Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TİAD bir ilki gerçekleştirmek üzere düğmeye bastı: Sektöre satış mühendisleri yetişecek!

Takım tezgahları ve makine sektörünün ihtiyacı olan, deneyimli satış personeli bulunamaması sorunundan hareketle Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), teknik kökenli satış personeli yetiştirmek ve sektörün bu konudaki personel ihtiyacına çözüm üretmek amacıyla ‘Satış Mühendisliği Programı’nı hayata geçirdi. Deneyimli eğitmen kadrosuyla birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi ve Çözüm İK iş birlikleri ve katkılarıyla hazırlanan program, 126 saat boyunca satış, pazarlama, leasing uygulamaları, dış ticaret ve teknik konularında katılımcıları bilgilendirmeyi amaçlıyor. 

Türkiye takım tezgahları sektörünün satış personeli olarak istihdam etmek istediği potansiyel ve var olan çalışanları, satış, pazarlama, leasing uygulamaları, dış ticaret ve teknik konularda bilgili ve donanımlı hale getirmek için TİAD, Satış Mühendisliği programına imza atıyor. Deneyimli eğitmen kadrosuyla birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi ve Çözüm İK iş birlikleri ve katkılarıyla hazırlanan program, 126 saat boyunca satış, pazarlama, leasing uygulamaları, dış ticaret ve teknik konularında katılımcıları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Başarılı olan katılımcılara Uzmanlık Sertifikası…

Başlangıçta yılda iki defa gerçekleştirilmesi planlanan eğitim programına; Meslek Yüksek Okulu ve Lisans mezunu olan teknik kökenli kişilerin katılması hedefleniyor. Eğitimin satış, pazarlama, leasing ve dış ticaret kısmını Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) öğretim üyeleri, teknik kısmını ise takım tezgahları sektörünün profesyonelleri veriyor. 126 saatlik eğitim sonunda yapılacak olan sınavda başarı gösterecek olan kişilere Yıldız Teknik Üniversitesi ve TİAD Akademi ortaklığıyla Uzmanlık Sertifikası takdim edilecek. Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), Eğitim programı istenilen başarıyı gösterirse, devamında bu mesleğin Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterliliğini hazırlayıp Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan onayı alınarak sektöre bir standart daha kazandırmayı amaçlıyor. 

“Sektörümüzün ihtiyaç duyduğu bir alanı tamamladık”

Hayata geçirdikleri program için açıklamada bulunan Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, sektörde bu eğitimin düzenlenmesi için yoğun talep aldıklarını söyledi.  Özellikle son 2 yıldır sektörün deneyimli satış personeli bulmada sıkıntı yaşadığını belirten Varlık, TİAD olarak eğitime verdikleri önemi bu projeyle de kanıtladıklarının altını çizdi. Tüm sektörlerde olduğu gibi takım tezgahları sektöründe de satış personelinin kilit görev üstlendiğini aktaran Varlık, “Konusuna hakim satış personeli, hepimizin istediği bir şey. Ürün ya da konu ne olursa olsun karşısındakine uzman olduğu alanı doğru bir şekilde anlatabilmesi önemli. Bu bakış açısıyla sektörün ihtiyaç duyduğu bu alanı tamamlamak için çalışmalara başladık. Amacımız; sektörün satış personeli olarak istihdam etmek istediği potansiyel ve var olan çalışanlarını, satış, pazarlama, leasing uygulamaları, dış ticaret ve teknik konularda bilgili ve donanımlı hale getirmek. Bunu düzenlediğimiz programla gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.