Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

TAYSAD’da yeni dönem: Alper Kanca, başkan oldu

 

 

10 Mart 2016’da gerçekleşen 38. TAYSAD Olağan Genel Kurulu’nda, yapılan seçimle Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevini Dr. Mehmet Dudaroğlu’ndan Kanca A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca devraldı.

TAYSAD 38. Olağan Genel Kurulu’na, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen, DEİK Başkanı Cihat Vardar ve çok sayıda işadamı katıldı. 

“Yenilikçilik” odak noktamız olacak

Genel Kurul’da oy birliğiyle başkan seçilerek görevi devralan Alper Kanca,  TAYSAD’ın yeni dönem hedeflerini davetlilere aktardı. TAYSAD’ın mevcut vizyonunu destelemek üzere, “Tasarım, Teknoloji, Tedarik yetkinliğiyle dünyada ilk 10” hedefi ile yola çıkan yönetimin, Türkiye’yi dünyadaki lider ülkeler arasına sokmayı amaçladığını söyleyen Başkan Kanca; Türk otomotiv tedarik sanayinin dünyadaki payının artırılmasında rol almayı ve sektörün etkinliğini geliştirerek ülke ekonomisine olan katkılarını artırmayı hedeflediklerini belirtti. 

Alper Kanca, “Görev süremizde, ‘Yenilikçilik’, üzerinde en çok durduğumuz konu olacak. TAYSAD olarak yürüttüğümüz, ‘Yenilikçi Teknolojilerin Türk Sermayesine Kazandırılması’ projesini yaygınlaştırmak, sonra da bunun teşvik paketleri içerisinde yer almasını sağlamak istiyoruz. Bir diğer adımda, üyelerimizin Ar-Ge, Yenilikçilik ve Endüstri 4.0 yetkinliklerini arttırmayı hedefliyoruz. Görev süremizde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz dikkate değer bir diğer çalışmamız ise, TTIP ve muhtemel Gümrük Birliği gözden geçirme sürecinde sektör taleplerinin dikkate alınmasını sağlamak olacak” dedi.

Alper Kanca’nın Başkanlık görevini üstlendiği yeni dönemde TAYSAD Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Albert Saydam (Tekno Kauçuk), Ertan Demirdüzen (TKG), Gökhan Tunçdöken (Bosch), Hayri Kaya (Kale Radyatör), Kemal Yazıcı (Ecoplas), Perihan İnci (Maxion İnci Jant), Sinan Akın (Ege Fren), Şekib Avdagiç (Avitaş) Tolga Doğancıoğlu (Hexagon Studio) ve Tuna Arıncı (Valeo).

 

Alper Kanca / TAYSAD Yön. Krl. Bşk.

İleri teknoloji, katma değer, Ar-Ge ve inovasyon odaklı bir sanayimiz olmalı 

TAYSAD’ın 38. Olağan Kurulu’nda görevde olduğu iki dönem boyunca gerçekleştirdiği icraatları aktaran Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Gelecek hedeflerimize ulaşma şansımızın arttırılması için, ileri teknoloji, katma değer, Ar-Ge ve inovasyon odaklı bir üretim sektörümüz, yani sanayimiz olmalı. Şunu sevinerek söylüyorum ki, TAYSAD Strateji Yol Haritası’nın omurgasını oluşturan bu başlıklar, mevcut siyasi otoritenin de açıkladığı kalkınma planlarının odak noktasındadır. Türkiye’nin yıllardır ihtiyaç duyduğu Fikri ve Sanayi Haklar Kanun Tasarısı, Ar-Ge Reform Paketi, Teşvik Sistemi ve UR-GE Destekleri bunun en güzel örneklerindendir. Ve bu güzel örnekler sektörümüze ivme kazandıracaktır. Ne mutlu bize ki, vizyon ve stratejilerimizi doğru anlatmış ve karar vericilerin gündemine taşıyabilmişiz” dedi.

Hedef dünya ihracatındaki payımızı yüzde 1’e yükseltmek

TAYSAD Genel Kurulu’nda söz alan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, otomotiv sanayinin Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu, dünya ihracat toplamından alınan binde 9’luk payı, 2016’da yüzde 1’e yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bakan Elitaş, daha önce Dünya Ticaret Bankası tarafından yüzde 3’ün altında olarak öngörülen büyüme oranımızın revize edilerek yüzde 3,8’e çıkarıldığını söyledi.