Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

MYK, “Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı” gerçekleşti

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından düzenlenen Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı 23-24 Mayıs 2017 tarihlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Ankara Milletvekili  Emrullah İşler, TOBB Başkan Vekili Ender Yorgancılar, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, TÜRK-İŞ Mali Genel Sekreteri Ramazan Ağar, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve TİAD Mesleki Test Merkezi’nin (TİAD MTM) de aralarında yer aldığı MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının katılımıyla Ankara’da gerçekleşti. 

MYK Başkanı Adem Ceylan açılış konuşmasında, çalışma hayatında mesleki yeterliliğin unsurları olan meslek standartları, yeterlilikler, ölçme, değerlendirme ve belgelendirme süreçleri ile nitelikli işgücü, üretimde etkinlik, verimlilik ve kalite güvencesi hususlarını değerlendirdi. MYK bünyesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği ve çalışma hayatında verimlilik ve etkinlik için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizen Ceylan, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu ve uygulanan teşvikler ile ülkemizin nitelikli ve belgeli insan kaynağının oluşturulmasında kat edilen mesafeye ve çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında MYK tarafından gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Çalıştayda konuşma yapan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ASO olarak iki yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ile nitelikli işgücünün belgelendirilmesine destek verdiklerini ifade etti.

Türk-İş Mali Genel Sekreteri Ramazan Ağar da mesleki yeterlilik belgelerinin iş güvenliği konusunda faydalı olduğunu belirterek, özellikle belgeli personel çalıştırılmasıyla inşaat sektöründe yaşanan ölümlü kazaların önleneceğine inandıklarını dile getirdi.

Çalıştayda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, konfederasyon olarak MYK’nın kuruluşuna her aşamasında katkı verdiklerini, bundan sonra da kurumun misyonunun daha ileriye taşınması noktasındaki çalışmaları destekleyeceklerini belirtti. Hak-İş olarak yürüttükleri sınav ve belgelendirme merkezinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Arslan, MYK’nın misyonunu güçlendirecek yeni adımlara ihtiyaç olduğunu ve çalıştayın bu konuda katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

İşverenler adına söz alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar mesleki yeterlilik konusunda ellerini taşın altına koyduklarını ifade ederek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda da bir seferberlik başlatıldığını ve bunu sonuna kadar desteklediklerini belirtti.

Teşrifleriyle çalıştayı onurlandıran T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu konuşmasında nitelikli eleman konusunda açığın hızla kapatılması gerektiğinin önemini vurgulayarak “Her işi yaparım” döneminin iş kazalarını da beraberinde getirdiğini aktardı. Müezzinoğlu “Bugün, 2002 yılına göre, yüz binde 16 olan ölümlü iş kazalarını 9,9’lara çekmiş olmamız bir başarıdır. Aynı zamanda bir ayıptır. Dünya bu rakamları yüz binde 2-3’lere çektiyse, en kısa zamanda biz de yapmalıyız. 13 Mayıs’ta iş sağlığı ve güvenliğinde ‘hedef sıfır’ sloganıyla çıktığımız yolculukta ciddi bir mantalite değişimini hep beraber yaşamalıyız. Bu anlamdaki duyarlılığımızı her geçen gün yükseltmemiz lazım.” dedi.

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayını müteakip Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen V. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Çalıştayı ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında görev alan kalite yönetim temsilcileri, karar vericiler ve değerlendiriciler için düzenlenen sınav ve belgelendirme seminerinde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu temsilcilerine MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, teşvikler, yetkilendirme kriterleri, sınav uygulamalarında uyulması gereken kurallar ve iç doğrulama faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Programın, kapanış konuşmalarında MYK Başkanı Adem Ceylan Mesleki Yeterlilik ailesi olarak ülkemizde mesleki yeterlilik sisteminin iyileştirilmesi için her türlü öneri ve görüşe açık olduklarını yinelerken kalite güvencesi hususunda ise en ufak bir taviz vermeden sistemin işletileceğinin altını çizerek bir sonraki çalıştayın daha geniş bir katılım ile yapılmasını planladıklarını iletti. Program MYK Başkanı Ceylan’ın katılımlarından ötürü yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm MYK personeline teşekkürü ve akabinde çekilen aile fotoğrafı ile son buldu.