Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

SORALUCE’nin büyük ailesi, yeni nesil gantry tezgahları

“Kaba işlemede en iyi talaş kaldırma oranı ve son işlemede en yüksek hassasiyet” gözeten SORALUCE, yeni nesil köprülü tezgah üretim fabrikası için 9 milyon avro ek yatırım yaparak, üretim tesisini 5.500 metrekare genişletti. Büyük ebatlı ve kompleks parçaların hassas bir şekilde işlenmesi için yeni nesil CNC köprülü tezgahlarını müşterilerinin beğenisine sundu. 

SORALUCE’nin frezeleme ve tornalama teknolojilerindeki kapsamlı bilgi ve deneyimi bu sektörde çok güçlü, teknolojik bir lider olduğuna işaret ediyor. SORALUCE köprülü tezgahlarında, iki tip bulunuyor. Biri, tabla hareketli - sabit kolonlu, diğeri ise sabit tablalı-kolon hareketli modeller... Her iki modelin de köprüsü sabit veya dikey hareketli olabiliyor. Bu modelleri, “çok işlevli tezgah” olarak konfigüre edebilmek de mümkün. İstendiğinde dik torna tezgahı olarak da kullanılabilir, taşlama operasyonları da bu tezgahlarda gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu yeni seride SORALUCE’nin tüm teknolojik gelişmeleri gözlemlenebilir. Tezgahlar esnek yapıda olup, müşterilerin ihtiyaçlarına göre konfigüre edilebilir.

Sökme bağlama zamanları minimumda

Köprülü tezgah serisi, birden fazla iş istasyonuna sahip olmayı mümkün kılar: Bir iş istasyonuna iş parçası bağlanırken, diğer istasyonda iş parçası işlenebilir, böylelikle parça sökme bağlama zamanları minimuma indirilebilir. 

Tüm eksenlerde interpolasyon

Tezgahların X eksen hareketi neredeyse sınırsız olarak her kullanıcının ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir, Y eksen hareketi 4000 mm’den 10500 mm’ye kadar; Z ekseni 1500 mm’den 3000 mm’ye kadar, W ekseni ise 1000 mm’den 4000 mm’ye kadar tercih edilebilir. Tüm eksenlerde interpolasyon mümkündür.

Çok çeşitli kafalar

Köprülü tezgahlar, 0,001º x 0,001º’lik indekslemeli üniversal kafa, sabit dikey delik işleme kafaları, otomatik açısal delik işleme kafaları, 5 eksenli kafalar, çok işlevli kafalar, tornalama takım tutucular gibi çok çeşitli kafalarla donatılabilir. 

İşmili hızlarında çeşitlilik

Birçok özel uygulama başlığı işmili devri, 7000 d/dk’ya kadar işmili gücü ile 43 kW ila 100 kW arasında değişir. Kafayı çalıştırmanın alternatifleri arasında, Ram’a entegre edilmiş (doğrudan iş mili tahriki) ve su soğutmalı çeşitli işmili motor seçenekleri bulunur. Mekanik dişli küçültme seçeneğini içeren, güçlü, 24.000 d/dk’ya kadar işmili hızları sağlayabilen elektrospindle seçenekleri de mevcuttur.

Gelişmiş takım magazini

Her SORALUCE Köprülü Freze, 40 ila 180 takım kapasitelerine sahip bir takım magazini içerir. Standart tasarımda, talaşlara ve soğutma sıvısına karşı korumanın yanı sıra takımları kolayca yüklemek ve boşaltmak için sürgülü bir pencere bulunur. Daha büyük kapasite ve sınırlama olmaksızın özel takım magazinleri de mevcuttur.

Ayrıca tüm makineler Otomatik Kafa Değiştirme Sistemi ile donatılabilir. Tamamen modüler olan bu sistem, hızlı ve doğru kafa değişiklikleri için tüm kafa tiplerine uygulanabilen adaptör flanşlarını kullanır.

Lineer kızak sistemlerinde de uzman

SORALUCE, lineer kızak sistemlerinin kullanımında öncüdür ve tüm bilgisini bu yeni köprülü makinelerin geliştirilmesinde de kullanmıştır. Kızak sistemi teknolojisini hidrostatik sönümleme pedleri aracılığıyla pasif sönümleme sistemleriyle birleştirir. Ayrıca SORALUCE’ye özel DAS® (Patent no. EP 3 017 911) ve DWS (Patent no. EP 3 226 089 B1) sistemleri gibi aktif sistemler de kullanılır. Sonuç: Yüksek hassasiyetli bir takım tezgahıdır, işleme sırasında stabildir ve kullanılabilirlik açısından güvenilirdir.

Dayanıklılığı ve güvenilirliği gözetir

Her eksen için seçilen sürüş sistemleri, dayanıklılık ve güvenilirlik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Enine ve boyuna eksenlerin her birinde master-slave modunda yapılandırılmış iki motor aracılığıyla çift kremayer ve pinyon sistemleri tarafından tahrik edilir. Bu sistem, aşınmaya karşı dayanıklı olan ve uzun vadeli doğruluk sağlayan boşluksuz bir şanzıman ile maksimum 35 m/dk hızlarda yüksek dinamikler sağlar.

Operatöre uyumlu

Operatör kabini tamamen kapalıdır. Operatöre, işleme alanının mükemmel bir şekilde görülmesini sağlar. Operatör kabini, gantry tipi makineler için kolona sabitlenmiştir, operatör her zaman kesici takım ile aynı hizadadır. Daha yüksek makinelerde çalışma alanını görebilmek için, operatör kabini yukarı-aşağı hareket ettirilebilecek şekilde donatılabilir.