Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Dünya Otomotiv Konferansı dördüncü kez İstanbul’da gerçekleşecek

Dünyada ve Türkiye’de sektöre yön veren trend ve teknolojilerin ele alındığı Dünya Otomotiv Konferansı, bu yıl dördüncü kez İstanbul’da sektörün önde gelenlerini bir araya getirecektir. 

İki gün sürecek konferans, stratejik gelişmelerin ve sektördeki yeni iş modellerinin paylaşıldığı, 500’ün üzerinde üst düzey yöneticinin iki gün boyunca bir araya geleceği, workshoplar ve seminerlerle dolu bir zirvedir

 

Yerli ve yabancı konuşmacılarla otomotiv sektöründeki gelişmelerin ve trendlerin tüm yönleriyle ele alınacağı Dünya Otomotiv Konferansı, bu yıl dördüncü kez gerçekleşecek. Londra yerleşik Worldwide Partnerships’in organize ettiği konferansta, otomotiv sektörünün önde gelenleri Hilton İstanbul Bosphorus’da bir araya gelecek.

Otomotiv sektörünün yakından takip ettiği Dünya Otomotiv Konferansı’na bu yıl da ilgi büyük. 500’ün üzerinde katılımcıyla çok sayıda üst düzey yetkiliye ev sahipliği yapacak olan Dünya Otomotiv Konferansı, son dört senede katılımcı profilindeki pozitif artışıyla, sektörün üst düzey yöneticileri için stratejik bir platform olma yönünde ilerliyor.

Otomotiv endüstrisinin geleceği masaya yatırılacak

Konferansın ilk gününde; global trendlerin Türk otomotiv endüstrisini nasıl etkileyeceği, son yıllarda büyük öneme sahip olan Endüstri 4.0 ile beraber dijitalleşmede Türkiye’nin konumu ve sektöre etkileri tartışılacak.

Bu konu özelinde robotlaşma, geleceğin çalışan profiline etkileri, Endüstri 4.0’a adaptasyon ve dijital dönüşüm gibi içeriklerle tartışmalar devam edecektir. 

İkinci gün ise Türkiye ve dünyada akıllı ulaşım sistemi hakkındaki gelişmeler, geleneksel ve yeni otomotiv sektorü tartışması yanı sıra elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojilerinin de konuşulacağı Dünya Otomotiv Konferansı, sürücüsüz ve bağlı araçlar hakkındaki çalışmaların paylaşılmasıyla son bulacak. 

Konferans; OMRON, Staubli, Robo, UBER, Facebook, Voith, Arcelik, Panasonic gibi firmalarin yanı sıra Mercedes Benz Turk, Anadolu Isuzu, Oyak Renault, Temsa, Scania, Volvo, Tofas Fiat, Audi AG, Ford Otosan, Dubai Ulaşım (RTA) gibi firmalardan yöneticilerin katılımı ile gerçekleşecektir. 

Workshoplar ve Kadınlar Kahvaltısı

Katılımcılar arasında etkileşimi en üst seviyelere çıkartabilmek için konferansta 40’ın üzerinde workshop çalışması olacak, ayrıca sektördeki kadın yöneticileri bir araya getirmek amaçlı ‘Otomotivde Kadınlar Kahvaltısı’ gerçekleşecektir. 

Sergi Alanı ve Networking

Networking salonunda katılımcıları bir araya getirecek, limitli sayıda firmanın stand alanı olacaktır. Yeni nesil robot teknolojileri, dijitalleşme çalışmaları ve sektör trendlerini bulabileceğiniz bu alan sadece konferans katılımcılarına açıktır.

Kimler Katılıyor?

Firmaların Genel Müdür, CEO level yöneticileri ve Direktörleri başta olmak üzere üst düzey yöneticilerin katıldığı bir zirvedir.

Dünya Otomotiv Konferansı’nı daha yakından tanımak ve tanıtmak adına WAC organizatörleri ile bir röportaj gerçekleştirdik. 

Dünya otomotiv konferansı 4’üncü kez İstanbul’da düzenlenecek… Worldwide Partnerships, neden WAC’ı Türkiye’de düzenliyor. Bu organizasyon stratejisinin kaynağı nedir? 

Türkiye Otomotiv Sektörünün öneminden yola çıkarak 2014 yılında Dünya Otomotiv Konferansı ilk kez İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sektör yöneticilerinden gördüğü yoğun ilgi sonucunda bu yıl 4’üncüsü ile Türkiye’de gerçekleşmeye devam etmektedir. 

Otomotiv sektörü için Türkiye pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Sektörde beklenen dönüşümün sonucu olarak otomotiv üreticilerinin lokalizasyona yönelmesi öngörülmektedir. Türkiye, otomotiv sektörü için önemli bir üretim üssü olmakla birlikte bu pozisyonunu kaybetmemek için sektördeki gelişmeleri yakından  takip etmek ve gelişme adımlarını hızlı atmak durumundadır.

Bu konferansın katılımcıları nelere tanık olacak?

Bu konferansın katılımcıları dönüşüme uğrayan otomotiv sektörü hakkında güncel bilgileri edinme fırsatı yakalayacaktır. Yeni endüstri devrimi, dijitalleşme, makinaların/nesnelerin interneti gibi etkenlerin sonucu olarak geleneksel otomotiv sektörünün dönüşüme uğradığı sektörün ana oyuncuları tarafından kabul edilmiş durumdadır. Bunun sonucu olarak tedarikçisinden lojistik sektörüne kadar otomotiv sektörü ile çalışan firmaları gelecekte nelerin beklediği tartışılacaktır. Amerika, Almanya, İngiltere, İsviçre, İtalya, Fransa, Hollanda, Kanada, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır gibi Dünya’nın farklı ülkelerinden konuşmacıların tecrübe ve görüşlerini dinleme fırsatı bulacaklardır. Ayrıca workshoplar ile merak ettikleri konuların detaylarını tartışabilecek, Türkiye ve dünyadan gelecek teknoloji standları ile yenilikleri yakından takip edebileceklerdir. 

Otomotiv sektörünün geleceğini nerede görüyorsunuz? 

“Akıllı Mobilite” gibi kavramların hayatımıza girmesi, yeni neslin ‘sahip olma’ kavramına önem vermemesi, sürücüsüz araç gelişmeleri gibi etkenleri bir araya getirdiğinizde önümüzdeki 8-13 yıl otomotiv sektöründe köklü değişiklikler beklenmektedir. Aracı üreten markaların önemsiz olduğu, ulaşım ihtiyaçlarının UBER benzeri paylaşım platformları tarafından yönetilen sürücüsüz araçlarla yapıldığı bir hal alacağını düşünmekteyiz.

İlgili Fotoğraflar