Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Dirinler yine yaptı! İstanbul Metro’ya ikinci “Yeraltı Torna Tezgahı”

Makina üreten makinalarıyla sektörün amiral gemileri arasında yer alan Dirinler, raylı sistem tekerlek bakımlarında devrim yaratan Yeraltı Tekerlek Tornası’nı ikinci kez İstanbul Metro’nun kullanımına sundu.

Dirinler Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Rebil Dirin, yedek parça ve servisin tüm dünyada kısıtlamaya gitmesiyle küresel sanayinin darboğaza girdiği pandemi döneminde, Türkiye’nin önemli bir makine üreticisi olarak “Yerli ve Milli” üretime daha fazla önem verdiklerini söyledi. Yeraltı torna tezgahıyla bir vagonun çok kısa sürede tornadan geçirildiğini, kontrollerin yapılarak raylı sistemin devreye alındığını belirten Dirin “Trenin seferden alıkonulmasıyla yaşanan yolcu kaybı, işçi kaybı gibi maliyetlerini minimuma düşüren bu sistemi İstanbul Metro’nun ikinci kez kullanımına sunmanın haklı gururunu bir kez daha yaşıyoruz. Bu zor dönemi daha az hasarla atlatabilmek için daha çok işlememiz, daha iyi üretmemiz, daha çok çalışmamız lazım” dedi.

“Mühendis, tekniker ve teknisyenlerimiz gururumuz”

Yeraltı Torna Tezgahı’nın Türkiye’de üretimini yapan tek firma olduklarını belirten Dirin şöyle devam etti: “Uluslararası pazarda çok pahalıya satılan ve küresel sektördeki oyuncuları değiştirecek bu sistem için milli bir firma olarak hiç durmadan çalıştık, kısa sürede Türkiye’yi bu rekabette bir üst seviyeye taşıdık. Gerçekleştirdiğimiz her ilk Dirinler’in mühendislikteki başarısını ortaya koyuyor. Türk mühendislerinin, tekniker ve teknisyenlerinin yapamayacağı hiç bir şey yok, onlarla gurur duyuyoruz.”

Mustafa Rebil Dirin  - Dirinler Makina Yönetim Kurulu Başkanı

 “Hız kesmeden üretim”

Dirinler Makina olarak “yapılmayanı yapmak, ihtiyacı üretmek” için yola çıktıklarını söyleyen Dirin “Karşımıza ne engel çıkarsa çıksın bu hedefimizden vazgeçmeyeceğiz. Pandemiye rağmen Türkiye ekonomisi için, toplum için, teknolojide en son gelişmelerin öncüsü olmaya, elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz” dedi. Dirin, pandemiden sonraki dünyayı düşünerek hız kesmeden üretmenin uluslararası pazarda büyük rekabet avantajları sağlayacağına inandıklarını da vurguladı.