Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

ERKAN CNC: “Bakım yaptır, işine güvenle devam et!”

Planlı bakım, üretimde verimlilik için stratejik öneme sahip. Çünkü makina arızaları yüzde 70 gibi büyük bir oranda bakımsızlıktan kaynaklanıyor. Halbuki planlı bakım ile üretimde zaman ve verimlilik kaybına son verilebilir.  ERKAN CNC Teknik Servis Müdürü Özkan Cankeri, planlı bakımın sanayideki önemini, kazandırdıklarını anlattı. 

Planlı bakım uygulamasının sektörümüz için gerekliliği hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Sektörde en çok ihmal edilen konu planlı ve önleyici bakımlar… Söz konusu bakımların yapılmamasından kaynaklı zaman ve performans kayıpları göz ardı edildiği için konunun ciddiyeti tam olarak anlaşılamıyor. Planlı ve önleyici bakımlar verimlilik analizi çerçevesinde incelendiğinde ne kadar gerekli ve kritik olduğu görülüyor.

Makinalarda arızalanma oranının yüzde 70’i bakımsızlıktan kaynaklanıyor, buna yönelik neler paylaşabilirsiniz?

Genellikle makinalar arızalandığında bakım konusu gündeme geliyor. “Makinamız durmuşken bakımını da aradan çıkaralım” düşüncesi maalesef sektöre hakim. Ancak arızanın ana kaynağı, genellikle planlı ve öneyici bakımların yapılmaması. Bakımları doğru şekilde takip edilen makinalarda, arıza oranı neredeyse yarı yarıya azalmakta ve planlanmayan duruşlar sebebiyle oluşacak kayıplar en aza indirilmektedir.

Planlı bakım konusunda nasıl bir fizibilite yapıyorsunuz? Sizin firma olarak bu konudaki izlenimleriniz-gözlemleriniz neler?

Planlı bakımlar konusunda uzun yıllardır yaptığımız takipler ve elde ettiğimiz tecrübeler sayesinde her makina modeli için çalışma saati esaslı bakım ve yedek parça planımız mevcut. Bu sayede temel bakımlarla birlikte önleyici bakımları da başarıyla gerçekleştiriyoruz. 

Doğru planlı bakım nasıl gerçekleşir? 

Her firmanın çalışma şartları ve saatleri birbirinden farklıdır. Çok yüksek hassasiyetlerde üretim yapan makinalar olduğu gibi çok düşük hassasiyetlerde üretim yapan makinalar da mevcut. Aynı zamanda bazı makinalar üç vardiya durmadan seri üretim yaparken bazı makinalar ise günde sekiz saatin altında çalışıyor. Tüm bu durumlar  göz önünde bulundurularak çalışma saati esas alınıp firmaların ihtiyaçlarına göre planlama yapmak gerekir. Doğru planlama yapıldıktan sonra bakım için gerekli tüm ekipmanlara sahip olup onları doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Erkan CNC olarak bakım ve servislerimizde Renishaw, ballbar ve lazer; geometrik düzeltmeler için granitler, Spindle test ekipmanları, EDM makinalarına özel Jeneratör kalibrasyonları vb. diğer elektronik kalibrasyon ve ölçüm cihazları kullanmaktayız.

Planlı bakım yaptırmak, firmalara ne gibi avantajlar sağlar?

Planlı ve önleyici bakımlar müşterilerimize üç temel konuda büyük fayda sağlamaktadır.

1. Temel bakımlar ile performans kayıplarının önüne geçilmiş olur ki performans kayıpları firmalara büyük zararlar vermektedir.  Buna örnek verecek olursak sadece yüzde 10 daha düşük performans ile çalışan bir makina bir sene içinde en iyimser tahminle bir ay boyunca hiç çalışmamış, ancak firma elektrik, takım, personel maaşı gibi tüm giderleri ödemeye devam etmiş olur.

2. Önleyici bakımlar iş planlarına tam uyulmasını sağlamakta çok kritiktir. Sanayi sektöründe herkesin tecrübe ettiği bir konu makinaların en kritik en acil zamanlarda problem çıkarmasıdır. Taahhütlü, sıkışık terminli işlerde makinanın arıza yapması ile tüm planları aksamakta; firmalar büyük zorluklar ile karşılaşmaktadır. Planlı ve Önleyici bakımlar ile önceden tahmin edilemeyen arızalar en aza indirilip iş planlarına tam uyulması sağlanabilir.

3. Üretimdeki diğer bir husus da tüm parçanın aynı standartlar içinde olmasıdır. Söz konusu bakımlar ile üretim standartları garanti altına alınır ve parça hassasiyetinden kaynaklanan problemler en aza indirilmiş olur.

Firma olarak ne kadar süredir planlı bakım yapıyorsunuz?

Erkan CNC olarak 15 yılı aşkın planlı bakım hizmeti sunmaktayız. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda kullanıcılara periyodik bakım eğitimleri veriyoruz. Bakım anlaşmaları yaparak, bakım zamanlarını onlar için takip ederek bakım zamanı gelen müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. 

Planlı bakımın imalat sürecine etkilerinden söz edebilir misiniz?

Planlı bakımlar sayesinde imalat kalitesi en üst düzeyde tutulmaktadır. Özellikle seri üretimde ilk parça ile son üretilen parçanın aynı kalitede üretilmesi sağlanır. Üretim planlaması rahatlıkla yapılabilir ve beklenmeyen zaman ve maliyet zararları önlenir. 

Planlı bakımın önemine dikkat çekmek için firmalara ne söylemek istersiniz? 

Makinaların uzun yıllar ilk günkü gibi problemsiz ve hassas çalışması isteniyorsa bakım bir seçenek değil zorunluluktur. Bakımlarını zamanında yaptıran firmalar işlerine güvenle devam edebilirler.

Planlı bakım konusunda Erkan CNC’yi sektörde öne çıkaran nedir?

Müşteri memnuniyeti… Eğitimli, iyi yetişmiş, kalifiye teknik ekibimizle ve son teknoloji kalibrasyon, hata-arıza bulma cihazları kullanarak müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefleyerek hizmet veriyoruz. Bu bizi farklı kılmakta...