sürede çözümleneceğine inanıyoruz” dedikten sonra TEZMAKSAN Akademi olarak gerçekleştirdikleri eğitim faaliyetlerine değindi ve TEZMAKSAN’ın Doğu İlleri Projesinden çarpıcı örnekler sundu. “Projelerimizin amacına ulaştığına inanıyoruz” dedikten sonra emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. 

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, projenin sektöre hayırlı olacağına dair inancını paylaştı. “Ülkemizin nitelikli teknik elemana ihtiyacı var, teknikere ihtiyacı var, tasarımcıya ihtiyacı var. Bunları nereden yetiştireceğiz? Elbette meslek ve teknik liselerden… Sadece diplomalı mezun değil, atölyede stajını yapmış, uzmanlık kazanmış öğrenciler yetiştirmek zorundayız. Teknik eğitim için özel sektör elini taşın altına koymalı, biz de Bayrampaşa Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya fazlasıyla hazırız” sözleriyle düşüncelerini ifade etti. 

Avrupa Birliği Eski Bakanı Volkan Bozkır ise “Geleceğe güvenle bakan gençler istiyoruz. Ülkemizde genç nüfusa sahibiz ve bu genç nüfusun avantajlarını kullanmak istiyoruz. Bu noktada mesleki eğitim safhası çok önemli. Sosyal yapının sağlam şekilde yerine oturması için meslek liseleri anahtar rol üstleniyor. Bu sebeple meslek liselerini güçlendirecek ve özel sektör-okul işbirliğini geliştirecek bu protokolde yer almaktan gurur duyuyorum” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Mesleki ve Teknik Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları İşbirliği Protokolü İmza Töreni gerçekleşti.