Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD, Dr. Müh. Erdal Gamsız ile yeniden CELIMO’ya önderlik edecek

TİAD, 2000 yılından beri üyesi olduğu Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği (CELIMO)’ya, ikinci kez başkanlık yapacak. TİAD Eski Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız, CELIMO’da hem TİAD’ı hem Türkiye Takım Tezgahları sektörünü temsil edecek. TİAD ilk kez 2006-2008 yılları arasında CELIMO Başkanlığını yürütmüştü. TİAD Eski Başkanı Cüneyt Okçu’dan sonra Dr. Müh. Erdal Gamsız, Birliğin ikinci Türk başkanı oldu. TİAD’ın ikinci kez CELIMO Başkanlığı’nı üstlendiği dönem 6 Kasım 2020 itibariyle, pandemi sebebiyle online ortamda gerçekleşen devir teslimle başladı. Dr. Müh. Erdal Gamsız CELIMO Başkanlığına yönelik süreci değerlendirirken TİAD’ın kurum kültürünü de sıklıkla hatırlattı. 

Dr. Müh. Erdal Gamsız - TİAD Eski Başkanı

CELIMO’yu kısaca anlatabilir misiniz? TİAD neden CELIMO’ya üye?  

CELIMO, merkezi Brüksel’de bulunan, Avrupa’daki takım tezgahları derneklerinin 1971 yılında oluşturduğu bir çatı kuruluşu. TİAD’ın da 2000 yılından beri aralarında bulunduğu CELIMO üyeleri, kendi aralarında bilgi alışverişi yapıp, ülkelerinin sektörel ve istatistiksel verilerini paylaşıp değerlendirmede bulunuyor. Tüm üye ülkelerin dernekleri ve kendi üyeleri, Avrupa takım tezgahları sektörü ve aksesuarları ile ilgili genel durumu ve trendi net olarak görüp, kendi yatırımlarını ve iş planlarını yapabiliyor. CELIMO için tam anlamıyla “Bir network ortamı” diyebiliriz. Avusturya, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika, İtalya, İsviçre, Finlandiya, Hollanda ve Türkiye’nin aralarında bulunduğu 10 ülke, imalatçılarımız için de önemli ve direk bir pazar... CELIMO’nun temsil büyüklüğünün, yaklaşık 10 milyar euro olduğunun da altını çizmekte fayda var.

TİAD aslında sizinle birlikte ikinci kez CELIMO’da başkan konumunda. Bu sorumluluğa dair neler söyleyebilirsiniz? 

Bu sorunuzda TİAD’ın öneminden de bahsetmek gerek. Derneğin yapısını değerlendirdiğimizde hem ülkemizde hem dünyada çok nadir görülebilecek, dinamik ve kurumsallaşmış bir STK’yız.  İktisadi işletmelerimiz ve faaliyetlerimizle oldukça aktifiz. Üstelik dernek olarak harika bir yönetim kadrosuna ve Genel Sekreterlikte işinin ehli bir ekibe sahibiz. Üye sayımız ve üye profilimiz de nitelik açısından bunu gösteriyor. 

Derneğimizin gücünün iki sebebi var: TİAD, kuruluşundan itibaren iyi bir temel yapıya sahip oldu ve bu temel yapıyı, bakış açısını korudu. Ayrıca TİAD üyeleri donanımlı ve dayanışmaya açıktı. Bu derneğin kurum kültüründe birbiriyle rakip olan firmaların sektörün ve ülke sanayisinin gelişmesi için, tek çatı altında buluşup dayanışma içinde çalışabildiğini devamlı gözlemleyebilirsiniz. Bu hepimiz için bir kazanç… Gerek eski başkanlarımızın gerekse yönetim kurulu üyelerimizin bu noktaya taşıdığı bir derneği temsil etmek elbette büyük sorumluluk. Sağ olsunlar güvendiler, eski başkanlardan derneğin çalışanlarına kadar herkes destek oluyor. Sonuçta bu bireysel bir temsiliyet değil: Ekip işi! Biz de hem ülkemiz hem sektörümüz hem de derneğimiz adına elimizden geleni yapacağız. Çok başarılı bir dönem geçireceğimize inanıyorum.

Ne zamandır CELIMO’da aktif olarak derneğimizi temsil ediyorsunuz?  

10 seneden beri CELIMO’da yönetim kurulundaydım. İki senedir de başkan yardımcılığını yürütüyorum. Bu durum şahsi olarak benim açımdan büyük bir avantaj. Çünkü CELIMO’daki tüm konuların içindeyim ve Türkiye Takım Tezgahları sektörü; aktif olarak üzerinde çalıştığım, bildiğim bir konu. Üyelerimizin verdiği ve daha da vereceği desteklerden eminim. 

CELIMO köklü bir federasyon, özellikle yönetim kurulu olarak birlikte çok fazla mesai sarf ettiğimiz için aramızdaki iletişim de güçlendi. Uyumlu ve uzlaşmacıyız. Değerli konulara imza atmış durumda ve bunların devamlılığını sağlayacağız. Hatta CELIMO Genel Kurulu, 2015’te İstanbul’da yapılmıştı. Bir Yönetim Kurulu toplantısı da MAKTEK Avrasya 2018’de gerçekleşmişti. CELIMO üyelerinin bizleri tanıyıp bildikleri ve organizasyon gücüne inandıkları bir ülkeyiz.  

TİAD’ı temsilen CELIMO başkanlığını devraldınız, heyecanınızı paylaşabilir misiniz?  

Kuruluşumuzdan bu yana emeği geçen tüm başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine, derneğimizin üyelerine ve çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim.

Bir zamanlar TİAD Yönetim Kurulu Başkanı seçildiğimde hissettiğim en önemli şey: Sektörümüzün sorumluluğuydu. Bir STK’da başkan oluyorsanız, içinde bulunduğunuz ortamdaki her gelişmede mutlu oluyor, her aksilik karşısında sorumluluk yükleniyorsunuz. Ben de aynen bunu yaşadım. Çaba sarf ettim, mesai harcadım ama iyi bir ekip, sağlam bir yönetim kadrosu ve eski başkanlarımızın destekleri asla yadsınamazdı. Kurucu başkanımızın da desteği çok büyüktü. TİAD Yönetimleri, bir kararı sorgularken, derneğin tüm üyeleri için doğruyu yanlışı tartışırken; omuzlarında hep güçlü ve sağlam eller hisseder. 

Birlikte birçok başarıya imza attık. Avrupa Birliği projeleri, iktisadi işletmeler ve onları aktifleştirme süreçleri, yorucu olduğu kadar keyifli günlerdi. 

Zorluklar da oldu: Büyük dönüm noktaları yaşadık. Sektörümüzün geleceğini düşünerek büyümesine ve gelişmesine imkan verecek yeni bir fuarı dernek olarak sıfırdan oluşturduk ve bu fuarın (MAKTEK Avrasya) marka değerini yükseltmek adına çok çalıştık. Ve baktığınız zaman tüm bunlar cesurca girişimler… 

Özverinizden de bahsedelim isterseniz, sonuçta bir şeylerden daha feragat edip ekstra zaman ayıracaksınız… 

Bu ülkenin sunmuş olduğu olanaklarla eğitim aldım, devletten aldıklarımı hem maddi hem manevi olarak ülkeme geri ödemek zorundayım. TİAD’ta hem başkan yardımcısı hem başkan olarak çalışmak; benim ülkeme olan borcumdu. Ödemeye çalıştım ve ömür boyu da devam edecek.  Mühendis, insanlık için fayda sağlayan insandır. Bizler de mühendisler olarak toplumun refahı için çalışıyoruz. Bu ruh ve motivasyonla insanlığa faydalı olmaya çalışıyoruz.  CELIMO Başkanı seçildiğimde de ülkem adına gurur duydum, derneğimiz adına daha fazla gurur duydum. Böyle bir temsil gücü, bize sorumlulukla birlikte moral de verdi.  

Başkanlığı süresince TİAD’ın rolü ne olacak CELIMO’da? 

Türkiye gerek iş yapış şeklinde ve gerekse karar almada Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha esnek ve dinamik. Bu dinamizmi Avrupalı takım tezgahları sanayicilerine de tanıtacağız. Bir bakıma tereciye tere satacağız. TİAD da diğer CELIMO üyeleri arasında yükselen bir çizgi izliyor. Öne çıkıyorduk. Gücünü, kabiliyetini ve etki alanını doğru gözlemlediklerinden, başkanlığın TİAD’a geçmesine pozitif yaklaşım sergilendi. Hatta CELIMO’nun pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin ve sosyal medya hesaplarının yönetimini Türkiye üzerinden yapma kararı aldık. Amacımız CELIMO’yu daha kurumsal bir hale getirip kuruluşu aktif biçimde tanıtmak. Bu şu anda en kısa vadeli hedefimiz… Uzun vadedeki hedeflerimiz ise, TİAD’ın geçmişten bu yana yaptığı ve başkanlığım döneminde yapacağı tanıtımlar ile ülkemizde üretilen takım tezgahlarının, hem Avrupa’da hem dünyada daha fazla tanınmasını sağlamak olacaktır.

Dr. Müh. Erdal Gamsız kimdir?

1966 yılında Essen-Werden Almanya’da doğdu. Edirne EML ve Teknik Lisesi Makine Bölümünden mezun olduktan sonra İTÜ Makina Mühendisliği’nde öğrenimini gerçekleştirdi ve 1987 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu ve profesyonel iş hayatına başladı. Bir yandan çalışırken bir yanda da İTÜ Makine Mühendisliği’nde CAD/CAM Sistemleri alanında yüksek lisansını ve devamında takım tezgahları alanında doktorasını tamamladı. 1994’te firması SES3000 CNC’yi kurdu. 2011-2015 yılları arasında TİAD’ın 17 ve 18. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı icra etti.