Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Tayvanlı üreticiler, Türk pazarındaki konumlarını akıllı teknolojilerle pekiştiriyor

Tayvan, Türkiye’nin en büyük takım tezgahları tedarikçisi. Yıllardır olduğu gibi… Tayvan’da, makine üretimi, toplam üretim değerinin yüzde 5’inden fazlasını oluşturuyor ve yıllık ihracatta 25 milyar ABD Dolarını aşıyor. 21. yüzyıla geçerken, imalat endüstrileri, ekonomi ve teknolojideki gelişme, sosyal değer ve politikanın değişen odak noktası veya çevremizin durumu nedeniyle uyum dahil olmak üzere toplumumuzdaki çeşitli trendlerden sürekli olarak etkilenmektedir. Tüm bu eğilimler, pazar talebinin ve üretim modelinin de değişmesine neden oldu. Son yıllarda, dünya çapındaki üretim, seri üretimden az miktara ve çeşitli tiplerde özel taleplere doğru bir eğilim göstermektedir. Tayvan makine üretimi, kompakt üretim zinciri merkeziyle uzun süredir ünlüdür. Ancak bu eşsiz avantaja rağmen, Tayvan artık üretimlerini akıllı ve esnek bir hale dönüştürmek için büyük çaba sarf ediyor.  Tayvan, uzun yıllardır markalarını kökleştirmeye çalıştığı bu pazardan vazgeçmiyor ve her geçen gün Türkiye sanayisine güncellenen ve akıllı üretime adapte yeni teknolojilerini sunuyor. Tayvanlı markalar, Türk pazarındaki hafızayı tazelemek ve bu pazardaki iddialarını yinelemek üzere TT Magazin’e kendilerini anlattı. 

EDM’de en büyük 5’te yer alan CHMER: “Türk pazarından başarı beklentimiz büyük…”

Brad Wang - CHMER Genel Müdürü

CHMER, 1975 yılında Başkanımız Wuu-Shyong Wang tarafından kalıp yapımı endüstrisi için EDM (erozyon tezgahı) üretmek üzere kuruldu. İlk odak noktamız, son teknoloji EDM makineleri üretmekti ve 1980 yılına geldiğimizde CHMER, Tayvan pazarında EDM lideriydi. 1990’lı yılların başlarında daha yüksek seviye üretkenlik sağlamak için Çin’de birbiri ardına üç fabrika inşa ederek operasyonlarımızı genişlettik. 2009 yılında küresel operasyonları yönetmek ve bir Ar-Ge merkezi haline gelmek için 28.000 m2 alan üzerine kurulu son genel merkez binamıza taşındık. Günümüze kadar CHMER, dünyanın beşinci en büyük EDM üreticisi olmuştur.

Teknoloji, CHMER’in özüdür

Orijinal ürün grubumuz Sinker, Tel Kesim ve Delme EDM’den oluşmaktaydı. Daha sonra yüksek hızlı makine üretildi. 2018 yılından itibaren daha bütünsel bir yaklaşım geliştirerek Lazer Kesim Makinesi ve Elektrikli Kimyasal Makine’nin en yeni ürünleri piyasaya çıktı. Teknoloji, CHMER’in özüdür. Ar-Ge bölümümüzde çalışan 40 kişi var. Mekanik, elektrik, mekatronik ve yazılım bölümlerinde uzmanlaşmış dört ekip var ve ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge çalışmalarına adadığımız için bu sayı daha da artabilir. Bugüne kadar 50’nin üzerinde patent oluşturmak ve araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermeye devam ettik. Aslında şirketimizi ileriye götüren ve bizi farklı kılan şey yeniliktir. 46 yıllık tecrübesiyle, Ar-Ge yeteneğiyle fark yaratan CHMER, kontrolör kullanıcılarına da satış sonrası hizmetlerimizin taahhüdünü verir. CHMER şirket içi üretim lineer motor tahrik sistemi, geriye yansıtmayan yüksek doğruluk ve güvenilirlikle hedefine ulaşır. Vidalı milli tahrik sistemlerine göre lineer motorların bakımı daha kolaydır ve daha uzun ömürlüdürler. En hızlı ve kararlı AWT (otomatik tel geçirme) sistemi, insansız operasyonlarda neredeyse yüzde 100 başarı oranı sağlar.  UI (Kullanıcı Arayüzü) etkileşimli operasyonlarımız sayesinde daha az teknik boşlukla kullanıcıya öğretmek daha kolaydır. 

EDM’lerin hedef sektörler: Otomotiv, havacılık, enerji, ev aletleri gibi kritik sektörler

CHMER, büyük boyutta kalıplar gerektiren RV serisinden yeni büyük lineer motor tahrikli tel kesme EDM’i sunarken havacılık, otomobil, enerji ve ev aletleri gibi bazı hayati önem taşıyan sektörleri hedef aldı. Türkiye köklü otomotiv deneyimi, enerji ve ev aletleri sektörlerde birçok endüstriyel avantaja sahip… Yapılan yatırımlar ve açılan fabrikalar gösteriyor ki, Türkiye’de üretim sektörü büyüdüğünden kalıp adedi ve çeşitliliği gerekli olacağı için, görünüşe göre büyük boyutlu tel kesme EDM piyasası geniş ve büyük. RV serisinin müşterimiz için en iyi seçim olacağına ve Türkiye piyasasında bir dönüm noktası haline geleceğine inanıyoruz. Bu pazardan başarı beklentimiz büyük… 

Pazarda ön plana çıkan RV serisi özellikleri:

RV serisi tel kesme EDM, modern tasarımlı akıllı işlevler ve optimize edilmiş entegrasyonlar ile birleştirilmiştir ve kullanıcıların Endüstri 4.0’a bağlanmasını sağlarken harika bir deneyim sunar. 

• RV serisinin yüksek performansı

RV serisinin i8 + güç kaynağı, yeni geliştirilmiş bir IVC (Akıllı voltaj kontrolü) yüksek frekanslı bağlama güç kaynağı kullanır. 300mV altında dalgalı Voltaj ve yüzde 90’ın üzerinde dönüşüm verimliliği sağlar. Değişken harici güç, daha hassas bir işleme için yüksek hassasiyetli dahili güce çevrilebilir.

• Yüksek akım tipi IGBT modülü ve enerji tasarrufu

Enerji işleme kontrol transistörü, yalnızca %20 enerji tasarrufu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda iç mekan ısı üretimini de azaltan yüksek akım tipi IGBT modülü tasarımını kullanır. Bu, tek seferde işleme hassasiyeti ve enerji tasarrufu için sabit bir çalışma sıcaklığı sağlar. 

• Büyük tel kesme makinesinde en iyi kesim sonucu

RV serisi tel kesme EDM ile 30~100mm kalınlıkta bir işte 0,55~0,65µm Ra yüzey pürüzlülüğü ile birlikte mükemmel 3~5µm doğruluğun işleme sonucu kolayca elde edilebilir.

“Zanaat ve üretim tutkumuz, başarıyı garantiliyor”

David Chuang - DAHLIH - CEO

DAHLIH, 1960 yılında babamın bir torna tezgahına sahip olarak parça işlemesi üzerine kuruldu. 1966’da DAHLIH, ilk freze makinesini üretti. DAHLIH’in neden freze ürettiğine dair bir hikaye var. Babamın eski patronu torna imalatçısı ve babam ona rakip olmak istemedi. Bu yüzden 1980’de DAHLIH, CNC freze makinesini geliştirdi. Bir yıl sonra, DAHLIH ilk işleme merkezini üretti. C gövde tipiydi ve bu tip hala popüler…

Zanaat ruhunu koruyor

Son 40 yıldır DAHLIH, yalnızca işleme merkezlerine ve freze teknolojilerine odaklanıyor. Müşterilerin farklı gereksinimlerini karşılamak için birçok türde işleme merkezi geliştirdik.

DAHLIH, Tayvan’da en fazla işleme merkezi modeline sahip. Dürüst olmam gerekirse, her şirketin makinesinin tasarımı veya yapısı çok farklı değil. Ve teknolojilerini bulmak zor da değil. Aradaki fark: “Kültür Meselesi...” Makineyi bir sanat eseri üretir gibi üretme tutumudur. 

Endüstri 4.0 geleceğimiz ve çok da önemli ama DAHLIH hiçbir zaman makinenin doğruluğunu sağlamak için en temel şeyi unutmuyor. Biz buna “zanaat ruhu” diyoruz. 

Tayvanlı işleme merkezleri Türkiye’de popüler, Türkiye’de bakarsanız, DAHLIH, her türlü işleme merkezine sahip tek firmadır. Dikey, Yatay, Büyük ve Küçük Çift Kolon, Hareketli Kolon… Yatay ve Hareketli Kolon tipinin gereksinimi çok fazla değildir fakat üretimi daha zordur. Bazı firmalar bunu üretmek istemez ama DAHLIH üretir. Sadece müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için değil, aynı zamanda makineleri üretmek için “Tutkumuz” olduğu için. 

Yeni ve gelişmiş makine geliştirmek DAHLIH’in alışkanlığıdır

Müşterilerin ihtiyacına göre her türlü makineyi üretmekle ilgileniyoruz. Dolayısıyla muadillerimizden farkımız sadece kalite, satın alınabilirlik veya fiyat/performans oranı değil. Temel zanaat ve tutkular… Temel zanaat, makineyi güvenilir kılar. Tutkular müşteri memnuniyetini sağlar.

Türkiye’de 1.000’den fazla DAHLIH makinesi kurulu 

Son zamanlarda DAHLIH makineleri ağırlıklı olarak otomotiv sanayi, savunma ve kalıp yapımında kullanılıyor. Özellikle yatay işleme merkezi, otomobil parçalarının işlenmesi için çok uygun. Tayvanlı takım tezgahlarının Türkiye’ye ihracatında yüzde 8’i kapsıyor; bu pazar DAHLIH için çok önemli. 

Endüstri 4.0 çağında, DAHLIH akıllı makineler sağlıyor

Gelişmiş ve karmaşık makinelerin ihtiyaçları geleceğimiz ve çok daha fazlası. Bu nedenle DAHLIH, Yatay 5 eksenli ve yüksek hassasiyetli kalıplama makinelerine daha fazla önem veriyor. Bu dönemde temel olarak akıllı makinelere odaklanıyoruz. Kontrolörün işlemi sunamayacağı veya basitleştiremeyeceği bazı özelleştirme APP işlevleri sağlıyoruz. Kesme performansının hızını ve doğruluğunu artırmak için işlev geliştiriyoruz. Otomatik üretim ve IoT çok önemlidir. DAHLIH, IoT ve otomasyon yapmak için her arayüzü sağlayabiliyor; sistem entegrasyonu yapacak bu tür birçok firma tanıyoruz. Ve bazı bitmiş örneklerimiz var.

Ayrıca DAHLIH, 40 yıldır Tezmaksan ile işbirliği yapmaktan büyük gurur duyuyor. Özellikle Hakan (Aydoğdu), kimse olumsuz bir şey söylemiyor, herkes onu beğeniyor. O harika biri! 

“Türkiye’deki pazar potansiyelimiz büyüyor”

Vanessa Chang - Palmary Bölge Satış Müdürü

PALMARY Machinery, 1988 yılında Taichung, Tayvan’da kuruldu. 20 yılı aşkın süredir kendimizi taşlama alanına adadık. PALMARY Grubu yalnızca Tayvan genel merkezde değil, Tayland ve Çin’deki bayileriyle de anında hizmet ve satış sunmaktadır. Ayrıca PALMARY, Avrupa, Amerika ve Hindistan pazarının da dahil olduğu 40’ı aşkın ülkede küresel satış yaparak birçok taşlama ve hizmet çeşidi sağlamaktadır.  Makine kategorilerimizdeki OCD-CAM türünün yanı sıra dikey taşlayıcı VIG-50, 2018 ve 2020 yıllarında Tayvan’ın Mükemmellik Ödüllerinin sahipleri oldular. Değerli müşterilerimize daha genel bir çözüm için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz. 

Fark yaratan özelliklerimiz

Rekabetçi fiyat: Avrupalı üreticilerin saygınlığının kendi avantajları olduğunu biliyoruz. PALMARY’den 3 veya 4 kat fazla satış fiyatları belirliyorlar.  Fakat PALMARY, müşterimiz için maliyet-performans oranına odaklanıyor. Uygun fiyatla müşterilerin deneyimine çok önem veriyoruz. 

Özelleştirilmiş tasarım: Müşteri teknik tavsiyemizden yararlanabilir. Otomasyon tasarımı, parça tutma ve taşlama süreci dahil olmak üzere teknik değerlendirmeye dayalı olarak mevcuttur. 

Yüksek hassasiyet: Makinemiz orta fiyat seviyesinde olsa da medikal, otomobil ve benzeri farklı sektörlerde yüksek hassasiyet gerektiren sektörde birçok projeyi tamamladık. 

Satış ve satış sonrası anında hizmet: Çin ve Tayland’da şubelerimiz var, 40’tan fazla ülkede distribütörümüz var. Hepsi, müşterinin sorununu zamanında çözmek için sağlam servis ekibiyle PALMARY ile çalışıyor. PALMARY ekibi tarafından gerekli yardımı sağlamak için çevrimiçi destek de her zaman mevcut. 

Türk pazarında potansiyel daha da yükseliyor

10 yıldan fazla bir süredir kendimizi Türkiye pazarına adadık. Taşlama, bu kadar bilinen ve endüstride yaygın kullanılan bir teknoloji değildi. Ama yine de otomobil üretimi krallığında öne çıkan bu pazarda, taşlama gerekli bir süreçtir. 2020’de bu pazara 10’dan fazla set makine sattık ve bu sayı hala büyüyor. 

Türkiye, operasyonlarımızın büyük bir bölümünü barındırıyor. Özellikle; Avrupa ülkelerinde elektrikli otomobil politikası benimsenmişti. Geleneksel otomobil parçalarının çok sayıda üretim siparişi Türkiye’ye geri döndü. Ayrıca Türkiye, yeni elektrikli otomobili de yurt içinde geliştiriyor. Tabii ileride çok daha fazla potansiyel olacaktır. 

Taşlamada da akıllı çözümlerimiz var

PALMARY olarak, taşlama bilgimizi yaygınlaştırmak ve yerel üreticinin verimliliğini artırmak için daha fazla yeni teknoloji paylaşmayı umuyoruz. Akıllı fabrikalar günümüzün trend konusu. PALMARY, müşterilerine her parçayla tasarlanan toplam bir çözüm sunuyor.  Elle yükleme ve boşaltım yerine kullanıcı işçilik maliyetini düşürebilir. Tüm makine ayarları, verileri; veritabanı olarak toplayan çevrimiçi gösterge ile tespit edilebiliyor.


Online makinelerin kolay üretim takibine, uzaktan kumanda ile kolay bakıma ve servis monitörüne sahip olmak için IoT sistemi geliştiriyoruz. 

“Türkiye’nin büyüyen sanayisinde payımızı artıracağız”

Sheamus Huang - Victor Taichung Kıdemli Uzman

1954’te kurulan Victor Taichung Machinery, 60 yılı aşkın bir süredir Tayvan piyasasında temelden yetişti. İstikrarlı bir şekilde CNC torna tezgahları, işleme merkezleri, plastik makineleri, alçılama ve sac tedariki sağlamaktadır.  Victor Taichung 1970’lı yıllarda kendi ticari markası “VICTOR” ile uluslararası pazara giriş yaptı ve üretimini ve satışını kendi üstlenerek değerini geliştirdi. 1990 yılında kendi markalarını birleştirerek marka imajını güçlendirmek amacıyla grubun ana marka ismi olarak “OR” kullanılmaya başladı. Sürekli gelişim ve yenilikte ısrarcı olan Victor Taichung, Tayvan ile Çin’de altı fabrika ve dünya çapında yedi küresel dağıtım merkezi kurdu.

Şirketimizi diğer makine üreticilerinden ayıran, kaliteyi garantileyen en belirgin farklardan biri, yüzde 65 oranında şirket içi üretime sahip olmamızın yanı sıra, kendi dökümhanemizde, özel ve dikkatle hassas kontrollerden geçen koşullarda, uluslararası kabul gören şartnamelere göre üretilen Meehanite® dökme demirleri  sunmamızdır. 

En uygun fiyat performans ürünlerini Türkiye pazarına sunabiliyoruz

Temel unsurların ve organların kendi bünyemizde üretilmesi, makine üretiminde üst düzey standartların daha uygun bir maliyetle gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu esneklik, ürünlerimizi Türkiye pazarına en uygun fiyat-performans dengesi ile sunmamıza destek olur. Ayrıca, makinenin kalitesi veya fiyatı üreticinin satın alma kararını etkileyen tek faktör değildir, satın alırken farklı kriterler de dikkate alınmaktadır. Bu yüzden markanızı en iyi şekilde temsil edecek, üreticinin satın alma kararını destekleyecek tüm kriterlere yeterince yanıt verebilecek ve hem satış hem de satış sonrası süreçlerde üretici taleplerini karşılamanın yanı sıra üreticilerle uzun süreli ilişkiler kurmanızı sağlayacak ve markaya değer katacak yerel bir iş ortağına ihtiyacınız var. Tüm bu kaygılarımızı 2010 yılında GNC Makina ile Türkiye distribütörlük anlaşması yaparak tamamen giderdik. O günden beri Türkiye’deki tek yetkili distribütörümüz olan GNC Makina’nın istikrarlı büyümesi, müşteri memnuniyeti odaklı iş stratejisi ve özellikle müşterilerimizin satış sonrası taleplerini karşılamaya yönelik çalışmaları, üreticilerin özellikle bizim ürünlerimizi tercih etmelerinde büyük rol oynuyor. Son 11 yılda satış rakamlarımızda istikrarlı bir artış sağladık ve GNC Makina, son 3 yılda dünya çapındaki distribütörlerimiz arasında en yüksek satışı gerçekleştirdi. TİAD’ın yayınladığı Türkiye Takım Tezgahları Yıllık Sektör Raporuna göre; Tayvan, işleme merkezleri ve torna tezgahları kategorilerinde toplam satış rakamlarında lider ülke konumundadır. Bu kapsamda GNC Makina, VICTOR ile 2020 yılında toplam takım tezgahları sektöründe yüzde 11 oranında pazar payına ulaşmış ve Haziran 2021 sonunda bu rakamı yüzde 14,5’e çıkarmıştır. 

Türkiye’nin son yıllarda sanayi sektöründeki yükselişini yakından takip ediyoruz. Bu pazar büyümesini yakalamak ve pazardaki payımızı artırmak istiyoruz. 

 

Ayrıca distribütörümüz olan GNC Makina’nın Türkiye’yi ürün ve teknoloji satışları ve yakın ülkelerle ihracat için merkezi bir nokta olarak konumlandırmasına destek olacağız.

Endüstri 4.0 eğilimine ve bir sonraki aşamada iş büyümesinin ihtiyaçlarına yanıt olarak Victor Taichung, akıllı bir fabrika ile operasyonel bir genel merkez inşa etmek için 2013 yılında Taichung Şehri Hassas Makine İnovasyon Teknoloji Parkı’nın 2. Yeniden Geliştirme Bölgesi’nde arazi satın aldı. 

Akıllı üretime yatırımı devam ediyor

Victor Taichung, kendi geliştirdiği, müşterilerin üretim verimliliğini, alet kullanımını, ekipmanın doğruluğunu ve aktivasyonunu platform üzerinden anında izlemesini sağlayan V-AIIoT’nin (AI + IoT) uygulanması ve makinelerinin gerçek zamanlı verileri toplaması ve analiz etmesi için özel olarak üretilen VSB’yi (Victor Smart Box) geliştirmek için bilgi teknolojisinin Ar-Ge’sine yatırım yapmaya devam ediyor. Victor Taichung’un plastik enjeksiyon makineleri ayrıca kendi geliştirdiği “PIS üretim bilgi sistemi” ve tedarikçilerle birlikte geliştirilen “MES üretim yürütme sistemi” ile donatıldı. Bu sistemler, üretimde kaliteyi sağlamak için müşterilerin veri toplamasını ve tüm üretim sürecini izlemesini sağlar.