Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

ER-EL’den 5-Eksen Hassas Mengene (5 AXIS VICE)

Kalıp Bağlama ve İşleme Sistemleri konusunda yerli üretici olan ER-EL; 3.500’ü aşkın ürün çeşidiyle; alanında üretmeye ve ürettiklerini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle 5 Eksen CNC tezgahlarında kullanım imkanı sağlayan mengene, iş parçasını tutma prensibi olarak çift açılır özelliğinden dolayı; dış çap ölçüleri değişken olan iş parçalarının merkezleme işleminde yaşanılan sıkıntılara çözüm sunmaktadır.

Hareketli yüzeylerin tamamı hassas taşlanmış ve sertleştirilmiştir. Farklı çene çeşitleri ile iş parçalarını güvenli ve uygun sıkıştırma basıncı ile sabitleme yapma imkanı tanır. Merkezleme hassasiyeti 0,02mm’dir. 

Sıkma sırasında iş parçasının deformasyonu ve bozulup aşınması en alt düzeydedir. 3mm derinlikteki kısımdan iş parçasını tutarak tırnaklı çeneler sayesinde değişik operasyonel işlemlerinizi güvenle uygulamayı sağlar. Çenelerin kendi içinde kısa sürede değiştirilebilir özelliği sayesinde sıkma mesafesini artırarak aynı mengene ile daha geniş bir sıkıştırma aralığı elde edilir ve sorunlar ortadan kaldırılır.

Otomasyon (robot) sisteme uyumludur. Çektirme cıvatası ile ER-EL Point Clamp sistemine bağlanarak farklı versiyonlarda kullanılabilir. Mengene çeşitlerine bir yenisini daha ekleyerek ER-EL stoklarına giren 5-Eksen Hassas Mengene, kendi içinde 17 değişik ölçüde sanayicinin ihtiyaçlarına sunulmuştur.

ER-EL Point Clamp

5 Eksen Hassas Mengene ile kombine halinde çalışma imkanı sağlayan ER-EL Point Clamp; tezgah pleyti ile mengene arasında çok çeşitli varyasyonlarda sunulmaktadır. İki farklı ölçüsünde (52mm, 96mm) ve çektirme cıvatası ile (M8 – M10) sıkıştırma yapılabilmektedir. Dikey ve yatay işleme merkezlerinde 3 ve 5 eksenli tezgahlarda veya 4. eksen döner sistemlerde ara aparat olarak bağlantı imkanı ile özel montaj seçenekleri mevcuttur. Sadece 27mm kalınlık ölçüsündeki Point Clamp; 0,005mm tekrarlama hassasiyeti ile yüksek performans sunmaktadır.

5D Dayama

Ar-Ge ekibimiz tarafından üretim çeşitlerimize eklenen 5D Dayama, 5 Eksen ayarlama özelliği ile makinalarda, montaj çalışmalarında hızlı ve esnek şekilde kolay kullanım olanağı sağlar. Mengene yan dayama olarak da kullanılan bu sistem istenilen yere rahatlıkla konumlandırılabilir.