Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

ODTÜ Teknokent, Bilişim İnovasyon Merkezi kuracak

ODTÜ Teknokent; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle Ankara’da global teknoloji devlerinin de yer alacağı Bilişim İnovasyon Merkezi kuracak. Söz konusu merkezin 2017 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor.

ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi’nin 2017 yılı sonunda açılarak faaliyete geçmesi planlanıyor. Merkez; Ankara’da Eskişehir yolu üzerindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi yerleşkesinde, 10 bin 500 metrekaresi ofis alanı olmak üzere toplam 33 bin 500 metrekarelik kapalı alanda inşa edilecek. Bulunduğu nokta itibarıyla; araştırmacı, bilişim profesyoneli, öğrenci ve vatandaşların kolay erişimine imkan verecek olan Bilişim İnovasyon Merkezi ile Ankara’nın teknolojinin kalbi olması hedefleniyor.

Küresel teknoloji şirketleri de yer alacak

Merkezde, yerli teknoloji şirketlerinin yanı sıra, küresel teknoloji şirketlerinin de yer alması amaçlanıyor. Küresel teknoloji şirketlerinin ürün, çözüm ve vizyonlarının paylaşılmasının yanı sıra, üniversite öğretim üyelerinin/öğrencilerinin, ODTÜ Teknokent firmalarının; Ar-Ge, çözüm, ürün ve vizyonlarının sergilenmesi, seminer ve eğitimler verilmesi de planlanıyor. Ayrıca, merkezde geliştirilecek kuluçka alanları ile genç girişimcilerin yetişmesini sağlayacak koşullar oluşturulacak.

Üniversite öğrencilerine yönelik olarak; bilişim ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanımı, bu teknolojiler vasıtasıyla üretim yapabilmenin yolları ve girişimcilik gibi konularda eğitimler düzenlenirken, öğrencilerin en yeni teknolojilere hakim olmalarına katkı sağlayacak organizasyonlar gerçekleştirilecek. Bilişim İnovasyon Merkezi’nde teknoloji geliştirilmesinin yanı sıra, geliştirilen bu teknolojiler toplumla buluşturulurken; merkezde yer alan sosyal alanlarla, bilim ve teknolojinin günlük hayatın içerisinde yer alması hedefleniyor. 

Bilişim İnovasyon Merkezi ile; 5G/ileri iletişim teknolojileri, bulut çözümleri, büyük veri, nesnelerin interneti, sanayide sayısal dönüşüm (Endüstri 4.0) başta olmak üzere, odaklı ve özgün çalışmalara ev sahipliği yapılarak, küresel boyutta yüksek ekonomik katma değer üretecek sinerjinin yaratılması hedefleniyor.

Kızıltaş: “Çok önemli bir proje”

Bilişim İnovasyon Merkezi’nin kendileri için çok önemli bir proje olduğunu ifade eden ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş, “Halihazırda ulusal ve uluslararası büyük şirketlere ev sahipliği yapıyoruz. Konularında lider, yerli ve çok uluslu teknoloji şirketleri ile geliştirdiğimiz ilişkiyle; öğrencilerin, akademisyenlerin, bilişim profesyonellerinin ve en genelde toplumun, küresel eğilimleri hızlıca ve doğrudan gözlemleyebildiği ortamları sağlayabilmeyi hedef edindik. Böylece, teknik kapasitenin gelişmesi ve kurumsallaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Merkezin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle bu yılın sonuna doğru faaliyete geçmesinin planlandığını aktaran Kızıltaş, şöyle konuştu: “ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi ile birlikte; uluslararası başarılı teknolojik ürünlerin ve teknoloji şirketlerinin oluştuğu, küresel teknoloji şirketlerinin yer aldığı, değer yaratan bir inovasyon ekosistemi oluşturmayı amaçlıyoruz.”