Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

FRAISA’dan bir inovasyon: Kalıp üretiminde HDC

TEMAK’ın markası FRAISA’dan yeni HX-RNVS ve XSpeed-H frezeler – Yüksek sertlikte çelikler için: Universal ve çok uzun takım ömrü... Yüksek sertlikteki çeliklerin 2.5D ve 3D işlenmesi, yeni FRAISA HDC (Hıgh Dynamıc Cuttıng) frezeleme stratejisiyle artık çok kolay!

HDC işleme sertleştirilmemiş malzemelerle yapılan çok çeşitli uygulamalarda başarısını çoktan kanıtladı. HDC işleme kalıp yapımında henüz bilinmiyor. Bunu düşünerek FRAISA kalıp yapımında devrim niteliğinde bu iki ürünü geliştirdi ve ürünlerinin bu alandaki büyük potansiyelini ortaya çıkarttı. Takım geometrisi yüksek sertlikteki çeliklerin işlenmesi için en optimal şekilde tasarlandı ve aşırı yüksek sertlikteki Duro-Si kaplamayla performansını zirveye taşıdı.

HX-RNVS Takımlar çok dayanıklı olmak üzere tasarlandı ve yüksek kesme hızlarına göre optimize edildi. Bu dört köşeli takım 50 HRC ve üzeri sertliklerde mükemmel çalışır ve maksimum performansını 2.5D ve 3D işlemede gösterir. Sonuç ise çok uzun takım ömrü ve yüksek kesim hızlarında mükemmel performans. Ayrıca istikrarlı talaş kalınlığını ve kesme kuvvetlerini garanti eder.

HX-RNVS maksimum hassasiyette ölçülendirilmiş köşe radyusuna sahiptir. Finiş operasyonları, çok dar tolerans aralıkları ve premium yüzey kalitesi için mükemmeldir! 

Sekiz dişe kadar yüksek sayıda kesme kenarına sahip oluşu frezenin işlem sırasında ipek pürüzsüzlüğünde hareketini garanti eder. Bu sayede aşınma ve kırılma sekiz kesme kenarına dağılır ve takımın ömrü önemli ölçüde uzar. XSpeed-H frezeler ilerleme hızının normalin 2 katına çıkmasına olanak sağlar, böylece uzun süreçte takım maliyetlerinizi düşürür.

Avantajlar:

•  Yüksek verimlilik: FRAISA’nın HDC Frezeleme stratejisi sayesinde

•  Ekonomi: Yüksek işleme hızı ve (yüksek ilerleme ve kesme hızlarında dahi) uzun takım ömrü sayesinde

•  Maksimum hassasiyette bileşenler: Takımın mükemmel eş merkezliliği ve şaft hassasiyeti sayesinde

•  Düşük takım maliyeti: Düşük aşınma ve çok sert Duro-Si kaplama sayesinde

İlgili Fotoğraflar