Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Katmanlı imalatta yenilikçi yaklaşımlar

Endüstriyel üretim aşamaları, özellikle karmaşık ve çok fonksiyonlu ürün yapma sürecinde giderek uzayabilir. Ancak kullandığınız teknoloji, yazılım ve uygulamalarla uzayan süreci kısaltıp küresel rekabette elinizi güçlendirmek mümkün. Bilhassa 3 boyutlu yazıcılar, katmanlı imalatta çığır açtı. DMG Mori Türkiye Teknik Servis ve Satış Müdürü Barış Eser ve Ürün Satış Müdürü Serdar Özdemir, katmanlı imalatta fark yaratan teknolojilerini kaleme aldılar ve teknik uygulamaları hakkında fikir verdiler. 

Barış Eser

DMG Mori Türkiye  Satış ve Servis Direktörü

Serdar Özdemir

DMG Mori Türkiye Additive ve Otomasyon Ürünleri Müdürü

Müşteriye özgü imalat çözümleri metalik parçaların katkılı imalatı için ful paket sağlayıcısı olarak DMG  MORI, kendi LASERTEC 3D  hybrid, LASERTEC 3D ve LASERTEC SLM modellerini geleneksel CNC makineleriyle kombine ediyor.

Takım tezgahları imalatı, lazer tekniği ve toz haznesi teknolojisindeki onlarca yıllık deneyimle DMG  MORI metalik parçaların katkılı imalatı için küresel bir tam paket sağlayıcısı haline geldi.

Laser Yığma Yönetmi LDW (Laser Deposition Welding) Teknolojisi

Bu süreçte her iki teknoloji dönüşümlü olarak kullanılabilir. Bu da parçanın tasarımında tamamen yeni özgürlükler sunuyor. Özellikle karmaşık geometrilerde belirli parça bölgeleri kombine edildiğinde erken aşamalarda talaşlı imalat yapılabilmektedir; bunu hazır parçada yapmak mümkün değildir.

Sınırsız biçimde LASERTEC 65 3D için de geçerli olan önemli bir artı da LMD yönteminde yüzde 45 daha az kurulum alanı ve yüzde 40 daha büyük çalışma alanı olmasıdır.

Bu teknoloji sayesinde makine tek bir bağlamada toz haznesi aracılığıyla lazer uygulama kaynağı (Laser Deposition Welding) ile 5 eksenli eşzamanlı frezeyi kombine ederken, daha büyük olan torna-freze merkezi LASERTEC 4300 3D Hybrid aynı prensiple çalışır. Bu yöntem sayesinde parçalar sırasıyla kurulabilir ve işleme yapılıp, tornalanabilir. Böylece son derece karmaşık geometriler işlenerek, ayrı imalat adımlarında gerçekleştirilemeyen konumlarda kesilebilmektedir.

Pudra/Toz Yatağı SLM (Selective Laser Melting) Teknolojisi

Uyarlanmış ve standardize edilen kullanıcı ara birimi sayesinde ne kadar karmaşık olurlarsa olsun parçalar en az zaman sarf edilerek dışarıdan programlanabilir ve makineye aktarılabilir. Verimli bilgi akışı ve sezgisel kullanım sayesinde CELOS böylece, katmanlı imal edilen parçaların ön ve son işlemesinde optimum iş akışlarını garanti eder.

Katkılı imalattaki hassasiyet esas olarak üç parametreye bağlıdır: Minimum bir odak çapı, minimum katman kalınlıklarının uygulanması ve maksimum toz tane boyutlarının azaltılması. DMG MORI, hassasiyete özel bir ilgi ile LASERTEC 12 ve 30 SLM’yi geliştirmiştir. Tüm tasarım alanı üzerinden bir minimum 35 μm odak çapı ile en küçük cidar kalınlıklarının yüksek hassasiyetli yapısına olanak tanınır güncel endüstri standardından dört kere daha doğru olarak. 1μm’den daha az bir çözünürlük ile entegre doğrudan ölçüm sistemi tarafından hassas ve tekrarlanabilir olarak en küçük katman kalınlıkları tasarlanabilmektedir. Entegre bir elek istasyonu, tozun hemen uygulanmasından önce çalışma bölmesine büyük parçacıkların ve topakların girmesini önler. Tozun yapım prosesine uygulanması, güvenli bir biçimde koruyucu gaz atmosferi altında gerçekleşir. 

İki saat altında güvenli bir malzeme değişimi için rePLUG toz modülü tasarlanmıştır. Bu sayede toz/pudra değişimi hem insan sağlığına tehdit oluşturmaz hem de değiştirilebilir ünite -rePLUG- yardımı ile iki saatin altında bir değişim süresi sağlar.

Geleneksel rePLUG’dan farklı olarak burada kapalı toz devreli toz tankının yerine, çok daha küçük malzeme miktarları için tüp bazında bir toz beslemesi bulunmaktadır. Bu şekilde sistemin basit bir temizliği güvence altına alınırken, özellikle çok sayıda malzemelerle yapılan deneylerde zaman avantajları kazandırmakta ve aynı zamanda çapraz kontaminasyon riskini de minimum seviyeye düşürmektedir. Fazla olan toz yine bir tüpte toplanır ve akabinde yeniden kullanım için dışarıdan elekten geçirilebilir.

SLM prosesi için gereken tüm parametreleri daha önce dakikalar içerisinde hesaplayan kendinden uyarlamalı ve tanıtmalı algoritmalara sahiptir. Böylelikle daha hızlı ve dolayısıyla daha üretken bir yapıyı olanaklı kılan katman kalınlıkları özgürce hesaplanabilir. OPTOMET ayrıca, daha önceden test etmeksizin tüm üreticilerin malzemelerinin uygulayıcılar tarafından kullanılmasını sağlayan bir malzeme veri tabanına da sahiptir. Bu açık sistem aynı zamanda kendi deneyleriyle bu veri tabanının bağımsız olarak genişletilmesine de olanak tanıyor.