Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Katma değerli üretim için Patent Kanunu güncellenecek

 

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından 5 Mart 2016’da düzenlenen toplantıda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Patent Kanunu’nun günün şartlarına uygun olarak yeniden çıkarılmak zorunda olunduğunu ifade etti. 

 

Bakan Fikri Işık, katma değeri yüksek ürün üretme noktasında çok önemli çalışmalardan birinin de Patent Kanunu olduğunu belirterek, “Günün şartlarına uygun olarak yeniden çıkarmak zorundayız” dedi. Patent Kanunu’nu güncelleyeceklerini dile getiren Işık, yeni kanun tasarısı taslağını Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na sunduklarını belirtti.

Fikri Işık, konuşmasını şöyle tamamladı: “Patent süreçlerini çok hızlandıracağız. Patente etkin koruma getirip, incelemesiz patenti de kaldıracağız. Patentlerin niteliğini artıracak ciddi düzenlemeler getiriyoruz. Kamunun, finansman sağladığı projelerde gerçekleştirilen buluşların mülkiyet hakkını düzenliyoruz. Patent kanunu tasarısı taslağı şu anda kamuoyu görüşlerine açık... Hedefimiz en kısa sürede patent kanununu çıkarmak. Bütün tasarımları koruma kapsamına alacağız. Ardından hazırlıklarını sürdürdüğümüz Üretim Reform Paketini meclise sevk edeceğiz.”