Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Dolu dolu bir MAKTEK Avrasya yaşadık!

TİAD’ın gözbebeği markası MAKTEK Avrasya, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.  Beklentileri karşılayan fuara gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016’ya göre yüzde 52 oranında arttı.

“Makina Üreten Makinaların Fuarı” MAKTEK Avrasya 2018, 2-7 Ekim tarihleri arasında sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdi. Otomotiv, havacılık, savunma, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat alanında geleceği belirleyecek teknolojilerin tanıtıldığı fuarı toplam 56 bin 526 kişi ziyaret etti.

2016’ya göre yüzde 46 ziyaretçi ülke artışı

Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaşan fuar, 2016 yılına göre yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 52 oranında büyüme yakaladı ve birçok uluslararası ziyaretçiyi ağırlayarak bir rekora imza attı. 2016’ya göre yüzde 46 oranında artan ziyaretçi ülke sayısıyla da büyümesini sürdürülebilir kılan MAKTEK, 56 bin 526 yerli sektör profesyonelini bir araya getirerek sektörün gelişimi için önemli işbirliklerine zemin hazırladı.

Kadın paneli, fuarı taçlandırdı

Ev sahipliği yaptığı panel ve yarışmalarla da sektöre farklı bir bakış açısıyla baktığını kanıtlayan MAKTEK, 3 Ekim 2018 Çarşamba günü gerçekleşen “Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması”na da sahne oldu. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Elif Ergu Demiral, Seger Korna Genel Müdürü Tülin Tezer, Nestle Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz ve Dirinler Sanayi Makinaları Endüstri ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin’in katılımıyla gerçekleşen panelde; “Endüstri şirketlerinde kadının rolü?”, “Türkiye’de kadın meselesi” ve “Bir sanayi şirketinde üst düzey yönetici olmak” başlıklı konular detaylarıyla tartışıldı. 

Yarışma, MAKTEK’e damga vurdu

Öte yandan sanayinin nitelikli teknik eleman talebini karşılamak için TİAD ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin birlikte organize ettiği MAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması, fuara damga vurdu. Genç beyinlerin fikirlerini gerçeğe dönüştüren yarışma, genç beyinlerin teşvik edilmesine ve okul-sanayi iş birliğinin gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

MAKTEK’in marka gücü, yeni fuarlar oluşturdu

Bir sonraki MAKTEK ise, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD)’ın öncülüğünde, MİB işbirliğiyle 2020’de 5. kez yeniden Tüyap Fuarcılık’ta yapılacak. Makina sektörünün Anadolu’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Konya Fuarı ise 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Ayrıca 9-12 Ekim 2019 tarihinde MAKTEK İzmir, Fuarİzmir’de ziyaretçilerine kapılarını açacak.

İlgili Fotoğraflar