Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Hexagon: “Kalitemiz, kalitenizin güvencesidir”

Hexagon, ikinci kalibrasyon laboratuvarını açtı. Genel Müdür Levent Yeşilbağ, hem ikinci akreditasyon laboratuvarlarını kurma sebebini hem de süreçten beklentilerini anlattı.  

Levent Yeşilbağ - Hexagon Genel Müdürü

Hexagon’un akreditasyon süreciyle ilgili bilgi verebilir misiniz? 

2018’in Aralık ayında Ankara kalibrasyon laboratuvarımızın kurulum ve belgelendirmesi ile sürece başladık. Sonrasında bu başarı ile yetinmedik Bursa merkezimize ikinci kalibrasyon laboratuvarımızı Temmuz 2020’de kurduk. Üretici olmamızın getirdiği uzmanlık ile Türkiye’de ilklerin adresi olduk. İlk KOL kalibrasyonu, Tracker ve ISO güncel versiyonuna göre CMM kalibrasyon hizmeti, ekibimiz tarafından yapılmıştır.

Daha öncesinde müşterimiz cihazı yurt dışına göndererek uzun zaman ve yüksek maliyet ile bu hizmeti alırken şu anda iki kalibrasyon laboratuvarımız ile Türkiye’de hizmeti ayaklarına getirdik. Rakiplerimiz halen yurt dışından hizmet almaya devam etmektedir. “Üretici olmanın avantajı ve uzmanlığı” dedim. Böylesine hassas bir konu için bunun anlamı çok büyük... Çünkü bahsi geçen cihaz, üretime yön veren, doğru ya da yanlış karar verdiren, üretimin kalitesini ifade eden bir cihaz olunca kalibrasyon yapılarak sonuçların raporlanması yetmez bizce.

Kaliteyi yönlendiren bu cihazı, hataları ile bırakıp ayrılamayız müşterimizden… Biz bu hataları bertaraf eder ve teknik dili ile kompanse ederiz. Cihazı ilk gün satın alındığı katalog değerlerindeki yetenekliliği ile müşterimize teslim ederiz. Bu yetenek için ise, bu cihazın her bir noktasına hakim olmanız ve yetkin olmanız gerekir. Uzman kadromuz ve en son teknoloji ekipmanlarımız ile bu başarıyı sağlıyoruz. Her zaman fabrikamızın desteği ve bu konudaki uzman ekibimiz, bu sistemimizi geliştirir ve güncel tutar.  

Neden standardizasyonu önemsediniz?

“Biz iyiyiz, biz doğru yaparız” demek, bizim vizyonumuza uygun değil. Biz, bunu ilk önce müşterimizden duymakla ve teknik olarak da konusunda uzman, bağımsız kuruluş tarafından belgelendirilerek yansıtmak isteriz. Standardizasyon denildiğinde, “yaptığın işi yazmak ve tanımlamak, yazdığın işi de tanımlandığı şekilde yapmak” demek bizim için. Böyle olunca “her müşteriye, her kalibrasyon uzmanı ile aynı yüksek kalitede hizmet vermek” demektir. Yeni işe başlayan bir personeliniz için de her şey tanımlı ve adaptasyonu o kadar kolaydır. Hata yapma olasılığınızı ve kişi inisiyatiflerini en aza indirmektir esas olan. Türkiye’de tek ve bağımsız akreditasyon kuruluşundan, kurduğumuz ve yaşattığımız standardizasyonumuzu belgelendirmeyi başardık.

Akreditasyonun markanıza getireceği avantajlar neler olacak? Müşterileriniz bunlardan nasıl faydalanacak?

Müşterimiz biliyor ki, biz zaten işimizi en yüksek kalitede ve en verimli şekilde yapıyorken, yine de başka bir bağımsız uzman tarafından denetleniyoruz ve her bir hizmette yetkinliğimiz tescilleniyor. Öyle ki, kalibrasyon sertifikamızda bir tarafta firmamızın logosu varken diğer tarafta yetkinliğimizin tescili olan akreditasyon kuruluşunun logosu yer almaktadır. Başka bir göz ile denetlenmek, her zaman dinamik ve güncel tutar sistemi. Bazı körlükler vardır, göremezsiniz ama başka bir göz her zaman bağımsız izliyorsa ve her adımda denetime tabi oluyorsanız; dinamik kalarak kalitenizle her zaman bir adım önde olursunuz.