Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Japon kalitesi sunan Türk üreticiliği: Tungaloy Türkiye

İki köklü şirket olan Tokyo Elektrik Şirketi ve Shibaura Engineering Works Co. Ltd. Japonya’da ilk kez çok sert maden alaşımlı malzemeyi geliştirdi. Bu malzeme, 1930 yılından itibaren Tungaloy olarak piyasaya satıldı. Tungaloy, dünyada CBN üretimi olan bir firmadır. TT Magazin olarak Türk - Japon ortaklığıyla gerçekleşen takım üretimine tanık olmak için Tungaloy Türkiye’nin misafiri olduk. 

Tungaloy Türkiye Üretim Müdürü İrfan Bükey ve firmayı her platformda temsil eden Avrupa Yakası Bölge Satış Müdürü Taha Turgay Çerçiz ile üretim alanında yaptığımız küçük bir turla başladı günümüz…

İrfan Bükey’e Tungaloy’u özetlemesini istediğimizde “Japon kalitesi sunan Türk üreticiliği” olarak yanıtladı bizi. Kısa ve öz. Zaten firma, adımınızı attığınız andan itibaren karşınıza çıkan titiz ve sistemli manzarayla Japon disiplinini gösteriyor. Bükey, “Piyasada takım üreten sayısız firma var” dedi. Peki, neydi Tungaloy’u bu firmalardan farklı kılan? İrfan Bükey “Geniş kapsamlı takım üreten tek firmayız diyebiliriz” olarak yanıtladı bu soruyu. Zira Tungaloy, Türkiye’de 5 yıldır var olan bir firma olsa bile, Genel Müdür Adalet Keleş’in isim sahibi firması Gökhan Metal’den beri bu üretimin temelini oluşturmuşlar. Ayrıca İrfan Bükey, “Bu kadar geniş kapsamlı takım üreten ve teknolojik yatırım yapan tek firmayız” diyerek üretimde kullanılan yüksek teknolojiler hakkında malumat paylaştı. 

İrfan Bükey, Tungaloy Türkiye kurulduğundan beri üretim müdürlüğü yapmasına rağmen sektörde 15 yıllık tecrübe sahibidir. Aslında İTÜ Jeofizik Mühendisliği mezunu… Firmada, neredeyse üretimin her aşamasına tanık oluyor. Bu sebeple üretimin aşamalarını bizzat kendisi bize aktardı. 

Tungaloy Türkiye’de, makine ve aksam üretiminin yapıldığı her fabrikada olduğu gibi bir “üretim planlaması” ile başlıyor macera... 

Sipariş

Siparişlerin alımı, üretimin en küçük yapı taşı aslında. Müşterinin siparişleri alınıp, ortak bir sisteme giriliyor. Bu sipariş listesi sistem üzerinden kontrol ediliyor. 

Fizibilite 

Sisteme giren siparişlerin sayısı, üretim biçimi incelenip malzemeler belirleniyor. Süreç ve teslim tarihi göz önüne alınıyor. Kısacası “İş rotası” çıkarılıyor. 

Rota takibi

Kullandıkları bilgisayar destekli programlar ile iş rotasının takibi yapılıyor. Üretim aşamasında atılan her adım, operatörlerce online sisteme giriliyor ve sisteme girilen bilgilerin takibi yapılıyor.  Ürün, stoka girene kadar bu süreç işliyor.

Firmanın çıtası yükseldi

Tungaloy Türkiye’de, kurulduğu beş yıl öncesinden bugüne kadar neler değişmişti? İrfan Bükey: “Git gide çıtamız yükseldi, iş potansiyelimiz ciddi şekilde arttı” diyerek yanıtladı. Tungaloy Türkiye’nin kurulduğu ilk yıla oranla sektördeki pasta dilimi büyümüş, satışları ve istihdam ettiği eleman sayısı artmış, kullanılan makine teçhizat sayısı artmış… 

Bükey, IMC Group’a bağlı bir firma olarak kalite açısından sürekli denetim altında olduklarının ve iş geliştirmeye yönelik toplantı halinde bulunduklarının altını çizdi. Yapılması gereken işler ve takip edilmesi gereken rota için webex meetingler yapıldığını belirtti.

Departmanlar ayrılığı

Tungaloy Türkiye’de uzmanlaşmaya yönelik bir iş bölümü ve departmanlar ayrılığı var. Tungaloy Türkiye’nin Avrupa Yakası Satış Müdürü Taha Turgay Çerçiz’in, ilişki geliştirme ve firmayı seminerlerde temsil etme gibi bir misyonu mevcut. Bir bakıma Metalürji kökenli Çerçiz, Tungaloy Türkiye’nin akademik yüzü... Aynı zamanda kendisi Japonya’da aldığı 6 aylık eğitim sonunda CBN ve Ceramic konusunda deneyimli bir isim haline gelmiş. 

Kalite kontrol hassasiyeti

Firmada üretimin her süreci hayati önem taşıyor ancak Kalite Kontrol sürecinde dikkatimizi çeken konu, bu departmanda Alman menşeili kalite kontrol cihazlarının titiz biçimde kullanılmasıydı. Uygunsuz parça çıktığında sürecin nasıl devam ettiğini öğrenmek istedik. Kalite Kontrol Sorumlusu Zafer Aldemir, ürünü “red kartı” ile iade ettiklerini belirtti. Böylelikle ürün, iyileştirilebiliyorsa tamir ediliyor. İyileştirilmiyorsa hurdaya gidiyor. Bu da raporlara işleniyor. 

Tungaloy Türkiye’de, imalatın olmazsa olmazları olarak nitelenen takımların üretimine tanık olurken zaman su gibi geçti. Vardiyanın bitmesiyle tüm gününü firmada geçiren TT Magazin’e yol göründü.