Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Endüstriyel yazılımlar “Pandemide üretime devam” diyenler için kilit rol üstlendi

Pandemi süreciyle üretim riske girince hız, verimlilik, üretim takibi ve uzaktan erişim için gözler endüstriyel yazılımlara döndü. TİAD’ın “yazılımcı” üyeleri üretimde devamlılık için söz sahibi. Pandemi sürecinde sanayici, endüstriyel yazılımların önemini ne ölçüde anladı? Süreçte roller değişecek mi? Yazılımlar, sanayicinin üretimdeki geleneksel bakış açısında neleri değiştirdi? Cevaplar TİAD’ın yazılımcı üyelerinde…  

  Metropolsoft CAM Uygulama Mühendisi Cemrıza Eliaçık  

“Her alanda yeniliklerin merkezinde yazılım var”

İnsanlar doğal olarak uzaktan (evden) çalışmak zorunda kaldıkları için bu konudaki yazılımlara yöneldiler. Bu durum yazılım sektörünü hem canlandırdı hem de bu tarz ihtiyaçlara karşı Ar-Ge çalışmalarına daha fazla önem verilmesini sağladı. Sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde, uzaktan eğitimde yoğunluk yaşandı. Uzaktan eğitimin getirdiği konfor ile tanışan kullanıcılar, yeni eğitimlerin de uzaktan olması konusunda geribildirimde bulundular.  

Birçok imalat firması üretimi durdurmak zorunda kaldığı için Endüstri 4.0’ın, iş sürecini sürdürmeye yönelik önemini anlamıştır. İlerleyen zamanlarda pandemi sürecinin tekrarlanma ihtimaline karşı uzaktan üretimle ilgili farklı yatırımlar düşünülecektir. Uzaktan üretim talebinin artmasıyla yazılım sektörü de bu konuda ürünler üretip müşterilerine sunarak pazar paylarını yükseltecektir.

Endüstriyel yazılım sektörü artık neredeyse tüm imalat firmaları için gerekli olacak. Pandemi ile firmalar, aslında her an üretimlerinin durabileceklerinin farkına vardılar. Bu endüstriyel yazılım sektörüne talebi artıracaktır. Genellikle insan hatasını minimum seviyeye indiren otomatik işlemler, kontrol seçenekleri, işleme süreçlerini ciddi oranda düşüren takım yolları; takımın ömrünü arttıran işleme yöntemleri gibi uygulamalarla müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Kullanıcılar evlerinden CAM yapıp simülasyonlarını inceleyerek, firmaya NC kodları göndererek imalata devam edebildiler. Bu şekilde, aslında firmalar için uzaktan üretim opsiyonu da gündeme gelmiş oldu.

Hayatımızın her alanında, yeniliklerin merkezinde yazılım var. Doğal olarak sanayideki yenilikler de yazılımlar sayesinde gelişecek. Bu bize yazılımsız bir gelişmenin çok da mümkün olmayacağını gösteriyor. Dünyadaki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, yatırımlarını yazılıma yönlendirmelerini bu konuda gelecekte heyecan uyandırıcı yeniliklerin habercisi olarak görebiliriz.

  SES3000 Genel Müdürü Dr. Müh. Erdal Gamsız  

“Yazılımlar, üretimde en büyük söz sahibi olacak”

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki: Uzaktan üretim olamaz, ancak otomasyon ve teknolojinin imkanları ile üretimin yönetimi uzaktan olabilir. Aslında Endüstri 4.0 konseptinde konuşulan, nihayetinde akıllı üretim... Yani kaynakları en iyi şekilde kullanarak, öngörülerde bulunarak ihtiyaca göre üretmek. Ne daha fazla ne daha az: Bahsettiğimiz, sadece ihtiyaca göre üretmek ve böylece ne enerji ne iş gücü, ne malzeme  ne de finans kaybı yaşanması. Bunun yanı sıra kişilere özel üretimlerden de bahsediyoruz. Yani çok az adetli üretim ve yine uygun maliyetle üretebilme becerisi. Kısaca yazılımın meselesi: Doğru yönetmek! Bunlar da CAD/CAM/CAE ve ERP, MRP başta olmak üzere, akıllı fabrikalara göre uyarlanmış üretim ve üretimi takip yazılımları ile olabilir.

Akıllı teknoloji ve uzaktan erişimin önemi, aciliyeti anlaşıldı

Uzaktan erişim aslında daha çok eğitimde ve teknik destekte çok yararlı oluyor. Pandemi öncesi de bu alanlarda kullanılmaktaydı ancak pandemi, uzaktan erişimin daha fazla kullanılmasını sağladı. Özellikle fiziksel katılımlı eğitimler geçici süre durdurulduğundan bu alanda uzaktan erişim daha fazla gelişti. Müşteriler bu hizmetlerden memnun kaldılar. Video kaydı tutulabilmesi de katılımların aksaması halinde daha sonradan izleme imkanı sunuyor.  

Uzaktan erişim programları gelişmiş ülkeler tarafından zaten biliniyordu. Daha çabuk endüstriye adapte edilmesi gerekliliği de pandemi ile net biçimde anlaşıldı. Çünkü pandemi zamanında bulaş ve hastalık meselesi yüzünden çalışmalar aksadı. Üretim, bazı ülkelerde belirli süreler komple durdu. Fabrikalarda mesafe meselesinden dolayı çalışan sayıları azaltıldı ve seyreltildi. Bu durum üretimi negatif etkiledi ve hatta üretim yapılamadı. Bugün ne otomotivde, ne CNC makinada ne de gemi inşa sektöründe ve benzeri birçok sektörde üretilebilmiş yeni bir ürün var! Çünkü üretilemedi. Akıllı ve kendiliğinden çalışan (mesela programlanmış robotlar) makinalar ile üretim yapmanın önemi ve aciliyeti, daha da iyi anlaşıldı. Umarım bizim ülkemizde de anlaşılmıştır.

Aslında yapay zeka denen nedir? Yazılımdır!

Önümüzdeki süreçte üretim otomasyonuna yönelik yazılımlar daha çok gelişecek. Dile getirilen “yapay zeka” aslında “yazılım” demektir. Tüm öngörülerin ve karşılıklarının önceden girildiği yazılımlar, üretimde en büyük söz sahibi olacaklardır. Elbette bütün bunları yaparken yazılımlar mutlaka bulut üzerinde çalışabilir olacak ve böylece yer, mekan ve zamana bağlı kalmaksızın hem yazılımlara hem de verilere erişim yapılabilecek. En önemlisi de farklı mekanlarda bulunan kişiler, uzaktan erişimli işbirliklerini ve veri paylaşımlarını aynı yerde çalışıyormuş gibi rahatlıkla yapabileceklerdir.

“Çağımızda endüstriyel yazılımdan bağımsız bir sanayi devrimi düşünülebilir mi?” diye soruluyor. Devrimi bırakın, üretim dahi düşünülemez.

  Yenasoft Yazılım Genel Müdürü Cem Şirolu  

“Endüstriyel yazılım deneyimi, firmaların yeni teknolojilere daha hevesli yaklaşmasını sağladı”

Üretimin etkilendiği bir ortamda, yazılım sektörünün etkilenmemesi mümkün değil. Dolayısıyla yazılım sektöründe de firmalar, pandeminin ilk günlerinde alımlarını durdurdu. Aynı zamanda işlerini uzaktan nasıl yürüteceklerini de düşünmeye başladılar. Bu noktada her firma, işini daha kolay ve hızlı çözümleyecek yazılımların arayışına girdi. Satın almalar konusunda piyasa hala temkinli davransa da uzaktan çalışmaya elverişli yazılımların, pandemi döneminde önemini artırdığını söyleyebiliriz.

Diğer taraftan yazılım sektöründeki birçok firma, müşterilerine düzenli teknik destek sağlamakla yükümlü... Sektördeki firmalar pandemi döneminde uzaktan da olsa müşterilerine servis vermeye devam etti. Dolayısıyla bu dönemde yazılım sektörünün işleri azalsa da çalışmaya devam edildi.

“Pandemi döneminde üretimdeki bakış açısı değişti”

Yenasoft Yazılım olarak müşterilerimizin bir kısmı bu dönemde çalışanlarını riske atmamak için uzaktan erişim desteğini bizzat kendileri istedi. Diğer kısmı da “yerinde destek” tercih etse de pandemi dolayısıyla “uzaktan destek” sistemini kabul etti. Her iki kesimden de uzaktan erişim desteğinden memnun kaldıklarına dair yorumlar aldık. Yeni teknolojiler sayesinde uzaktan destek ve eğitim vermek artık çok daha verimli ve pratik. Ancak bazı müşterilerimizdeki geleneksel düşünce tarzına göre mutlaka yüz yüze eğitim ve destek verilmesi gerekiyor. Pandemi döneminde bu müşterilerimizin de bakış açısının değişiğini düşünüyorum. 

Bizim gibi geleneksel çalışma stilleriyle iş hayatının sürdürüldüğü ülkelerde, kişiler yeni teknolojilere alışmakta zorlanabiliyor. Ancak hizmet sağlayan firmaların da bunu göz önünde bulundurarak gerekli yatırımı yapmaları lazım… Pandemi süreci başlamadan önce üzerinde çalıştığımız “my.yenasoft.com” portalımızı, bu süreçte uzaktan eğitim için çok aktif kullandık. Ancak öncesinde gerekli yatırımı yapmamış olsaydık, sistemde sıkıntılar çıkabilir ve müşterilerimizden olumsuz geri bildirimler alabilirdik.  

Endüstri 4.0, uzaktan verimli çalışma araçları, akıllı makineler ve yazılımlar şu an tüm dünyanın gündeminde. Dolayısıyla bu konu gittikçe önem kazanıyor. Pandemi sürecinde hem bu konular daha önemli hale geldi hem de firmalar bu teknolojilerin bir kısmını hızlıca kullanmaya başladı. Böylece sağladıkları kolaylıkları da deneyimleme olanağı buldular. Bu da firmaların yeni teknolojilere daha hevesli yaklaşmalarını sağladı.

“Endüstri 4.0 ile yazılım sektörü yolunu çizmişti” 

“Endüstriyel yazılım sektörü ne ölçüde şekillenecek?” Şu anda bu soruya bir cevap bulmak zor. Çünkü dünya, hala pandeminin etkisinde. İkinci dalga geçse ve korona aşısı bulunsa da başka virüslerin hayatı etkileyebileceği tartışılıyor. Pandemiden önce kanser hücrelerinin tespiti için yazılım ve makina prototipleri yapılmıştı. Pandeminin de etkisiyle yapay zeka ile tıp alanında bir çok yatırım yapılacak diye düşünüyorum. 

Endüstri 4.0’ın konuşulmaya başlaması ile zaten endüstriyel yazılım sektörü yolunu çizmişti. Şimdi daha da hızlanacak. 3D yazıcılar ise metal, karbon fiber, plastik v.b.  malzemeler ile seri üretime daha çok yaklaşacak. Bunun da anahtarı malzeme ve makinanın işletim sistemi olacak. Endüstriyel yazılımlar bu alanda da gelişecek.

“Yazılım, üretime kesintisiz devam edebilme imkanı sağlıyor”

Üretimde baştan sona adım adım işleyen bir süreç var. Her bir adım birbirini takip edecek şekilde kurgulanmış. Ancak Solidworks sayesinde bu adımlar eş zamanlı olarak ilerleyebiliyor. Tasarımdan üretime giden süreçte, zamandan fazlasıyla tasarruf sağlanıyor. Tasarım tarafında Solidworks 3D Experience Platforma geçişle birlikte dünyanın her yerinden tasarımcılar, aynı anda ve aynı dosya üzerinde, iş istasyonu gibi ağır araçlara ihtiyaç duymadan çalışabilecek. Bu da hem donanım maliyetinden tasarruf sağlayacak hem de tasarım adımlarının takibi çok daha kolay yapılabilecek.

Tasarımı tamamlayıp üretim aşamasına geçtiğimizde ise EspritCAM yazılımı sayesinde kullanıcılar dijital ikiz teknolojisini kullanacağı için hem zamandan tasarruf sağlanacak hem de hatalar otomatik olarak engellenmiş olacak. Böylece CNC makineleri sorunsuz işleyeceği için üretim kesintisiz devam edebilecek.

“Yazılımdan bağımsız bir gelecek mümkün değil”

Biz istesek de istemesek de yazılımdan bağımsız bir geleceğin var olması mümkün değil. Yazılım artık hayatımızın her aşamasında bizlerle. Endüstriyel yazılımların firmaların maliyetlerini azaltıp verimliliğini artırdığı bir gerçek... Dolayısıyla bu yazılımları, üretim sisteminden çıkarmak yerine hızlıca nasıl adapte edeceğimiz konusuna odaklanmak bize daha çok fayda sağlayacaktır.