Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TEKNOFEST, teknolojileriyle uçuracak!

Düzenlendiği ilk yıl 550 bin ziyaretçi sayısına ulaşarak dünyanın ikinci büyük teknoloji, havacılık ve uzay festivali unvanını elde eden TEKNOFEST, ikinci kez ayakları yerden kesecek. Milli Teknoloji Hamlesinin bir bileşeni olan festival, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. 17-22 Eylül’de nefesleri kesmesi beklenen festivalin bu kez hedefi bir milyon ziyaretçi. Hayallerinin peşinden gitmek isteyen herkesin katılabileceği festivalin başvuruları 28 Şubat’ta sona erecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, TEKNOFEST ile ilgili bilgilerin 300 milyondan fazla kişiye ulaştığını söylerken, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, amaçlarının Türkiye’yi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak toplumsal bir dönüşüm sağlamak olduğunu kaydetti.

 

Sorumluluğumuzu artırdı

“Tam bağımsız Türkiye için yerli ve milli teknoloji” vizyonuyla yola çıkan TEKNOFEST’in 2019 yılı tanıtımı, Atatürk Havalimanı Özel Hangarlar Bölgesi’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Kacır, etkinliğin geçen yıl 550 binden fazla ziyaretçiyle gerçekleştiğini hatırlatarak, TEKNOFEST’in binlerce dakika görsel habere, on binlerce yazılı habere dönüştüğünü, etkinlikte hava araçlarının 365 kez sorti yaptığını ve 200 saatten fazla uçuş gerçekleştiğini anlattı. TEKNOFEST ile ilgili bilgilerin dünyada 300 milyondan fazla kişiye ulaştığını aktaran Kacır, “Bütün bunlar açıkçası hem bize büyük bir heyecan ve umut verdi hem de 2019 ve sonrası için sorumluluğumuzu daha da artırdı. Bu yıl inşallah rakamları katlayarak artıracağımıza inanıyoruz” dedi. Kacır, teknoloji yarışmalarının organizasyonun ana unsurunu oluşturduğunu, bu yıl da öyle olacağını vurgulayarak TEKNOFEST’in, 7’den 70’e herkese hitap eden çok sayıda unsuru bir araya getirdiğini söyledi. TEKNOFEST 2018’e ilişkin verileri paylaşarak yarışmanın gençlere sağladığı ve sağlayacağı katkılara değinen Kacır, festivalde gerçekleştirilecek yarışmalara ilişkin bilgi de verdi.

“Rüya gerçek oldu”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, rüya olarak tanımladıkları TEKNOFEST’in; havacılık ve teknoloji sevdalısı gençlerin heyecanı, ekiplerinin vizyonu, paydaşlarının katkıları ve milletin teveccühü ile gerçek olduğunu söyledi. Milli Teknoloji Hamlesi’nin TEKNOFEST sayesinde yüz binlerce genç ile buluştuğunu ifade eden Bayraktar “Amacımız, ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak” dedi.

“Dünyanın önüne geçmek için çalışıyoruz”

Bayraktar, havacılık ve uzay alanında geleneği çok eskiye dayanan bir medeniyetin çocukları olduklarını aktararak, “Takiyüddin, Hezarfen Ahmed Çelebi, Lagari Hasan Çelebi, Kirkor Divarcı, Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş bizlerin öncüleriydi. Ancak onların çalışmaları sistemin engeline takılarak akamete uğradı. Şimdi TEKNOFEST’te tohumlanacak fikirlerin filizlenmesiyle açığımızı kapatıp dünyanın önüne geçmek için çalışıyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı ve geleceğe yön verecek teknoloji yarışmalarını düzenliyoruz” diye konuştu.

İkinci uçuş için hazırlanma vakti

Gençlerin, bu yarışmalara katılmaları ve somut projeler üretmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bundan 5-10 yıl sonra bu yarışmalara katılan gençlerimizin Türkiye’nin en önemli teknoloji girişimlerini kurduklarını, en kritik projeleri hayata geçiren ekiplerde yer aldıklarını, inşallah hep birlikte göreceğiz” dedi. Bayraktar, geçen yıl ilkini gerçekleştirdikleri etkinlik kapsamında artık ikinci uçuş için hazırlanma vakti geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Gençlerimizden yarışmalara katılmalarını, medyamızdan dünyaya açılabilmemiz için desteğini, aziz milletimizden de yine en değerlisi olan gönlünü ortaya koymasını istiyoruz. İnanıyorum ki ülkemizin tam bağımsız ve müreffeh yarınlarına varmak ve Milli Teknoloji Hamlesi’nin devam etmesi için desteklerini esirgemeyeceklerdir. TEKNOFEST ekibi adına tüm milletimizi, geleceğin aydınlık Türkiye’sini kurmanın hayalini taşıyan gençlerimizin heyecanına ortak olmaları için davet ediyorum.”

Marka değerine katkı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TEKNOFEST’in, teknoloji alanındaki çalışmalara ve projelere desteğinin yanı sıra İstanbul’un marka değerine katkı yaptığının altını çizdi.

Uçan araba tasarım yarışması

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yürütücülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST 2019 kapsamında, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için 19 farklı kategoride şu yarışmalar düzenlenecek: “Uçan Araba Tasarım Yarışması, Akıllı Mekanlar Hackathon Yarışması, İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması, Roket Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, Robotik Fetih 1453 Yarışması, Yapay Zeka Yarışması, Mini Jet Radyal Kompresör Tasarım Yarışması, Sürü İHA Yarışması, İnsansız Hava Aracı Yarışması, Model Uydu Yarışması, Efficiency Challenge Robo Taksi Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Robotik Yarışmaları, Turbo Fan Motor Tasarım Yarışması, Hackİstanbul, Travel Hackathon, World Drone Cup ve Take Off yarışmaları.”