Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

BSTB, milli işletim sistemleri için düğmeye bastı

 

Fikri Işık, Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2016 yılı bütçesinin görüşmelerinde gerçekleştirdiği sunumda; Endüstri 4.0, yapay zeka, robotik teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, 3D yazıcılar, nesnelerin interneti, büyük veri ve bulut bilişim gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2015 yılında, biyoteknoloji, girişimcilik, kamu-üniversite-sanayi işbirliği stratejilerinin de aralarında bulunduğu 13 farklı strateji belgesini ve eylem planını uygulamaya aldıklarını belirtti. 2016 yılı için “Nanoteknoloji, otomotiv, yazılım ve makine stratejilerini de uygulamaya başlayacağız” ifadesini kullandı.

Lazer silahı geliştiriliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Projesi ile milli lazer sistemlerini, altyapılarını ve lazer silahını geliştiriyoruz” dedi. TÜBİTAK enstitülerinde, başta savunma sanayi olmak üzere, kritik teknolojilerde birçok proje yürüttüklerini belirten Işık, şöyle devam etti:  “TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bünyesinde geliştirdiğimiz Hassas Güdüm Kiti, Nüfuz Edici Bomba ve Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmatın (SOM) seri üretimine başladık. Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Projesi ile milli lazer sistemlerini, altyapılarını ve lazer silahını geliştiriyoruz. Yazılımlarınız milli olmazsa, savunma sanayii projeleriniz de milli olamaz. Bu nedenle yerli uçak, helikopter, gemi gibi araçlarımızda beyin işlevi gören Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni geliştirdik.”

 Milli İşletim Sistemi

 Yazılım geliştirme projesi olan “PARDUS” kapsamında, kamu kurumları, KOBİ’ler ve yurttaşların güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı ve düşük maliyetli milli bir işletim sistemi geliştirdiklerini vurgulayan Işık, Bakanlık olarak yakın gelecekte “PARDUS” göçünü tamamlayacaklarını, zaman içinde diğer kurumların da bu milli işletim sistemine geçmeleri için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.