Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı, Türkiye’nin STK liderleriyle buluştu

 

TAITRA Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi tarafından, Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısının bir dizi üst düzey görüşme için Türkiye’yi ziyareti şerefine düzenlenen toplantı 21 Nisan 2016’da Grand Hyatt İstanbul Otel’de gerçekleşti.

Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı Shih-Chao Cho’nun İstanbul ziyareti onuruna gerçekleşen toplantıya; TİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, TAITRA İstanbul Ofisi Müdürü Suna Chen ve Tayvan ve Türkiye’den değişik kurumların üst düzey temsilcileri katıldılar.

Toplantı açılışında konuşan Tayvan Ekonomi Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Shih-Chao Cho, ülke olarak Türkiye ile olan ticari işbirliklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Tayvan ve Türkiye’nin sürekli gelişen ticari ilişkilerinin önümüzdeki süreçte de birçok sektörde gelişmeye açık olduğunu da belirtti.

TİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinerek, Türkiye Takım Tezgahları sektörü ile ilgili güncel verileri de içeren bir konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye’nin takım tezgahları sektörünü birinci dereceden temsil eden TİAD’ın kurumsal kimliği ve sektöre hizmet eden iktisadi işletmelerine yönelik bilgiler paylaştı.  

Murat Akyüz, konuşmasında şu sözleri kaydetti: 

“Türkiye ve Tayvan, geçmişleri ve yaşayış tarzları çok faklı gibi görünse de, aslında insani ve etik değerleri anlamında çok yakın kültürlere sahip ülkeler. Bu sebepledir ki, ülkeleri arasındaki ticaret hacmini arttırmayı amaçlayan iki saygın ve profesyonel meslek kuruluşu olan TİAD ve TAITRA, uzun yıllardır birlik ve beraberlik içerisinde büyük ve başarılı birçok işbirliğine imza atıyor.  Bugün de hepimiz iki ülkenin ortak potansiyeline inandığımız için burada bulunuyoruz. Bu potansiyelin en büyük kanıtı, iki ülke arasında her gün gittikçe artan ticaret hacmi gerçeği ve gelişen, derinleşen dostluklarımızdır.  Biz, bu gelişmelerin her iki ülke adına da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Hali hazırda mevcut olan karşılıklı havaalanında kolayca temin edilen vize uygulaması, doğrudan uçuşların bulunması gibi düzenlemeler iki ülke arasında ticareti kolaylaştırıcı faktörler olup uzun vadeli satışların önü de açılır ise; kısa zaman içerisinde ikili ilişkilerin her ülke açısından çok daha büyük ortak faydalar yaratacağına inanıyoruz.  Bu bağlamda, meslek kuruluşları olarak, işadamlarımızı uluslararası işbirlikleri yapma konusunda daha fazla yüreklendirmemiz gerektiğini düşünüyor ve bu konularda tüm yetkililerin desteklerini bekliyoruz.”

Akyüz, organizasyona iştirak eden herkesi 11-16 Ekim 2016’da gerçekleşecek olan MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’na davet ederek konuşmasına son verdi. 

Toplantıya; plastik, makine, giyim ve birçok farklı sektörün üst düzey temsilcileri; Taipei Ekonomik ve Kültür Misyonu Direktörü J.P. Fan ve Yaser Cheng, AIMSAD Başkan Yardımcısı Sami Tarlabaşı, CIECA C.Y. Wang, FAF Hüseyin Öztürk ve Kauçuk Derneğinden Oğuz Adlı katkı sağladılar. Yapılan görüşmelerde iki ülke arası ticari işbirliklerinin daha da artması yönünde niyet ve beklentiler masaya yatırıldı.