Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Çevrecilik farkındalığı, Boehlerit Türkiye’ye ödül getirdi

Kocaeli Sanayi Odası 26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Pekçok firmanın başvuruda bulunduğu 26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerinde jüri tarafından seçilen 5 firmaya ödülleri verildi. Jürinin değerlendirmeleri sonucu Boehlerit Türkiye,  Toyota,  Aromsa, Türk Henkel ve Siemens firmaları ödüle layık bulundu. Boehlerit Türkiye Genel Müdürü Cüneyt Dik, bu ödülü firmaya taşıyan kurumsal bakış açısı ve faaliyetleri anlattı. 

Cüneyt Dik - Boehlerit Türkiye Genel Müdürü

Bu ödülü size taşıyan çevreciliğe yönelik faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? 

Bu alanda ağırlıklı temel uygulamalarımız: Uzun ömürlü ve geri dönüştürülebilir kaliteli ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi ve ürünlerin imalatında çevre dostu önlemlerin alınması ve bununla birlikte ürünlerin uygulama alanlarında çevre kirliliğinin en aza indirgenmesidir. #dogayıbirliktekoruyalım sloganımızla doğa dostu bez çantalarımızı tüm çalışanlarımız ve müşterilerimizle paylaşarak milyarlarca geri dönüşemeyen poşet torbanın toprağa ve suya karışmasına engel olmaları için teşvik ettik. Torbaların içine yerleştirdiğimiz mesajımızda, çevreye dair neler yaptığımızdan bahsettik.

Üretim yaparken doğayı korumak 

  • Fabrikamızda sıcak suyu güneş enerjisinden elde ediyor ve makine parkımızın aydınlatılmasında gün ışığından faydalanıyoruz.
  • Fabrika bahçemizi biriktirdiğimiz yağmur suları ile yeşillendiriyoruz.
  • Tehlikeli atıklarımızı doğaya zarar vermeyecek şekilde bertaraf ediyoruz.
  • Tehlikeli olmayan ayrıştırılmış tüm atıklarımızı geri dönüşüme gönderiyoruz.
  • Ayrıca başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın çevresel konularda farkındalığını arttırmak amacıyla, 2020 yılı takvim konseptimizde ülkemizin farklı doğal güzelliklerine yer vererek çevreyle ilgili mesajlarımızı paylaştık.

Boehlerit Türkiye’nin çevrecilik konusundaki yaklaşımı nasıl? Bu anlamda fark yarattığınızı düşünüyor musunuz? 

Elbette aldığımız ödül çevre konusunda fark yarattığımızı destekler nitelikte. Boehlerit Türkiye olarak üretim yaparken bugünün ihmallerinden sorumlu olmayan bir geleceği şekillendirmeyi hedefliyoruz. Çevreye karşı sorumluluk, kurumsal politikamızın yaşayan bir gerçeği ve ayrılmaz bir parçasıdır. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle hem çalışanlarımız hem de tüm paydaşlarımız üzerinde aynı farkındalığı yaratmayı hedefliyoruz. 

Çevreciliğin gelecekteki belirleyiciliğinden söz edebilir misiniz? Neden sanayi kuruluşları çevreciliği gözetmeli? 

Öncelikle temiz havaya, toprağa ve suya hepimizin ihtiyacı var. Bildiğiniz üzere küreselleşme ile birlikte artan sanayi üretimi sonucu çevresel sürdürülebilirlik kavramı tüm dünyanın gündeminde olan bir kavram haline geldi. Avrupa Birliği, 2019 yılının Kasım ayında çevre ve sürdürülebilirlik konularında kesin ve iddialı adımlar atacağının bir taahhüdü niteliğinde olan Avrupa Yeşil Mutabakatı paketini sundu. 

AB Yeşil Mutabakatı, önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği başta olmak üzere değişim dalgasının tüm dünyaya yayılacağının sinyallerini veriyor. Mutabakat kapsamında değişim ve dönüşüm geçirmesi beklenen pek çok sektörde düzenlemelerin iyi anlanması, gelişmelerin takip edilmesi ve standartlara uyum sağlanması gerekiyor.