Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Endüstri 4.0’da söz sahibi sektör: Endüstriyel Yazılım

Dünya Endüstri 4.0’ı konuşuyor. Yeni devrim, yapay zeka ile kurgulanmış insansız üretim, karanlık fabrikalar ve makinalar arası iletişimi beraberinde getiriyor. Dördüncü sanayi devriminde söz sahibi olan sektörlerin başında, “Endüstriyel Yazılım” geliyor. Konusunda uzman firmalar, endüstriyel yazılımların üretimdeki rolünü ve Endüstri 4.0’daki sorumluluklarını anlattı. İşte, endüstriyel yazılımların dünü, bugünü ve yarını… 

“Yazılımlar, üretim ve tasarımla ilgili olan tüm sektörlerde devrim yarattı”

Yenasoft Genel Müdürü Cem Şirolu

Yenasoft’un hikayesi 25 yıl öncesine dayanıyor. CAD/CAM yazılımlarına olan ilgim ve sevgim ise çok daha öncesinde başladı. Yıllar içerisinde bu sevgi Yenasoft markasının doğmasını sağladı. Benim serüvenim Yenasoft’un hikayesi ile birleşti ve büyüyerek yeni yeni hikayelere ilham oldu. Bugün Yenasoft Yazılım olarak, 60 kişilik uzman ekibimiz ile SOLIDWORKS ve Esprit konularında Türkiye’nin en büyük firmalarından biriyiz. 4000’den fazla iş ortağımızla Türkiye’nin her yerinde hizmet veriyoruz. Her gün artan bir heyecanla kocaman bir aile olarak yolumuza devam ediyoruz.

Bir ürünün tasarımı ve üretimi arasında geçen süreçleri anlayabilmek ve istenmeyen maliyetlerden tasarruf edebilmek için üretimde yazılım olmazsa olmazdır. Bu açıdan baktığımızda bu yazılımlar, üretim ve tasarımla ilgili olan tüm sektörlerde devrim yarattı diyebiliriz. Dolayısıyla ilk ortaya çıktığı andan itibaren bu yazılımlar kısa sürede üretimle ilgili olan tüm sektörlerin vazgeçilmezi durumuna geldi.

3 boyutlu katı modelleme programlarının geçmişi 1970’li yıllara dayanıyor. 1995’e geldiğimizde SOLIDWORKS’ün ilk versiyonu çıkıyor. Bu şekilde ilk defa, 3 boyutlu katı modelleme programları kişisel bilgisayarlarda kullanılmaya başlanıyor.

Aradan geçen çeyrek asırda, yazılım dünyası üretim sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak birçok yenilik getirdi. Biz de Yenasoft olarak, SOLIDWORKS ve Esprit CAM gibi yazılımlarla, Türkiye’de üretimde iş süreçlerinin optimize edilmesini sağlıyoruz.

Şüphesiz ki, Endüstri 4.0’ın popüler bir konu haline gelmesi ile otonom robotlar, sürücüsüz otonom araçlar ve üretim sistemlerine olan ilgi ve merak arttı.

“IoT’de sıçrama yapacağız”

Son sanayi devrimi olarak gördüğüm bu sürecin ülkemizde orta vadede olgunlaşacağını düşünüyorum. Bu süreçte, otonom teknolojilerin maliyetlerinin orta büyüklükteki firmaların da ulaşabileceği seviyelere gelmesi ve kalifiye personelin bu alana yönelmesi ile Türkiye’deki üretim sistemlerinin ve Ar-Ge anlayışının değiştiğini göreceğiz. Bu açıdan birkaç büyük firma dışında bugünden yarına hızlı bir değişim beklemesem de 2020’lerin özellikle ikinci yarısında Türkiye olarak endüstri 4.0 çatısı altındaki; nesnelerin interneti (IoT), otonom üretim sistemleri konularında sıçrama yapacağımızı düşünüyorum. Türkiye’nin sanayi birikimi, geçmişten gelen üretim ve çalışma kültürü ile bunu başaracağımıza inanıyorum. 

Yine bu süreçte 3 boyutlu yazıcıların yayılması ile herkesin üretimde etkin rol alabileceği bambaşka bir üretim ekosistemine doğru yol alacağımızı da düşünüyorum. Tabii bu öngörülerimizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. Belki de 10 sene sonra bugün tahmin etmediğimiz bambaşka teknolojilerden bahsedeceğiz, kim bilir.

Otonom araçların üretimi öncesi yapılan çalışmalarda tasarım programları lokomotif görevi görmektedir. Bugün bu programlarla tasarımı yapılan bir aracın, henüz üretilmeden nasıl çalıştığı simülasyonu yapılarak görülebiliyor. Bu şekilde henüz üretmeden olası problemleri öngörebiliyoruz. Bu da sürecin deneme yanılma yapmadan, ekstra emek ve maliyet harcamadan optimum şartlarda tamamlanmasını sağlamaktadır.

Endüstri 4.0’da artık bilgi ile üretme çağına girmiş olduk. Departmanlar arası veri akışındaki mükemmeliyet arttıkça üretimde verimlilik de yükselecektir. Üzerinde konuştuğumuz yazılımlar da akıllı üretim sistemlerini bilgi ile besliyor. Mesela distribütörü olduğumuz SOLIDWORKS tarafında yapılan son yeniliklerle birlikte tasarımın üretim ile entegrasyonu bir adım ileri taşındı. Tasarımda yapılan bir değişiklik artık anında üretim süreçlerine yansıyor. Ayrıca SOLIDWORKS’ü bünyesinde barındıran Dassault Systemes, tasarım ile ERP’yi birleştirdiği yeni bir ekosistemin duyurusunu geçtiğimiz aylarda yaptı. Bu da tasarımla üretim süreçlerinin artık çok daha hızlı ve sorunsuz işleyeceği anlamına geliyor.

Endüstri 4.0’da ilerlemenin 3 temel unsuru

Yine distribütörü olduğumuz Esprit CAM tarafındaysa dijital ikiz konseptiyle atölyelerdeki takım tezgahlar, tutucular ve fikstürler gibi araçlar programa tanımlanıyor. Yazılımda dijital ikizleri ortaya çıkartılıyor. Bu şekilde üretilecek olan ürünlerin nasıl bir süreçten geçeceği simüle edilmiş oluyor.

Endüstriyel yazılım çok geniş bir kavram; biz bu kavramın tasarım ayağında yer alan bir kurum olarak, Endüstri 4.0’da ilerlemenin 3 temel unsuru olduğunu düşünüyoruz. Bunlar: 

1- Modern üretim metotlarının benimsenmesi

2-Bu metotlara uygun iş yatırımlarının yapılması

3-Endüstri 4.0’ın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni iş gücünün yetiştirilmesi

Son olarak üretimde verimliliği artıracak yeni teknolojileri kullanabilmek için topyekün dijitalleşme kültürünü benimsemek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Bu değişim önce zihinlerde sonra üretim sahasında yer bulacaktır. İnanıyorum ki Endüstri 4.0 ile gelen yeni nesil üretim teknikleri ülkemizin üretim kapasitesini daha da artıracaktır. Yenasoft Yazılım olarak distribütörü olduğumuz dünya markalarıyla ülkemizde üretimde dijitalleşmenin destekçisi olmaya devam edeceğiz.

“Daha iyisi için daha az insan inisiyatifi, dolayısıyla daha fazla yazılım kullanımı gerekliliği artıyor”

METROPOLSOFT / EDGECAM Ürün Müdürü Ertan Sayın

2011 yılında kurulan METROPOLSOFT BİLGİ TEKNOLOJİLERİ, tecrübeli ve dinamik kadrosu ile bini aşkın aktif müşterisine CAD/CAM/CAE sektöründe teknolojik çözümler sunuyor. SOLIDWORKS, EDGECAM, WORKNC, SolidPlant, SWOOD gibi sektörde lider yazılımların Türkiye distribütörü olan şirketimiz, çözüm ortaklarına “yüksek teknolojili katma değer” prensibiyle hizmet veriyor.

Şirketimiz İstanbul – Pendik’teki merkez ofisinde faaliyetlerine devam ederken, yerel ofisler, temsilcilikler ve bayi kanalıyla da ülkemizin farklı bölgelerinde temsil edilmektedir. Alanında uzman satış, eğitim ve teknik destek kadromuzla çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünler ve kaliteli hizmeti bir arada sunma gayesindeyiz. Üstün teknoloji, kaliteli hizmet ve dürüstlük prensibiyle sanayicimizin teknoloji alt yapısını güçlendirerek ülkemiz adına toplam verime katkı sağlama amacındayız.

sistemlerin entegrasyonu ve bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle üretim süreçleri daha otomatik bir yapı kazanmış oldu. Bu değişim ve dönüşümde yazılımların çok önemli bir etki ve katkısı vardır. ERP, MRP, PLC, CAD/CAM/CAE, CRM, Otomasyon sistemleri vb. pek çok yazılımla karmaşık tasarım ve imalat süreçleri kolaylaştırılmış oldu. 

Tüm endüstriyel devrimler gelişen piyasa ihtiyaçları, firmaların rekabetçilikte öne çıkma arzuları ve tabi karlılıklarını artırma talepleriyle ortaya çıkmıştır. 1800’lerde buhar gücünün kullanımıyla başlayan süreç 1900’lü yılların başında seri üretim hatlarının kurulması; oradan 1970’li yıllardaki “Üçüncü Endüstriyel Devrim” olarak adlandırdığımız döneme yani bilgisayarların ve otomasyonun imalatta kullanılmasına kadar geldi. Bu tarihten sonra üretim ve tüketim büyük oranlarda artış gösterdi. Tüketici bilinci arttı ve beklentiler daha da çeşitlendi.

Özellikle bu dönemden sonra bilgisayar ve dolayısıyla yazılımlar hayatımıza girmiş oldu. Otomasyon sistemleri geliştirilirken sistemlerin nasıl hareket edeceğinden tutun da imal edilecek ürünün sanal ortamda oluşturulmasına kadar pek çok konu; bu çağda yavaş yavaş bilgisayarlara ve yazılımlara doğru kaydı. Daha iyisi için daha az insan inisiyatifi ve dolayısıyla daha fazla yazılım kullanımı gerekliliği, her geçen gün daha da fazla ortaya çıktı.

2011 yılında Almanya kendi sanayisini ve dolayısıyla ekonomisini dünyada daha da ön plana çıkarmak için “Endüstri 4.0” kavramını ortaya attı. O tarihten itibaren bu konuyla ilgili çok fazla yazıldı. Bu yazımızda CAD/CAM/CAE olarak kısalttığımız imalat ve mühendislik yazılımlarının Endüstri 4.0’daki yerinden ve geleceğinden bahsedeceğiz.

Endüstri 4.0 karşımıza insansızlaşma olarak çıksa da aslında konu insandan kaynaklı hataların ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin SOLIDWORKS ile tasarım süreçlerinde yapılan çarpma kontrolleri sayesinde ürün daha imal edilmeden hatalara müdahale etmek mümkün hale geldi. EDGECAM ve WORKNC yazılımları en tecrübeli ustalar dahi olsa gözden kaçabilecek yüzeyler, takım dalmaları gibi konularda önceden uyarılar yaparak kullanıcıların hata yapmalarını engellemektedir. Bu gelişmeler firmalara karlılık ve zaman kazandırmaktadır. Bu faydaları gören firmalar ve Endüstri 4.0’ın getirdiği vizyon ile yazılımlarımızı tercih ettikleri gibi, ilerleyen süreçlerde kullandıkları modülleri de yükselterek daha verimli süreçler yakalamaya çalışmaktadırlar.

En temelden başlamak gerekirse, SOLIDWORKS CAD ile hem tasarım birimi hem de yönetim üretilen ürünlerde daha fazla kontrole sahip oldular. Otomatik oluşturulan malzeme listeleri, otomatik maliyetlendirme gibi pek çok özellik ERP sistemleri için kritik veriler üretmeye başladı. 

EDGECAM ve WORKNC gibi CAM programları ile tezgah imalat süreleri, kullanılacak takımlar gibi kriterlerin karar verme mekanizmaları için optimizasyon noktasında çözümler üretti. Bu veriler ile firmalar hem imalatlarını hem de stok yönetimlerini optimize etmeye başladılar. 

İmalat süreçlerini optimize ettiğimiz gibi tasarım süreçlerini de optimize etmemiz gerektiği yıllardır konuşulan bir konuydu. Endüstri 4.0 kavramı ile artık olmazsa olmaz haline geldi. SOLIDWORKS Ürün Veri Yönetimi araçları hem tasarım birimine hem de yönetim birimine tasarım süreçleri üzerinde tam kontrol sağlamaktadır. Revizyon kontrolleri artık zaman alıcı angarya olmaktan çıkıp, otomatik birer işlem haline gelmiştir. Tasarım verileri her zaman güvenli olarak saklanmakta ve yedeklenmektedir. 

SOLIDWORKS Ürün Veri Yönetimi ile sadece tasarım dosyaları değil tasarım süreçlerinde kullanılan bütün dosyalar yönetilebilmektedir. Mühendislik değişim talepleri, satın alma için malzeme listeleri şirket içerisindeki tüm yetkili kullanıcılar için erişilebilir ve yönetilebilir hale geldi. SOLIDWORKS Ürün Veri Yönetimi web tabanlı çalışma desteği ile firma içi veya dışı müşterilerinizle uyumlu çalışma noktasında büyük katkı sağlamaktadır.

“Simülasyon önemini git gide artırıyor”

Endüstri 4.0 ile önemini daha da artıran bir konu ise simülasyondur. Bilgisayar ortamında belirlediğimiz senaryoların gerçek hayatta nasıl bir sonuç vereceğini görmek, bilgisayar ortamında test edip gerçek zamanlı hata maliyetlerinden kurtulmak açısından çok önemlidir. SOLIDWORKS’ün analiz araçları sayesinde tasarımlarınızın gerçek dünya koşullarında karşılaşacakları senaryoları uygulayabilirsiniz. Yükler, titreşimler, depremler, düşme durumları, yorulma gibi konular artık bilinmez olmaktan çıkıp daha ürün imal edilmeden önce öngörülebilmektedir. EDGECAM ve WORKNC yazılımlarında belirlediğimiz talaşlı imalat senaryoları da gelişmiş simülasyon araçları sayesinde işleme kodları tezgaha gönderilmeden önce,  işleme bilgisayar ortamında izlenebilmektedir. Çarpma kontrolü ve süreler önceden bilinip gerekli aksiyonlar alınmasına katkı sağlamaktadır.

Hem SOLIDWORKS hem de EDGECAM yazılımlarımız katmanlı imalat teknolojisini desteklemektedir. SOLIDWORKS sayesinde tasarımlarınızı ister evrensel STL formatına dönüştürebilir, isterseniz de 3 boyutlu yazıcıların anlayacağı formatlarda direkt yazıcınıza yönlendirebilirsiniz. EDGECAM gelişmiş katmanlı imalat modülü sayesinde CNC tezgahlara doğrudan işleme kodları yollanabilmekte, daha sonra ise oluşan geometri üzerinden doğrudan talaşlı imalat kodları oluşturabilmektedir.

SOLIDWORKS’ün görselleştirme aracı Visualize sayesinde tasarımlarınızı, ister müşterilerin daha iyi deneyimlemesi için, isterseniz de teknik personelinizin eğitimi için olsun, istediğiniz zaman arttırılmış gerçeklik formatına dönüştürebilirsiniz. Hem uygun ekipmanlarla size ortamın içindeymişsiniz hissi veren uygulamalar elde edebilirsiniz, hem de tasarımlarınızın gerçek hayattaki konumlarında nasıl duracağını belirleyebilirsiniz.    

Yazılım için önemli iki konu: Üretici ve teknik destek

Yukarıda bahsedilen tüm özellikler için yazılımlar birbirinden bağımsız kullanılabilir. Bir akıllı sistemden söz edebilmemiz için ise, yazılımların birlikte ve uyum içerisinde bulunması gerekmektedir. Tasarım aşamasında SOLIDWORKS ile oluşturulan 3 boyutlu modelden EDGECAM ve WORKNC ile işlemeye kadar olan sistemin yazılımlar ile yönlendirilmesi gerekmektedir. 

Endüstri 4.0 kapsamında, tam bir sistem için pek çok yazılıma ihtiyaç var. Her yazılım için geçerli iki tane önemli konu var. Birincisi: Yazılımın üreticisi… Metropolsoft olarak hem SOLIDWORKS hem de EDGECAM ve WORKNC ile sektörde kendisini kanıtlamış ve milyonlarca kullanıcısı olan yazılımları Türkiye piyasasına sunuyoruz. İkinci nokta ise: Yazılımların arkasındaki teknik destek… Firmamızda sektörel tecrübesi yüksek tekniker, mühendis ve yüksek mühendis personelimiz ile çözüm ortağı olduğumuz firmalara eğitim, teknik destek ve danışmanlık hizmetlerini en yüksek kalitede vermek için çalışıyoruz.

“Birçok teknik konunun ana gövdesinde endüstriyel yazılım çözümleri yer alıyor”

Manus Yazılım Genel Müdürü Ender Cengiz

Kurucusu ve genel müdürü olduğum Manus Yazılım firmasını, ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünde yüksek lisans tez çalışmam sırasında ortaya çıkan fikirlerimi hayata geçirmek, sanayimizin ihtiyaç duyduğu gelişmiş CNC yazılım çözümlerini geliştirmek adına 2008 yılında kurduk. 2008 yılından itibaren tamamen kendi geliştirdiğimiz, milli ve yerli, gelişmiş CNC post processor yazılım ürünümüz MANUSpost’u, Aselsan, Roketsan, MKE, TAI, Alp Havacılık, Kale Havacılık gibi ülkemizin büyük sanayi kuruluşları başta olmak üzere birçok sanayi kuruluşunun hizmetine sunduk ve sunmaya devam etmekteyiz. 2009 yılında TÜBİTAK desteğiyle Ar-Ge çalışmalarına başladığımız, milli ve yerli CNC simulasyon yazılımı MANUSsim’i geliştirme faaliyetlerini 2017 yılında tamamladık ve müşterilerimizin kullanımına açtık. Arkasında çok büyük bir Ar-Ge çalışması yatmakta olan, yoğun mühendislik becerisi ve bilgi birikimi ile ortaya çıkmış olan MANUSsim yazılımı Türkiye’nin yerli ve milli CNC NC kod simulasyon yazılımıdır.

2017 yılından itibaren faaliyetlerimizi tüm dünya pazarına açmaya başladık ve EMO gibi dünyanın en büyük imalat fuarlarından birinde kendi standımızla yer aldık ve yer almaya da devam ediyoruz. Şu an dünyanın çeşitli ülkelerinde müşterilerimiz ve bayilerimiz bulunmaktadır. Hem ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, hem de gelişmiş CNC yazılım ürünlerimizi yurt dışına ihraç etmek için sürekli olarak Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yazılımlara ne zamandan beri ihtiyaç duyuluyor? Bu soruya kendi sektörümüz olan ileri CNC yazılım çözümleri açısından cevap vermek istiyorum. Aslında CNC makinelerin 20. yüzyılın son çeyreğinde kullanılmaya başlanması, bu yazılımlara olan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. Ancak ilk zamanlar daha basit eksen hareket kabiliyetine sahip bu CNC tezgahlarda programlama, daha çok operatörler tarafından manuel programlama şeklinde yapılmıştır. 

Bu yazılımların önemini artıran ve kullanımını yaygınlaştıran gerçek milat 2000’li yılların başıdır. 2000’li yıllarla beraber bir çok CNC üreticisi firma çok eksenli CNC tezgah geliştirmeye başlamış ve özellikle havacılık sanayii başta olmak üzere; bu daha kabiliyetli, çok eksenli CNC tezgahların kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok eksenli CNC tezgahlarda üretilen parçaların işlenmesi çok karmaşık olabilmektedir, bu nedenle de manuel olarak elle NC kod programlaması yapmak çoğu zaman imkansız hale gelmektedir. Bu durum, işlenmesi karmaşık olan parçaların üretimi için; CAD/CAM yazılımları başta olmak üzere, CNC post processor, CNC simulasyon ve NC kod optimizasyon yazılımlarının kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Günümüzde CAD/CAM ve CNC yazılımları, talaşlı imalat sektörünün temel taşlarından birini oluşturmaktadır.

Endüstriyel yazılımların olmazsa olmazları… 

Endüstri 4.0’ın uygulamaya geçebilmesi için Endüstriyel yazılımların olmazsa olmazı; yazılımların otomize edilerek, üretim sürecinde ve üretimde eyer alan yazılımların optimize edilerek (ERP, MRP, makina üzerindeki yazılımlar, CAD, CAM, CNC simulasyon gibi endüstriyel yazılımlar, takım stok ve takım yönetim yazılımları) birbiriyle iletişim halinde olmalarını sağlamaktır. Üretim teknolojilerinin sürekli gelişmekte olduğunu göz önünde bulundurarak; endüstriyel yazılım teknolojilerinin birbiriyle konuşmasının, yazılım otomasyon sisteminin gerçekleştirilmesinin, üretimin verimliliğinin arttırılmasının ve insan hatalarının tamamen elimine edilmesinin son derece büyük önem taşımakta olduğu söylenebilir.

Endüstriyel yazılımlar ile ilgili maalesef şimdilik Endüstri 4.0’a ait bir etkiden söz edemiyoruz. Bunun da en büyük nedeninin Endüstri 4.0’ın uygulama ve mühendislik kısmının değil, yalnızca tanımının, nasıl kullanılacağı ve nasıl pazarlanacağı kısmının gündemde tutulması olduğunu düşünüyoruz. Türkiye bize göre uygulamada Endüstri 4.0’ı tamamen kendi gücüyle başarabilecek ve hatta dünyaya açılabilecek mühendislik becerisine sahip bir ülke olmakla birlikte, bu potansiyelin ortaya çıkarılabilmesi için; hem devlet hem de özel sektör tarafından, bu konudaki kaliteli çalışmaların doğru şekilde tespit edilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Kısaca artık Endüstri 4.0’ın ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve nasıl pazarlanacağını konuşmak yerine, madalyonun diğer önemli yüzünü; yani bizim milli ve yerli kaynaklarla neler yapabileceğimizi gündeme almak gerekiyor.

Endüstri 4.0’da yazılımların rolü 

Endüstri 4.0 kavramıyla ilgili birçok teknik konunun ana gövdesinde endüstriyel yazılım çözümleri yer almaktadır: Akıllı fabrikalar fikrini oluşturan dijital ikiz kavramı, sanal gerçekliğin kullanımı, fabrika ve makinaların çalışmasının simule edilmesi vs… CNC makinaların çalışmasını sağlayan NC kodu üretmeden, bu NC kodların CNC makinenin dijital ikizi üzerindeki simulasyonunu gerçekleştirme şansına sahip olmadan ve CNC makinaların çalışmasını optimize eden yazılım çözümleri kullanmadan; bütün makinaların birbiri ile iletişim halinde olmasının tek başına bir anlamı olmayacaktır. Akıllı bir sistem, bu tarz bilgileri oluşturamıyorsa, akıllı olamayan, sadece konuşabilen bir sisteme dönüşür.

Yazılımlarımızın akıllı üretim sistemlerinde birçok şeyi başarabildiğini söyleyebiliriz. Manus Yazılım olarak, CNC makineler için yazılım çözümleri ile ilgili hali hazırda büyük bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduğumuzdan, 12 yıldır akıllı sistemleri -Endüstri 4.0 ismini verme gereği duymadan- müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda sürekli olarak geliştirmekteyiz. 

Kullanıcı hatalarını minimize etmek için geliştirdiğimiz ve geliştirmeye devam ettiğimiz birçok akıllı alt yazılım sistemi bulunmaktadır. Bunlara CNC operatörünün, CNC makinada yanlış veya eski versiyon bir NC kod çalıştırmasını engellemekten, doğru takım çap veya boy bilgisi kullanmasının kontrolüne; yanlış veya eski versiyon bir CAM datasının kullanılmasının önlenmesinden, yine kendi simulasyon yazılım ürünümüz içerisindeki CNC makinenin dijital ikizinde doğrulanmamış ve simule edilmemiş bir NC kodun, CNC makinada çalıştırılmasının engellenmesine, daha birçok geliştirilmiş akıllı yazılım çözümünü örnek verebiliriz.

İlerleyen dönemlerde, kamu ve özel sektörün desteği ile beraber, bu teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren firmaların oluşturacağı bir birliktelik, daha kapsamlı bir akıllı fabrika kavramını oluşturarak, tüm fabrikanın iletişim halinde olduğu ve birbirinden gelen verileri yorumlayıp kullanabildiği büyük bir akıllı sisteme evrilebilir. Böylece Endüstri 4.0’la hem yerli ve milli imkanlarla neler başardığımızı konuşma evresine geçebilir hem de geliştirdiğimiz bu sistemlerin tüm dünyaya pazarlanmasını sağlayabiliriz.