Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

SERMEC Group, SORALUCE’yi tercih etti

Maia (Portekiz) bölgesinde kurulmuş Sermec Group, enerji ve çelik üretimi sektörleri, çimento fabrikaları ve rafineriler için yüksek katma değerli parçalar üretmektedir.  Sermec Group COO’su Carlos Pereira; SORALUCE’yi tercih etme sebeplerini anlattı. 

Çok işlevlilik, mümkün olan en yüksek verimliliği garanti etmenin anahtarı

Sermec Group, rüzgar enerjisi sektöründe kullanılan şanzuman ve eksenel bağlantı parçalarının işlenmesi için, çok işlevli SORALUCE FS-10.000 modeli tezgahını, makina parkına dahil etti. Bu, farklı şekil ve boyutlardaki birden çok bileşen parçanın, verimli ve doğru bir şekilde tek bir makinede frezeleme, delme, tornalama ve dişli azdırma operasyonlarını gerçekleştirme yeteneğiyle üretkenliği en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan çok yönlü bir çözümdür. Bu tezgah, Sermec Group’un büyük ebatlı ve kompleks parçalarının çok farklı seçeneklerle çok hassas ve kısa sürede üretilmesini mümkün kılar.

Bu, hem parça boyutu hem de gerçekleştirilebilecek işlemlerin türü açısından oldukça yetenekli bir makinedir. 10.000 mm uzunluğunda, 3.600 mm dikey ve 1.600 mm enine hareket edebilen makine, üç eksende Heidenhain servo motorları ve linear cetveller ile donatılmıştır ve 35.000 mm / dakikaya kadar hızlarda son derece dinamiktir. 11.000 x 2.500 x 300 mm zemin tablası, hem yatay hem de dikey (4. eksen) çalışmak için Ø 2.000 mm döner tabla ile esnek bir çalışma alanına sahiptir. Döner tabla, yatay olarak 12 Ton’a kadar ve dikey olarak 5 Tonluk parçaları, 1100 mm’lik punta ve arayatak ile işleme kapasitesine sahiptir. Döner tabla 18.000 pulslık bir Heidenhain encoder ile donatılmıştır. 

Tezgah, farklı işlemlerini gerçekleştirmek için SORALUCE tarafından üretilen ve yüksek güç ve torklu son derece hassas olan yüksek performanslı kafalara sahiptir. Tezgahta, karmaşık yüzeylerin işlenmesi için tasarlanmış 1 adet 46 kW, 1.530 Nm ve 6.000 dev / dak.,   0.001º x 0.001º indeksleme kapasitesi ile son derece hassas konumlandırma yapabilen kafa ve 600 mm. uzunluğunda, Ø 195 mm. , 46 kW, 4000 dev./dak. 1750 Nm’lik ikinci bir sabit yatay kafa bulunmaktadır. Makine ayrıca büyük ebatlı parçaların derin delik işleme ve yüzey taramalarını yapabilen bir kafaya da sahiptir. 60 takımlı tam otomatik takım magazine, talaş ve soğutmaya karşı koruma, takımların yüklenmesini ve boşaltılmasını kolaylaştıran bir kayar pencere ile otomatik kafa ve takım değiştirme sistemi ile yüksek derecede otomasyon sağlar.

Makinenin işmili motoru, 43 kW ve 900 Nm torklu Heidenhain direct motor olup su soğutmalıdır. Düşük ısı ve gürültü üretimi ve minimum bakım ile yüksek hassasiyet ve verimliliği garanti eder.

CNC kontrol panelinin bulunduğu ergonomik operator kabini, işleme alanını tam olarak görebilmekte ve operator prosese tam hakim olabilmektedir.

Genel olarak, üretkenliği en üst düzeye çıkarmak, parça sökme ve bağlama sırasında makina duraklamalarını en aza indirmek ve makinenin çok yönlülüğünü ve esnekliğini artırmak için kullanılabilen, yapılandırılabilir makinadır.

Yüksek teknoloji

SORALUCE, lineer kızak sistemlerinin kullanımında bir öncü olmuştur ve linear kızak teknolojisini pasif sönümleme sistemleri, sönümleme pedleri ve DAS® (Patentli) sistemi gibi aktif sistemler dahil olmak üzere tüm tezgahlarında uygulamıştır. Bu yüzden SORALUCE tezgahları, oldukça esnek ve hızlı,  son derece dinamik, işleme esnasında kararlı ve kullanılabilirlik açısından güvenilir ve hassas tezgahlardır.

SORALUCE  geliştirdiği tüm bu teknolojileri ve frezeleme, tornalama, dişli açma gibi farklı işleme metodlarını HEIDENHAIN iTNC 640 serisi kontrol ünitesinde birleştirmiştir.

Mükemmel bir sayısal kontrol, daha fazla özellik

SORALUCE, freze kafalarının kontrolü için , HEIDENHAIN 640 kontrol ünitesinin Software – 8 versiyonunun sağladığı olanakları kullanmıştır. Bu olanaklar sayesinde, HEIDENHAIN ile birlikte basitleştirilmiş kullanım ile koni oluşturma, diş açma gibi ve her türlü operasyonu gerçekleştirebilen kafalar SORALUCE tarafından üretilmiştir.

Bu projede Heidenhain 640 kontrolünün sağladığı diğer bir avantaj da dişlilerin işlenmesi olasılığıdır. Bu durumda SORALUCE, Heidenhain’den TNC-640’da bulunan Hobbing metodolojisini kullanan 880 dişli azdırma çevrimi ile birlikte dişlilerin işlenmesine izin veren geniş formatlı özel bir kafa geliştirmiştir. Heidenhain tarafından geliştirilen döngü sayesinde programlama basitleştirilmiş ve sonuçta son kullanıcı için büyük bir katma değer elde edilmiştir.

 

İlgili Fotoğraflar