Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Profesyonel Çalışanların Sahip Olması Gereken 5 Beceri

2020 hem ekonomik zorluklar hem de pandeminin getirdiği ağır şartlarla başa çıkabilmek için bizlere çok şey öğretti. Evden çalışmaya alışmaktan, neredeyse tüm işletme faaliyetlerini çevrimiçi yönetmeye kadar rekor sürede birçok yeni beceri edindik. Bu, insanoğlunun inanılmaz ve yaratıcı ruhunun bir çıktısıdır. Bu yıl içerisinde başarılan her şey için kendinizle ve ekibinizle gurur duymalısınız. Bu zor yıl sona ererken, ileriye bakmamız ve önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyacağımız becerileri düşünmemiz gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurarak, hem çalışanlara hem de işletmelere fayda sağlayacak beş beceriyi Harvard Business Review’in Duygusal Zeka kitap serisinden ve Linkedin Marka Pazarlama ve İletişim Müdürü Leo Pedraza’nın makalelerinden esinlenerek değerli okurlarımız için derledim.

Derleyen

Samet Burçin Aydoğmuş - TİAD Genel Sekreter Yardımcısı

Beceri 1: Dayanıklılık 

Kovid-19 salgını küçük büyük ayıt etmeden tüm kuruluşlara baskı yaptı ve yapmaya devam ediyor. 2020’de işletmeler siparişlerden hizmete, etkinliklerden planlı toplantılara kadar iptallerin bir sonucu olarak kaynak yaratmada büyük sıkıntılar yaşadı. Bu durum nedeniyle işletmeler yüksek riskler almak zorunda kaldı. Birçok çalışan da hem mental hem de finansal açıdan oldukça zorlandı. 2020’de yaşadıklarımız, dayanıklılığımızı artırma ihtiyacını ortaya çıkardı. Bundan sonra da benzer zorlukta yıllar yaşanabileceğini, değişim ve engellerle karşılaşabileceğimizi göz önüne alarak hem mental hem de finansal açıdan dayanıklılığımızı artırmak zorundayız. 

Beceri 2: Empati 

Performansının neden düştüğünü anlamak için bir çalışanınızla ya da bir astınızla konuşuyor olsanız da, bir profesyonel olarak etrafınızdakilerin ne hissettiklerini anlayabilmek için durumlara yüksek derecede empati ile yaklaşabilmeniz gerekir. Çevrenizdekileri dinlemeli, anlamalı ve önemsemelisiniz. Bu yumuşak beceri, önümüzdeki yıllarda daha önemli hale gelecek, çalışanların elde tutulmasından pazarlama etkinliğine kadar her şeyi etkileyecek. Bu nedenle bugünden empati becerilerinizi geliştirmeye başlamalısınız. 

Beceri 3: Farkındalık 

Çalışma hayatı her daim streslidir. Çalışanlar, gelecek dönemlerin sunacağı zorluklar ve fırsatlar arasında kuruluşlarının yol almasına yardımcı olmaya hazırlanıyor. Bu durum çalışanlara farkındalık becerileri kazanmak, stresi azaltmak ve bütünsel sağlıklarını (mental, fiziki ve maddi) iyileştirmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlayabilir. Uçuş öncesi güvenlik anonslarında dedikleri gibi, başkalarına yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takmanız gerekir. Kendiniz ya da ekibiniz kendisini başkalarına yardım etmeye adamış olabilir, ancak yolun başında ya da ortasında sahip oldukları tüm enerjiyi tüketmeleri onları aktif olarak bu hedefe ulaşmaktan alıkoyacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir ekip üretken bir ekiptir. Üretken bir ekip beklediğinizden daha fazlasını ortaya çıkaracaktır.

Beceri 4: Veri Analizi 

Hem işletmeler hem de kişisel kararlar için verileri kullanmak artık isteğe bağlı olmaktan çıkıp şart oldu. Verilere bakarak kişisel yatırımlarınızın, borçlarınızın ve alacaklarınızın durumunu öngörebilir, çevrenizdekilerin davranışları hakkında daha derin tanımlamalar oluşturabilirsiniz. İşletmeleriniz için hizmetler ve programların etkisini değerlendirebilir, yatırımlarınızı planlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Böylece, kaynaklarınızı daha da genişletebilir ve keşfedilecek yeni yollar belirleyebilirsiniz. Kimse sizden  bir gecede veri biliminde uzman olmanızı beklemese de, temel olarak verinin nasıl toplanacağı, temizleneceği ve kullanılacağı konusunda temel becerileri elde etmek yararlı olacaktır. 

Beceri 5: Video Yoluyla Hikaye Anlatımı 

Yüz yüze iletişim insanoğlunun bir gereksinimi olsa da dijital araçlar ve kampanyalar hayatımızda çok daha fazla yer alacak. İster işletme için isterse de kişisel amaçlar için çevrimiçi pazarlamanın en güçlü aracı video içeriği üretmek olacak. Hikayemizi anlatmak, farkındalık yaratmak ve harekete geçmek için kullandığımız video paylaşım platformları bir süredir hayatımızın tam ortasına yerleşti. Giderek dijitalleşen bir dünyada etkinliğimizi artırmak ve kendimizi anlatmak için video hikaye anlatma becerilerimizi geliştirmek ve iyileştirmek mükemmel bir fırsat olacaktır. 

Bu 5 beceri için aşağıdaki kitaplardan feyz alabilir ve kriz ortamını fırsata çevirip kendinizi geliştirerek bir adım öne çıkabilirsiniz.

 

1 Dayanıklılık: Harvard Business Review / Emotional Intelligence Series – Resilience

2 Empati:  Harvard Business Review / Emotional Intelligence Series – Empathy

3 Farkındalık: Harvard Business Review / Emotional Intelligence Series – Mindfulness

4 Veri Analizi: Harvard Business Review Guide / Data Analytics Basics for Managers

5 Video Yoluyla Hikaye Anlatımı: Harvard Business Review / On Communication