Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Savunmada “millileşme” dönemine yeni adımlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığında gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin jeopolitik konumu ve dünyada yaşanan politik gelişmeler sebebiyle Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin özel bir önem taşıdığını söyledi.  

”Savunma sanayisi yapılanmasını, yeni bir stratejik zeminde ele almaya karar verdik” diyen Başbakan Davutoğlu, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin gerekli hazırlıkları tamamlayarak Nisan-Mayıs ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu’nu toplamayı planladıklarını ifade etti.

5.9 milyarlık projelere onay

Savunma sanayisinde yerli üretime ağırlık vereceklerini belirten Davutoğlu: “Bir taraftan acil ihtiyaçları göz önüne alarak, tedarik imkanları çerçevesinde alımları sürdürecek; diğer taraftan da orta ve uzun vadede savunma sanayisinde millileşmenin oranını artıracak ve yerli üretime ağırlık vereceğiz. Böylece acil ihtiyaçları karşılarken, orta ve uzun vadede yerli ve milli savunma sanayinin gelişmesini de göz önünde bulunduracağız. Bugün ele aldığımız projeler bağlamında toplamda 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Bunun 4,5 milyar doları yerli üretim şeklinde, yerli ekonominin üretimi şeklinde gerçekleşecek. Bu durum elbette sanayimizin üretim artışına önemli katkı sağlayacak. Bugünlerde yayınlanan sanayi üretim rakamları da bizi gerçekten teşvik edici bir sonuç doğurdu” şeklinde konuştu.

Milli piyade tüfeğinin seri üretimine yıl içinde geçileceğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, silahlı insansız hava aracı yapımı konusunda da önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti.