Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Muhlis Köksal: “Sektörel tanıtımın bir numaralı markası oldu”

Muhlis Köksal - Bimaksan  Genel Müdürü

Cüneyt Okçu döneminde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıydınız, TT Magazin’in temelleri atılırken siz de vardınız. 

Gelişmek, büyümek, kurumsallaşmak adına çaba sarf ettiğimiz günlerdi. TT Magazin de dönemin yönetimi olarak attığımız adımların şahidi,  tanıtımımızın öncüsü olarak hayata geçti. Ayrıca ortaya çıktığında yarattığı etki, yoğun çalışmalarımızdan verimli sonuç aldığımızın kanıtıydı. Heyecanlı ve güzel günlerdi. Umutluyduk. 

Başkanlarımız, TT Magazin’in kurulduğu dönemin zorluklarından bahsetti. Siz nasıl gözlemlediniz? 

Kolay olan hiçbir şey yok. Bilmediğimiz bir iş… “Biz sanayici, mühendis iş insanlarıyız.  Bu bizim işimiz mi? Ne anlarız yazmaktan çizmekten!” desek de en acil olarak yapmamız gerekiyor. Ama çözüm bulmamız gereken meseleler dağ gibi, sesimizi duyurmak için doğru anlatmalıyız. Sektörel yayın organları sadece firma tanıtımıyla meşguldü. Biz anlatmazsak sesimiz nasıl duyulacak? Kim dinleyecek bizi. Haliyle “kervan yolda düzülür” deyip sıvadık kolları.

Sizce TT Magazin, yıllar içerisinde görevini yerine getirdi mi? 

Bugünkü durumuna bakınca temel atarken “doğru kararlar vermişiz” diyorum. TT Magazin’in tabiri caizse “babası” Hayrettin Kağnıcı’dır. Yönetimi çok doğru yönlendirmiş, muhteşem fizibilite yapmış ve hayata geçirmişiz. Marka yıllar içinde sektörde çok güzel konumlandırdı kendini. Üstlendiği görevlere de devamlı yenilerini ekledi. 

Tanıtımın haricinde ne gibi görevler üstlendi? 

Başkanlarımızın ifade ettiği gibi dergi bir sesti. Zamanla bu ses büyüdü ve bugünkü etkisine bakınca “kesinlikle kamuoyu oluşturuyor” diyebiliriz. Dernek olarak sektörümüze fayda sağlaması adına alınmasına vesile olduğumuz pek çok kararın temelini TT Magazin attı. Öncü oldu. İstekleri, üretim arzuları, beklentileri hususunda sanayideki kitleleri harekete geçirdi ve ses yükseldi. 

Sizce firmalar açısından TT Magazin’in en belirgin etkisi ne oldu? 

Doğru haberi doğru kanaldan ve birinci ağızdan aldılar. Sorunları ve eksikleri görmenin yanı sıra teknolojideki gelişimi de gözlemleme fırsatını yakaladılar. Ve TT Magazin’in içerik politikası ile “bizim eksiklerimiz bunlar, yapmamız gerekenler de bunlar” çıkarımına varıp kendilerine dönüp bakma, işlerini, teknolojilerini rakipleriyle kıyaslama imkanları oldu. Ki bu, gelişmek için müthiş bir fırsattı. 

TT Magazin sektörümüz için sadece şık bir vitrin değildi. Haklı rekabetin de hakkını veren gözlemci, mukayeseci bir tanıktı. Sektörel tanıtımın bir numaralı markası oldu.