Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Sandvik Coromant Center, şimdi Türkiye’de

Coromant Center İstanbul 10 Haziran 2021 tarihinde online bir canlı yayın etkinliği ile kapılarını resmi olarak açtı. Katılımcılar sanal tur ile yeni merkezi gezme ve global üst yönetim ile iletişim kurma fırsatı yakaladı.

Beysim Çetin - Sandvik Coromant Türkiye Genel Müdürü

Etkinlikte konuşmacı olarak Sandvik Coromant Türkiye Genel Müdürü Beysim Çetin, merkezin açılışını yapan Sandvik Coromant Başkanı Helen Blomqvist yer aldı. Ayrıca Güney Avrupa Satış Genel Müdürü Mattias Nilsson ile Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Küresel Satışlardan Sorumlu Başkanı Eduardo Martin de törene başkanlık etti. 

Center turunun yanı sıra Beysim Çetin ile Türkiye pazarını yönlendiren bazı üretim trendleri hakkında canlı bir röportaj da gerçekleştirildi. Etkinlikte ayrıca Sandvik Coromant Center’ların kültürü hakkında bilgi verildi ve müşterilerin erişim sağlayabileceği bazı aktivitelerin, tesislerin tanıtımı yapıldı.

Çok kapsamlı sanayi konularına hizmet verecek

Coromant Center, ürün tanıtımlarına ve müşteri eğitimlerine yönelik fırsatlar sunacak ve Sandvik Coromant’ın dünya genelinde oluşturulan tesis ağı ile düzenli olarak bir araya gelecektir. Bir konferans salonu, entegre sergi salonu ve modern takım tezgahlarının bulunduğu bu yeni merkez, eğitim ve işleme tanıtımlarının yayınlanmasını sağlayan bir dijital canlı işleme sistemine ev sahipliği yapacaktır. Bu sistem, dünya genelinde katılımcıların gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasına yardımcı olacaktır. 

Verimliliği artırmaya odaklı

İmalat sektörüne baktığımızda neredeyse her alanda birçok parça üretilmektedir. Bu parçalar gelişen teknoloji ile birlikte farklı malzemelere ve özelliklere sahip… Bu gibi durumlarda malzemelerin işlenebilirliği ve istenilen teknik koşulların yerine getirilmesi giderek daha güçleşmektedir.

Bu bağlamda Coromant Center firmalara, rekabetçiliklerini artıracak yeni ürün ve yöntemleri deneyimlemelerini,  çalışanlarının yetkinliklerini artırmak için teknik eğitimler düzenleyerek; bilgilerini sürekli yenilemelerini, bu eğitimlerden aldıkları bilgileri ve uygulamaları kullanarak yapacakları çalışmalar ile firmalarının verimliliklerinin artmasını sağlayacak. 

Coromant Center’da gerçekleşecek eğitimler, tamamen talaşlı imalat tekniklerinin ve teknolojilerinin yer aldığı şekilde düzenlenmektedir. Bu alanda çalışan birçok kişiye, örneğin operatörlere veya farklı departmanlarda çalışan mühendislere, temel seviyeden ileri seviye kadar olmakla birlikte (ayrıca firmaya özel) onların iş sahasına göre eğitimler de düzenleyerek kendi alanlarında uzmanlık kazandırmayı amaçlıyor. 

Coromant Center Istanbul’da 1 adet Y eksenli CNC Tornalama merkezi ve 1 adet simultane 5 eksen işleme merkezi mevcuttur. Ayrıca Sandvik Coromant CoroPlus ürünleri bu tezgahlara adapte olmuş şekilde müşterilerle testler ve demolar yapmakta. Bunların yanında her iki tezgah da kamera sistemleri ile donatılmıştır. Bu sayede eğitime katılanlar kesme işlemini ekranlardan izleyebilirler. Eğitimler haricinde,  müşterilerin çalışmak istediği projelerde takımlandırmayı yaparak en uygun takım yolları çıkarılıyor.  Coromant Center’da iş parçasını işleyerek en ideal zaman çalışmasını yaptıktan sonra müşteriye proje sunuluyor.

Türkiye Genel Müdürü Beysim Çetin’in Coromant Center’ın açılışına yönelik görüşleri şu şekilde: 

“Sandvik Coromant olarak her zaman uzun vadeli planlamalar yapıp yatırımlarımızı bu strateji doğrultusunda yapıyoruz. Açılışını yapmış olduğumuz Sandvik Coromant Center’lar bütün dünyadaki paydaş ve müşterilerimizin aynı standartta hizmet alabilecekleri ve talaşlı imalattaki son teknolojilerle ilgili eğitim, bilgilere ulaşabilecekleri ve Sarı Ceketliler olarak bilinen deneyimli uzmanlarımızla buluşabilecekleri yerlerdir.

Pandemi ile beraber imalat endüstrisinin öteleme yaptığı bazı yatırımların hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini düşünüyoruz. Özellikle alüminyum, kompozit, ısıl dirençli malzemeler gibi yeni nesil malzemelerin kullanımlarının artması ile önümüzdeki yıllarda üretim sanayisinin çok yoğun olacağını öngörüyoruz. Endüstri 4.0 ile ilgili süreçlerde Sandvik Coromant CoroPlus® konsepti ile müşterilerimizin tasarım, projelendirme ve üretim proseslerinden, makina, takım seviyesinde veri toplanmasını sağlayan çözümler sunuyoruz.

Sandvik olarak geleceğe giden yolun bilgiden geçtiğini düşünüyoruz ve bu inançla metal kesme sektöründeki eğitim düzeyini en ileri seviyeye taşıyarak hem bilgilerimizi güncel tutmak hem iş ortaklarımıza hem de topluma faydalı olmayı amaçlıyoruz. Sandvik Coromant Center’lardan eğitim alan birçok kalifiye işgücünün talaşlı imalat sektöründe Türkiye’nin üretimine ve verimliliğe katkısı olacağına inanıyoruz.”

İlgili Fotoğraflar