Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Chiron’un çift iş milli modeli, kullanıcısına yüzde 40 hız, yüzde 50 yer kazandırdı

Chiron Grup Türkiye Genel Müdürü Serkan Özcan, marka bünyesindeki DZ-Çift iş milli modelin kullanıcısında yarattığı avantajı anlattı. Chiron Grup Türkiye müşterisi Süperpar Otomotiv firması da bu modelin yarattığı verimliliği doğruladı. 

DZ-Çift iş milli makine çözümünden bahsederken “bu tür konseptte temel amaç: Aynı makine çalışma zamanından 2 ürün almaktadır. Böylece yatırım maliyetleri de aşağı çekilir” diyen Chiron Grup Türkiye Genel Müdürü Serkan Özcan, modeli şu şekilde anlattı: 

“Makine üretimine başladığı günden itibaren temel müşteri hedefi, seri imalat firmaları olan Chiron Grup, istediği üretim adetlerine birden fazla makine ile ulaşmaya çalışan müşterilerine aynı çalışma alanında, daha az enerji ve daha az operatör ya da robot ihtiyacıyla DZ-Çift iş milli makine çözümlerini sunmaya başlamıştır.  Her zaman araştırma ve geliştirmeye önem vererek pazardaki ihtiyaçları analiz edip ürünlerini bu yönde geliştiren Chiron Grup; bu tespiti de kendi belirleyip, Ar-Ge ekibinin titiz çalışmaları neticesinde vardığı çözümü müşterilerine sunmuştur.

Hedef: Metrekarede üretilen parça adedini yükseltmek

Bu tür yeni teknolojiler öncelikle tasarım bölümünde oluşturulduktan sonra hazırlanan prototip makine en az 6 ay fabrikamızda test edilir. Daha sonra genellikle yakın bir lokasyonda test müşterisi bulunup en az 6 ay da bu müşteride yeni teknolojiler test edilir. Aynı şekilde DZ-Çift iş milli teknolojimiz de benzer test aşamalarından geçerek müşterilerimize sunuldu.

Bu tür teknolojilerin uygulanması genel olarak 18-24 ay gibi bir süreci kapsamaktadır.  DZ-Çift iş milli teknolojisi genelde 7 gün 24 saat üretim hedefi ile çalışan otomotiv ağırlıklı sanayilerde tercih edilmektedir. Hedef, metrekarede üretilen parça adedini yükselterek çok daha verimli bir üretim tesisi olmaktır.

Süperpar Otomotiv: Adet arttı, maliyet düştü

Süperpar Otomotiv A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Çebi teknolojinin kullanımına yönelik şu ifadeleri kullandı: 

“Çift iş milli tezgahlar ile üretimimizde az alanda fazla parça işleme kabiliyetimiz oldu.  Aynı miktarda üretimi daha az sayıda tezgahta işlendiğinden dolayı, bakım ve arıza maliyetlerimiz düştü. Ayrıca az operatör çalıştırdığımız için insan faktörlü hatalar da azaldı. Tezgah sayısına bağlı olarak, yöneten formen (Ayarcı) sayısı da azalmış oldu. Verimlilik elde ettik. İşleme süresi açısından başka marka tezgahlarda daha uzun zamanda işleyecek iken Chiron çift iş milli tezgahlarında yüzde 40 daha hızlı işleme yaptık.  Tezgahların kapladığı alan açsından ortalama yüzde 50 yer kazandık. Operatör açısından ise daha az tezgah ile çalıştığımızdan dolayı daha az operatörle çalışmaktayız. Satın alma sürecinde Chiron yöneticileri ile konuştuğumuz tüm konular gerçekleşti. Chiron teknik ekibinden bizim fabikamıza gelen tüm uygulamacı ve servis ekibinin yetkinlikleri üst seviyede idi. Bizim beklentilerimizi karşıladı.”