Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

CHIRON FLEXCELL UNO ile mucizeyi yaşamak

 

CHIRON, “bir başarı hikayesi” olarak tanımladığı FLEXCELL UNO teknolojisini müşterilerine sunuyor. 

Richard Wolf GmbH - Knittlingen firması, kullanımı dünya çapında hızla yayılan kendi geliştirdikleri endoskopi aleti imalatında önde gelen firmalardandır. Aynı zamanda içten yanmalı motorlarda ve uçak motorlarında, aşınmadan kaynaklanan başlangıç hasarlarının tespit ve onarımında “technoscopes” adı verdikleri ürünü imal ediyorlar. Bu tür üretimler yüksek kaliteyi önde tutmayı zorunlu kılıyor.  Bunu gerçekleştirmenin yolu, edinilen tecrübeyle birlikte robot otomasyon sistemleridir. 

Wolf GmbH’de tornalama ve frezeleme operasyonlarının birlikte olduğu parçaların işlenmesinde CNC tornalama için tek işmilli tezgahlarda karar kılınmıştı. Üretim müdürü Ernst Falk’a göre çeşitliliğin yönetilebilirliği, yalnızca bu şekilde sağlanabilir ve set-up hazırlık zamanlarında minimum değerlere ulaşılır. Bunun doğal sonucu olarak kapasitedeki artış ve çeşitliliğin yanı sıra; Wolf GmbH’ın üretim adetlerinin iki yıl önce artırmaya başlaması ile CNC frezelemede otomasyona gidilmesine karar verildi. Bu noktada beklentiler çok yüksekti: 35 çeşit komponent için sağlanması gereken hassasiyetler, takım sayıları, palet büyüklükleri ve parçaya özel palet tasarımları belirlenmeliydi. 

Sistem, üç yılda iki vardiya ile kendini amorte ediyor

Bu sebeple birçok imalatçı firma ile temasa geçildi ve bu önemli projeyi uzun yıllar boyunca çalışılan CHIRON ile hayata geçirmeye karar verildi. Neticede, daha önceden olduğu gibi, bugün de çok sayıda CHIRON tezgahı Wolf GmbH’de kullanılmaktadır. Bu iş için karar kılınan tezgah, FLEXCELL UNO robot otomasyon hücresinin entegre edildiği FZ12 FX High Speed 5 eksen CNC Dik İşleme Merkezi oldu.  Bu çözüm, ön tornalanmış ara ürünlerin işlenmesi projesinde büyük bir başarı elde etti. Sistem 6 eksen Fanuc Robot, üçlü parça tutucu, palet ve palet dolabı ile birlikte yüksek verimlilikle çalışan CHIRON FZ12 FX CNC Dik İşleme Merkezinden oluşmaktadır. İlk yatırım maliyeti yüksek gözükse de yaklaşık üç yılda iki vardiya çalışma ile amortismanın sağlandığı görülmüştür. 

“Mucize makine”olarak adlandırılıyor

Wolf GmbH’ın Üretim Müdürü Ernst Falk’ın görüşleri “Kurulan sistem, yüksek parça hassasiyeti ve çok yönlü kullanılabilirliği ile tabiri caizse saat gibi çalışmak. Yüzde mertebelerinden mikron mertebelerine toleranslar dahilinde tüm bağlama pozisyonlardaki delik delme, diş çekme ve frezeleme operasyonlarında yüzde 100’e yakın kaliteyi, proses sırasında yapılan ölçümlerle yakalamaktayız. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; CHIRON FZ12 FX High Speed 5 eksen -FLEXCELL UNO birlikteliğinin “mucize makina” olarak isimlendirilmesini sonuna kadar hak ettiğini söyleyebilirim çünkü manuel yüklemeye oranla yüzde 30’lara varan verimlilik artışından söz edebiliriz. Edindiğimiz tecrübe bize yeni yatırımlarımızı iki yıla kadar amorte edeceğimiz beklentisini doğurmuştur.” şeklindedir.