Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Sanayi üretimi ihracatla ayağa kalkacak

 

Özlü, 2016 yılı Nisan ayına ait sanayi üretim endeksini şu şekilde değerlendirdi:

“2016 yılı Nisan ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,7 artmıştır. Arındırılmamış endekste ise artış %0,6 olarak gerçekleşmiştir. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,1 azalmıştır. Bu veriler ışığında şunları söyleyebiliriz: Nisan ayında, sanayi üretimindeki artış, ılımlı bir şekilde devam etti. Sanayi üretiminin büyüme ivmesinin, önceki aylardaki kadar hızlı olmayacağını zaten bekliyorduk. Yurt içi tüketime dönük beyaz eşya ve otomobil satışları gibi öncü göstergeler ve Nisan ayı ihracatımız, bu tabloyu işaret ediyordu.

Bununla birlikte,  gerek ihracat pazarlarımızdaki gelişmeler gerekse de yurt içi tüketime dönük göstergeler, Mayıs ayı itibariyle, sanayi üretiminin tekrar hızlanacağını göstermektedir. Nitekim, TİM verilerine göre ihracatımız, miktar bazında tekrar artmaya başlamıştır. Kapasite kullanım oranları yükselmektedir. Ayrıca, ekonomiye güven Mayıs ayında tekrar artışa geçmiştir. Ekonomide görülen güven artışı, iç tüketime büyüme olarak yansıyacaktır. Gerek enflasyonun düşmesi gerekse de ücretler seviyesindeki artış da iç tüketimi desteklemektedir.

En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği’nde toparlanma işaretlerinin artık daha net görülmesi, Türkiye’nin ihracat performansını artıracaktır. Euro bölgesinde görülen parasal genişleme ek talep yaratmaktadır. Yine petrol ve emtia fiyatlarındaki son dönemdeki kısmi artış, bu ürünleri üreten ülkelere olan ihracatımızın artmasına katkı verecektir. İhraç ettiğimiz ürünlerin %94’ünün sanayi ürünü olduğu göz önüne alınırsa, ihracattaki olumlu gelişmeler, doğrudan sanayi üretimimize yansıyacaktır.

 

Sanayi üretim rakamları değerlendirilirken, sadece tek bir ayın verilerine bakmak yerine; sanayinin genel eğilimlerini görecek şekilde, orta ve uzun dönemli bakmak daha doğrudur. Sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir büyüme sergilemiştir. Cuma günü açıklanacak olan büyüme verilerinde de görüleceği üzere, sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyrek büyümesinin öncüsü olmuştur. Türkiye bir yandan büyürken bir yandan da ekonominin daha sağlam temellere oturması için gerekli adımları atmaya devam etmektedir. Nitekim uluslararası fonlar ve kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye için yılbaşında yaptıkları tahminleri yukarı yönlü güncellemişlerdir.

Sanayici ve yatırımcıların önü açılacak

Yeni kurulan 65’inci Hükümetimizin en önemli önceliklerinden biri, sanayicinin ve yatırımcının önünü açmak olacaktır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, çalışmalarımızın, girişimcilerimiz ve sanayicilerimiz için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu bilinçle hareket edeceğiz ve sanayi üretimimizin hem nicelik hem de nitelik olarak artması için gerekli adımları birer birer hayata geçireceğiz.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 65. Hükümeti’nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü kimdir?

Dr. Faruk Özlü, 19 Kasım 1962’de Düzce’de doğdu. Babasının adı Ahmet annesinin adı Behiye’dir.

Makine Yüksek Mühendisi, Otomotiv Doktoru, Savunma Sanayi Uzmanıdır. Düzce Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesini bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesinde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde Araştırma Görevlisi, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Mühendis, Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı olarak çalıştı. Müsteşar Vekilliği yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca yürütülen önemli ve büyük bütün projelerde görev yaptı. Bu süre içinde Savunma sanayii stratejik planlarının hazırlanması, savunma yönetimi, tedarik sistemi ve savunma reformu konularında çalıştı. TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

25. ve 26. Dönemde AK Parti’den Düzce Milletvekili seçildi. 26. Dönemde TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığına seçilen Dr. Özlü bu görevini tamamlamıştır. İngilizce bilen Dr. Özlü evli ve iki çocuk babasıdır.