Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Akıllı teknolojilerle birlikte akıllı şehirler de geliyor

Akıllı şehir projeleri

Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde başlayan Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, üç gün boyunca bu kongrede geleceğin akıllı şehirlerine ilişkin proje ve tasarımların ele alındığını belirterek, 10 binin üzerinde profesyonelin bir araya geleceğini kaydetti.

“İlham verici fikirler var”

Bakan Varank, teknoloji üreticileriyle, kullanıcılarının bir arada olacağı bu teknoloji platformunda, ilham verici fikirlerin ortaya çıkacağına inandığını ifade ederek, “Vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştırmak için yola çıktık. Kentsel tasarım, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Şehirlerin ve sakinlerinin ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü; kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayıp yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız” diye konuştu.

“Gençler teknolojiye meraklı”

Varank, geçen hafta Teknofest yarışma başvurularının açıklandığını, şimdiye kadar 6 bin 774 takımın Teknofest’e başvurduğunu anlatarak, bir önceki seneye göre başvurularda yüzde 60’lık artış olduğunu söyledi ve “Bu bize şunu gösteriyor, gençlerimiz meraklı, ilgili ve teknolojinin öneminin farkında. Bu dinamizm ve heyecanla Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel yok” dedi.

 

"Milli çözümler"

Alt yapı ve üst yapı projeleri ile her şehri asli karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacaklarını anlatan Varank, “Teknolojinin imkanlarını şehirlerimizde en iyi şekilde kullanacak, Akıllı Şehirlerle yeni ufuklar açacağız. Bu kapsamda belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, enerjiden, cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz. Bunları yaparken milli teknolojileri, milli çözümleri teşvik edecek ve vatandaşımızın emrine sunacağız” dedi. Varank, Esenler’de akıllı şehir çözümlerini hayata geçireceklerini kaydederek, buradaki vatandaşların hayatını kolaylaştıracak ve refahını artıracak birçok teknolojik yeniliğe imza atacaklarını söyledi.

Akıllı şehir temalı destekler

TÜBİTAK’ın, şimdiye kadar akıllı şehirler alanında 103 milyon liralık bütçeye sahip 20 farklı projeyi desteklediğini vurgulayan Varank; 2019 ve 2020’de akıllı şehirler temalı çağrıların da olacağı bilgisini vererek, “Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, enerjide dijitalleşme, elektrikli ve otonom araçlar ve atık yönetimi konularda destekler tasarlayıp girişimcilerimizin, teknoloji geliştiricilerimizin çağrısına sunacağız” dedi. Varank, TÜBİTAK’ın Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması ile de akıllı şehir kavramına hizmet eden teknolojik projeleri destekleyeceklerini aktararak, bu yolla, teknolojide milli çözümlerin başarıyla geliştirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Milli teknoloji hamlesi

Maddi desteklerin yanı sıra teknoloji ekosisteminin daha da güçlenmesi adına çalışmaları da tüm hızıyla devam ettirdiklerini belirten Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: Fikri üreten, Ar-Ge’sini yapan, yüksek kaliteyle ürünü somutlaştıran ve son aşamada piyasaya sunan yenilikçi girişimlerin hızla çoğalmasını arzu ediyoruz. Başarının sırrı teknolojiyi geliştirip, bunu ürüne dönüştürmekte... Türkiye, teknoloji tabanlı girişimlerde ciddi bir sıçrama potansiyelini barındırıyor. Milli teknoloji hamlemizi tüm Türkiye’ye yaymak, teknoloji üretiminde bilinci artırmak ve gençlerimizin eşsiz potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.