Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Sayısız makine mühendisi yetiştiren Prof. Dr. Mustafa Akkurt’u ebediyete uğurladık

Takım tezgahları alanında çok değerli çalışmalara imza atan, bu alanda binlerce mühendis yetiştiren İTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Anabilim Dalı’ndan emekli Prof. Dr. Mustafa Akkurt’u kaybettik. TİAD Akademi’nin kuruluşunda büyük emek sarf eden, araştırma ve makaleleriyle sektöre yol gösteren, makine mühendislerinin “Mustafa Hocasını” anıyoruz. Tanıyanlar, tanık olanlar kendi izlenimlerinden Prof. Dr. Mustafa Akkurt’u anlattı. 

“Sektörümüzün hiçbir zaman unutmaması gereken bir isim”

Fatih Varlık - TİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Mustafa Akkurt Hoca’mızın adını üniversite yıllarında okuduğumuz ders kitaplarından bilirdim ama yüksek lisans tezimde kendisiyle bizzat çalışma fırsatı yakaladım. Takım tezgahları sektörüne de henüz adım attığım o yıllarda, ülkemizde de yeni olmasına rağmen CNC takım tezgahları konusuna hakimiyeti ve yönlendirmeleri bende hayranlık uyandırmıştı. Günlük işimin bir parçası olarak yaptığım CNC programlama eğitimlerine farklı bir pencereden bakmamı sağladı. Takım tezgahları sektörüne direkt veya dolaylı olarak yetiştirdiği insanları göz önünde bulundurunca sektörümüzün hiçbir zaman unutmaması gereken bir isim Prof. Dr. Mustafa Akkurt. Hocamı saygı ve minnetle anıyorum.

“Değerli fikirleri bize yol gösterdi”

TİAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı Hayrettin Kağnıcı

Döneminde makine mühendisliği eğitimi alan neredeyse herkes, Mustafa Hoca’nın talebesi olmuş veya kitaplarından feyz almıştır. Çok şey öğrendik değerli hocamızdan. 15 ve 16. Dönem TİAD başkanlığında sıkça beraber olmuştuk. İki temel projemiz vardı “TİAD Akademi” ve TİAD Teknik Kütüphane.”

TİAD Akademi, ciddi çalışma ve organizasyon gerektiriyordu, bu nedenle günlerce beraber çalıştık, “nasıl bir yol izleyelim, müfredat nasıl olmalı, toplam kaç saat olmalı, hangi seviyede eğitim yapılmalı…” gibi. Birlikte epey yol aldık. Başlarda teorik eğitim Prof. Dr. Mustafa Akkurt tarafından yapılmıştı, kısıtlı şartlar ve imkanlara rağmen epey yol aldık. TİAD Akademi’de büyük emekleri vardır.

TİAD Kütüphane Projesi başlattık. Hedefimiz: Mesleki ve sektör olarak zorlandığımız, çözemediğimiz konularda destek almak, teknik üniversite ile işbirliği yapmaktı. Bu nedenle öncelikle sektörümüzle ilgili kitapları toplamak, bir TİAD kütüphanesi oluşturmaktı. Üyelerimizin de katkıları ile sektörde mesleki çözüm üreten teknik ve bilimsel konularda TİAD Akademi’ye bağlı merkez yaratmaktı.

Değerli hocamın, birbirini tamamlayan iki projede de çok emekleri oldu, değerli fikirleri bize yol gösterdi.

Sevgili hocam, seni unutmayacağız, yaptıkların hep hatırlanacak, geride silinmeyecek derin izler bıraktınız.

Önünüzde saygıyla eğiliyorum.

Mekanınız cennet, yolunuz nur olsun!

“Çok üretken bir bilim insanı ve öğretmendi”

TİAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı M. Mustafa Kömürlüoğlu

Prof. Dr. Mustafa Akkurt, başarılı bir mühendis ve çok özverili bir öğretmendi. Hem kitap yayınları, hem makaleleri ile takım tezgahları sektörünün gelişmesine çok katkıda bulundu. Birlikte çalışma fırsatını yakalayıp böyle bir değeri tanımaktan dolayı çok mutluyum. Vefatı, Türkiye için büyük bir kayıp ama gerisinde pek çok yetenekli mühendisi bıraktı. Yetiştirdiği mühendislerin de onun gibi çalışkan, dirayetli ve mühendislik merakıyla yol aldıklarına dair ümitliyim. Çalışkanlığı, üretkenliği ve enerjisiyle hepimize örnek olan Mustafa Akkurt gibi bilim insanlarımızın var olması ülkemiz sanayisi için müthiş bir kazanç olur.  Türkiye’deki takım tezgahları üretimi ve kullanımına yönelik çalışmalarını, katkılarını andıkça; kendisini yaşatmaya devam edeceğiz. 

“Mühendislik alanında tanınan değerlerden biriydi”

British Columbia Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Altıntaş

Prof Dr. Mustafa Akkurt Hoca, takım tezgahları ve talaşlı imalat konularında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin tanınan değerlerinden biriydi. Mustafa Hoca’dan mastır almış Şerafettin Engin, benimle İTÜ’ye kayıtlı olarak doktora yapan, simdi Montreal’de Pratt & Whitney’de talaşlı imalat uzmanı olarak çalışan ve halen beraber araştırma projelerinde çalıştığım değerli bir öğrencimdi. 1990’ların ortasında, İTÜ Mühendislik Fakültesi Makina Bölümünde verdiğim bir seminerde tanışıp “kesme kuvvetlerinin hesaplanması” üstüne tartışmıştık. Rahmetli “Yahu şöyle bu işleri bilen birisiyle tartışmak ne güzel!” demişti. Mustafa Hoca ışıklar içinde uyusun… 

“Bıraktığı eserler, daha nice mühendisler yetiştirecek”

Haydarpaşa MTAL CAD/CAM Lab. Şefi Hamit Arslan

Tıpkı geçmişte olduğu gibi, bir güzel insan daha o güzel atlara binip gitti maalesef. İnsanın çok yakından tanıdığı birinin ardından bir şeyler söylemesi ne kadar zormuş, bunu şimdi anladım. Prof. Dr. Mustafa Akkurt hocamı ben de pek çok kişi gibi ilk önce kitaplarından tanıdım. CNC takım tezgahları konusunda Türkiye’de ilk yayınlanmış kitap hocamın Bilgisayar Kontrollü Takım Tezgâhları (CNC) isimli eseridir. Mesleki ve eğitimcilik hayatımda kaynak kitap olarak en çok başvurduğum kitap, hocamızın bu kıymetli eseridir. 

Mustafa Akkurt hocamızın beyefendiliği, saygın kişiliği ve bilgi paylaşımcılığı her zaman takdire şayandır. Kendisi ile MAKTEK Fuarlarında tanışma ve sohbet etme şerefine nail oldum. Saygıdeğer hocamızın boş kalan akademik koltuğunun, uzun yıllar doldurulamayacağını çok iyi biliyorum. Bir mum gibi ülkemiz gençlerini aydınlatırken her fani eğitimci gibi kendisi de maalesef erimiştir. Ancak geride bırakmış olduğu eserler uzun yıllar mühendis adayı gençlerimizin yetişmesinde dün olduğu gibi yarınlarda da devam edecektir. Ben de bir eğitimci olarak her zaman kendisini rol model olarak seçmişimdir.

Saygıdeğer hocam, siz bu dünyadaki görevinizi en iyi şekilde yaparak aramızdan ayrıldınız. Sanayi ve eğitim camiamızın başı sağ olsun. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun.

“Geleceğe şekil veren unutulmaz!” 

TİAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız

İnsan hayatında sıfır noktası doğumla başlar ancak diğer önemli olan ikinci sıfır noktası ise insanın geleceğini tayin edecek bir okula başlaması ve meslek sahibi olarak mezun olmasıdır. Bu sebeple okulun kendisi, verdiği eğitimler ve bu eğitimleri veren hocalar çok büyük öneme sahip. İşte benim hayatımda dönüm noktalarından biri, Prof. Dr. Mustafa Akkurt gibi çok değerli ve geleceğe şekil veren bir hocayla karşılaşmış olmamdır. 

Öngörülü bir hocaydı

Değerli hocam Prof. Dr. Mustafa Akkurt ile İTÜ Makine Fakültesi’ndeki lisans hayatımın son dönemlerinde ve özellikle mastır ve devamında doktora eğitimimde gerek tüm derslerini alarak gerekse tez hazırlığım esnasında çok yakın çalışma imkanı buldum. Öğrencilerin tabiriyle Akkurt Hoca, benim geleceğime şekil veren en önemli kişilerin başında yer aldı. Teknik liseden mezun olduğumdan makina ve imalat konusunda temelim kuvvetliydi ancak Akkurt Hocamın, bugünlerde konuşulan dijitalleşmeyi, 80’li yılların sonunda bizlere ders olarak vermesi, dijitalleşme olgusunu bizlere yerleştirmesi, üretimdeki dijital teknolojileri bizlere öğretmesi; kendisinin ne kadar öngörülü ve geleceğe şekil veren bir hoca olduğunun kanıtıdır.

Sektörümüzle onun sayesinde tanıştık

Bugün sektörümüzde kullandığımız, sanayinin hizmetine sunduğumuz CNC takım tezgahları, CAD-CAM ve CMM teknolojileri, henüz daha ülkemize yeni girmeye başlamışken, sadece çok az sayıdaki büyük firmalar tarafından satın alınabilirken; biz bu teknolojilerle Akkurt hocamız sayesinde tanıştık. İTÜ Mühendislik Fakültesi Makina Bölümü’nde, benimle birlikte o dönemlerdeki bölümümüzün tüm makine mühendisi adaylarıyla, bu teknolojileri Prof. Dr. Mustafa Akkurt Hocamızın derslerinde öğrendik. Bu sayede de henüz daha mezun olmadan bile, yurtdışına gidip hiç eğitim almamıza gerek kalmadan, örneğin bir Tayvan CNC Torna tezgahını o dönemde 1 gün gibi bir sürede devreye alıp, üzerinde iş yapmaya başladık. 

TİAD MTM’nin oluşumunda çok fazla katkısı oldu

Tüm bunların yanı sıra Mustafa Hocam ile okul konularının yanı sıra sektörümüzle ilgili uzmanlığından dolayı iş hayatımda da birçok konuda işbirliği yaptık. Ayrıca TİAD olarak bizlere danışmanlık hizmetleri verdi. Eğitim merkezi açmamızda ve sistemin oluşumunda ve bugünkü Mesleki Test Merkezi’nin (TİAD MTM) oluşumunda çok fazla katkısı oldu. Kurucusu olduğum Ses3000 CNC firmasıyla ilgili yurtdışındaki bazı fuarlara Mustafa Hocam ile katıldık ve birlikte özellikle Almanya’ya (birçok kez EMO’ya) ve Romanya’ya seyahatlerimiz oldu.